<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> 7 bezcennych rad od amerykańskiego guru inwestowania
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

7 bezcennych rad od amerykańskiego guru inwestowania

23.06.2017

John Bogle, założyciel firmy inwestycyjnej Vanguard Group i twórca pierwszego funduszu indeksowego, to jeden z najbardziej wpływowych inwestorów na świecie. W latach 1974 – 1996 był prezesem Vanguard. Jest też autorem 10 książek z dziedziny finansów, m.in. bestsellerowej „Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia”.

Niedawno na łamach czasopisma Financial Analysts Journal, wydawanym przez instytut CFA, opisał swoje techniki inwestycyjne dzieląc się ponad 65-letnim doświadczeniem. Poniżej znajduje się siedem rad, którymi według niego powinni kierować się inwestorzy:

 

  1. Inwestuj! Największym ryzykiem inwestycyjnym nie jest krótkookresowa zmienność, ale niewystarczające stopy zwrotu osiągane, kiedy akumulujemy swój kapitał.
  2. Czas to twój przyjaciel. Inwestowanie to dobry nawyk, który należy wypracować jak najwcześniej się da. Im dłuższy horyzont inwestycyjny, tym większy efekt procentu składanego. Nawet niewielka kwota odłożona w wieku dwudziestu kilku lat może urosnąć do znacznych rozmiarów wraz z upływem okresu inwestowania.
  3. Nie dawaj się ponieść emocjom. Inwestując staraj się wyeliminować impulsywne zachowania. Kieruj się racjonalnymi oczekiwaniami co do przyszłej stopy zwrotu i nie zmieniaj ich pod wpływem szumów napływających z giełdy. Nie powinieneś reagować na sygnały, które wydają się być idealnymi okazjami, a w rzeczywistości nimi nie są, bo są znane całemu rynkowi.
  4. Podstawowa algebra działa. Stopa zwrotu netto to po prostu stopa zwrotu brutto pomniejszona o poniesione koszty. Staraj się utrzymywać koszty inwestycyjne na niskim poziomie. Pamiętaj, że ponoszone koszty mogą zniwelować całe korzyści, jakie można osiągnąć dzięki procentowi składanemu.
  5. Prostota przede wszystkim. Inwestuj środki w proste instrumenty finansowe takie, jak akcje, i obligacje lub trzymaj część środków w gotówce; dbając tym samym o odpowiednią dywersyfikację oraz utrzymując balans między ryzykiem, oczekiwaną stopą zwrotu, a kosztami.
  6. Nie zapominaj o zmianie trendów. Ponadprzeciętne stopy zwrotu uzyskane na jednej klasie aktywów mogą szybko powrócić do rynkowych norm, a nawet być relatywnie niższe. Pamiętaj, „ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”.
  7. Trzymaj się kursu. Nieważne, co dzieje się na rynku, trzymaj się obranego kursu. Zmiana strategii inwestycyjnej w nieodpowiednim momencie jest największym z błędów, jakie może popełnić inwestor. Wystarczy zapytać osobę, która wycofała się z inwestycji podczas kryzysu finansowego, kiedy rynek znajdował się „na dołku” i przegapiła okres wzrostów na giełdzie trwający już od ośmiu lat.

 

W dłuższej perspektywie, trendy wzrostowe na rynkach finansowych i w gospodarce utrzymują się pomimo występowania niepewności i zawirowań rynkowych niemożliwych do uniknięcia w krótszym okresie. Można więc założyć, że trend wzrostowy się utrzyma. Inwestorzy nie powinni pozwalać fałszywym nadziejom, strachowi, czy chciwości zwyciężać nad zdrowym rozsądkiem. Jeśli skupisz się na dłuższej perspektywie inwestycyjnej i będziesz trzymał się planu, Twój sukces jest w zasięgu ręki.

 

Na podstawie artykułu Balancing Professional Values and Business Values John C. Bogle, Financial Analysts Journal, Volume 73, Issue 2: http://www.cfapubs.org/doi/abs/10.2469/faj.v73.n2.8
Przemysław Rodek

Przemysław Rodek

Ekspert ds. Analiz Rynkowych

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.