23.06.2017
John Bogle, założyciel firmy inwestycyjnej Vanguard Group i twórca pierwszego funduszu indeksowego, to jeden z najbardziej wpływowych inwestorów na świecie. W latach 1974 – 1996 był prezesem Vanguard. Jest też autorem 10 książek z dziedziny finansów, m.in. bestsellerowej „Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia”.
Niedawno na łamach czasopisma Financial Analysts Journal, wydawanym przez instytut CFA, opisał swoje techniki inwestycyjne dzieląc się ponad 65-letnim doświadczeniem. Poniżej znajduje się siedem rad, którymi według niego powinni kierować się inwestorzy:
- Inwestuj! Największym ryzykiem inwestycyjnym nie jest krótkookresowa zmienność, ale niewystarczające stopy zwrotu osiągane, kiedy akumulujemy swój kapitał.
- Czas to twój przyjaciel. Inwestowanie to dobry nawyk, który należy wypracować jak najwcześniej się da. Im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym większy efekt procentu składanego. Nawet niewielka kwota odłożona w wieku dwudziestu kilku lat może urosnąć do znacznych rozmiarów wraz z upływem okresu inwestowania.
- Nie dawaj się ponieść emocjom. Inwestując staraj się wyeliminować impulsywne zachowania. Kieruj się racjonalnymi oczekiwaniami co do przyszłej stopy zwrotu i nie zmieniaj ich pod wpływem szumów napływających z giełdy. Nie powinieneś reagować na sygnały, które wydają się być idealnymi okazjami, a w rzeczywistości nimi nie są, bo są znane całemu rynkowi.
- Podstawowa algebra działa. Stopa zwrotu netto to po prostu stopa zwrotu brutto pomniejszona o poniesione koszty. Staraj się utrzymywać koszty inwestycyjne na niskim poziomie. Pamiętaj, że ponoszone koszty mogą zniwelować całe korzyści, jakie można osiągnąć dzięki procentowi składanemu.
- Prostota przede wszystkim. Inwestuj środki w proste instrumenty finansowe takie, jak akcje, i obligacje lub trzymaj część środków w gotówce; dbając tym samym o odpowiednią dywersyfikację oraz utrzymując balans między ryzykiem, oczekiwaną stopą zwrotu, a kosztami.
- Nie zapominaj o zmianie trendów. Ponadprzeciętne stopy zwrotu uzyskane na jednej klasie aktywów mogą szybko powrócić do rynkowych norm, a nawet być relatywnie niższe. Pamiętaj, „ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”.
- Trzymaj się kursu. Nieważne, co dzieje się na rynku, trzymaj się obranego kursu. Zmiana strategii inwestycyjnej w nieodpowiednim momencie jest największym z błędów, jakie może popełnić inwestor. Wystarczy zapytać osobę, która wycofała się z inwestycji podczas kryzysu finansowego, kiedy rynek znajdował się „na dołku” i przegapiła okres wzrostów na giełdzie trwający już od ośmiu lat.
W dłuższej perspektywie, trendy wzrostowe na rynkach finansowych i w gospodarce utrzymują się pomimo występowania niepewności i zawirowań rynkowych niemożliwych do uniknięcia w krótszym okresie. Można więc założyć, że trend wzrostowy się utrzyma. Inwestorzy nie powinni pozwalać fałszywym nadziejom, strachowi, czy chciwości zwyciężać nad zdrowym rozsądkiem. Jeśli skupisz się na dłuższej perspektywie inwestycyjnej i będziesz trzymał się planu, Twój sukces jest w zasięgu ręki.
Na podstawie artykułu Balancing Professional Values and Business Values John C. Bogle, Financial Analysts Journal, Volume 73, Issue 2: http://www.cfapubs.org/doi/abs/10.2469/faj.v73.n2.8