<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> 10 prostych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w domowym budżecie
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

10 prostych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy w domowym budżecie

20.03.2018

Woda, gaz, prąd, czynsz, kredyt, wydatki związane z codziennymi zakupami... Lista jest bardzo długa, a przecież chcielibyśmy, żeby nie tylko na wszystko starczyło, ale żebyśmy mogli również odłożyć pieniądze na wakacje, wydatki okolicznościowe (rodzinne imprezy, ubezpieczenie samochodu).

 

Jak znaleźć złoty środek - zachować równowagę między przychodami i kosztami, wydatkami i oszczędnościami? Czy da się zaplanować stałe wydatki tak, by zostało nam na koncie więcej pieniędzy?

 

Skorzystaj z prostych tabelek – Excel jako doskonałe narzędzie w planowaniu budżetu domowego

To nie musi być Excel, ważne, żeby była tabelka, w której wyodrębnimy, kilka kolumn, wierszy i skonfigurujemy odpowiednie formuły. Bez większego problemu znajdziemy w internecie gotowe szablony, które charakteryzują się uniwersalnością - można je stosować na różnych platformach.

Najistotniejsze w korzystaniu z arkuszy kalkulacyjnych jest to, że mamy dokładny ogląd dochodów i wydatków. Jak taką tabelkę przygotować? Warto określić kategorie, które do niej trafią, na przykład:

 • dochody,
 • bank i oszczędności,
 • nauka i studia,
 • środki komunikacji,
 • mieszkanie i rachunki,
 • wydatki rodzinne,
 • telefon,
 • ubezpieczenia,
 • spożywcze,
 • zdrowie,
 • wakacje.

Oczywiście należy wybrać te, które rzeczywiście nas dotyczą. W ramach jednej głównej kategorii można wyodrębnić podkategorie (np. przy mieszkaniu i rachunkach w podkategoriach znajdą się czynsz, prąd, gaz, kredyt, etc.). To wszystko trafia do odpowiednich wierszy.

Kolumny należy podzielić na miesiące. W podsumowaniu na dole niech znajdzie się suma dochodów, poniżej suma wydatków i na samym dole bilans. Dzięki temu będziemy mogli precyzyjnie zarządzać majątkiem.

 

Poznaj sposoby na oszczędzanie wody

Bez wody nie da się żyć, ale zawsze można używać jej mniej. Świadome zużycie wody może realnie wpłynąć na domowy budżet. Co zrobić, by licznik był rzadziej wprawiany w ruch?

# Śmieci wyrzucaj do kosza, a nie do ubikacji – w łazience często mamy do czynienia ze śmieciami.  Rolka po zużytym papierze toaletowym, chusteczki higieniczne, płatki kosmetyczne trafiają do ubikacji? Za każdym razem kończy się to spłukaniem toalety i zużyciem wielu litrów wody. Zupełnie niepotrzebnie - wystarczy wyrzucić śmieci do kosza. Dla ułatwienia, można wstawić do łazienki mniejszy kosz na śmieci.

# Weź prysznic zamiast się kąpać – przeważnie podczas kąpieli zużywa się więcej wody niż podczas prysznica. Decydując się na ten drugi rodzaj mycia, można zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych miesięcznie. W skali roku generuje to już większą kwotę. Tym bardziej, jeżeli pomnożymy ją przez liczbę członków rodziny.

# Zakręć wodę, kiedy myjesz zęby lub się golisz – jest to czynność, która zużywa bardzo dużo wody. Tymczasem podczas mycia zębów lub golenia się woda nie jest nam do niczego potrzebna.

 

Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Energia elektryczna generuje wydatki po cichu. Bardzo często podłączony jest do prądu sprzęt, które w danym momencie nie potrzebuje energii. Wszelkie ładowarki, diody w telewizorze czy dekoderach pożerają prąd kiedy śpimy. Używamy także żarówek, które nie są energooszczędne. Warto zmienić przyzwyczajenia i wprowadzić konsekwencję w zarządzaniu domową energią.

Co zrobić, by rachunki za prąd były niższe?

# Zmień żarówki na ledowe – nie zastanawiaj się dłużej nad wymianą tradycyjnych żarówek na ledowe, po prostu to zrób. Zużycie energii przez żarówki ledowe jest około pięciokrotnie niższe, a do tego są pięcio-, a nawet dziesięciokrotnie trwalsze od tradycyjnych. Są również droższe, za to przy wymianie żarówek w pięciu lampach można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.

# Wyłączaj z kontaktu sprzęty elektroniczne, jeśli ich nie używasz – pozostawianie ładowarek podłączonych do prądu może wynikać z wygody, albo... z zaniedbania. Regularnie zapominamy o tym, by całkowicie odciąć od prądu drukarkę, telewizor, sprzęt audio czy dekoder. Nie wystarczy wyłączenie ich pilotem. Wówczas przechodzą tylko w stan uśpienia i dalej czerpią prąd. By nie wyciągać wtyczek z gniazd, warto zdecydować się na listwę antyprzepięciową, która odcina prąd do wszystkich podłączonych do niej sprzętów jednym przyciskiem.

# Gaś światło – Ile razy pozostawiamy światło w kuchni lub w łazience, chociaż nie mamy zamiaru tam wracać? Po ugotowanym obiedzie okap nadal wciąga powietrze? A rachunki za prąd rosną…

 

Możesz oszczędzić na obsłudze samochodu

Samochód generuje bardzo duże koszty. Nie tylko te związane z tankowaniem, obowiązkowym przeglądem czy wykupieniem polisy OC, ale także te związane z nieoczekiwanymi naprawami. Zobacz co możesz zrobić, by zredukować wydatki związane z posiadaniem auta.

# Poszukaj tańszego OC – jednym ze sposobów na zredukowanie kosztów związanych z posiadaniem samochodu jest poszukanie tańszego OC. Wprawdzie jest to koszt ponoszony raz w roku, to jednak przeważnie jest dość znaczny. Warto porównywać oferty i poszukać agenta sprawnie poruszającego się po rynku ubezpieczeń. Dobrze jest także płacić za OC kartą płatniczą. Niektóre banki współpracują z ubezpieczycielami i oferują zniżki przy zakupie polis.

# Przesiądź się na rower lub środki komunikacji – może i jest to radykalny sposób na ograniczenie kosztów, za to jakże efektywny i efektowny. Zresztą przesiadka na rower przekłada się nie tylko na spadek kosztów komunikacji, ale również na zdrowie i poprawę kondycji fizycznej. Przy okazji dbamy o środowisko ograniczając emisję spalin.

 

Oszczędności na jedzeniu

Tu też mamy duże pole do popisu. W pośpiechu i z lenistwa decydujemy się często na jedzenie na mieście. Koszty lunchów w restauracjach lub innych punktach gastronomicznych są wielokrotnie wyższe niż obiadów przygotowywanych w domu.

# Kupuj z listą. Warto zdecydować się na bardzo konsekwentne zakupy z wcześniej przygotowaną listą. Koniecznie musimy się jej trzymać, by nie dać się złapać na kuszące promocje, które tylko pozornie pozwalają oszczędzić. Jeszcze mniej wydamy, jeśli zdecydujemy się na zakupy  przez internet.  Oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas.

Pilnowanie wszelkich wydatków nie jest proste. Bardzo łatwo się zapomnieć, rozleniwić, stracić czujność i wydać pieniądze na coś, co nie jest na liście zakupów, pójść na obiad do restauracji, marnotrawić wodę i energię. Nie chodzi też o to, żeby pozbawić się przyjemności wydawania i wprowadzić do swego życia wojskowy dryl i żelazną dyscyplinę. Jednak wiele rzeczy można robić z głową, kontrolować wydatki i więcej oszczędzać.

Nie trać czasu, opracuj  swoją tabelkę i porównuj kolejne miesiące. Zobaczysz jak bardzo zarządzanie wydatkami wpływa na zasobność portfela.

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.