<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> 8 nawyków, które wstrzymują Cię przed byciem milionerem
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

8 nawyków, które wstrzymują Cię przed byciem milionerem

17.11.2017

Jesteś młody, dobrze zarabiasz i stać Cię na wiele rzeczy? Myślisz sobie „mogę wszystko”, ale czy faktycznie to prawda? Jeśli na Twoim koncie nie widać oszczędności, w Twoim życiu nie obowiązują drobne rytuały i spędzasz zbyt wiele czasu przed ekranem telefonu, tabletu czy komputera, być może wpadłeś w jedną z pułapek, które powstrzymują Cię przed wzbogaceniem się. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zostać milionerem, sprawdź, czego warto unikać.

 

I Ty możesz zostać milionerem

Statystyki pokazują, że Polacy stają się coraz bogatsi. Dane z 2016 r., pochodzące z urzędów skarbowych, wskazują, że w roku 2015 niemal 20 tyś. obywateli zarobiło ponad milion złotych (źródło). Tymczasem jak dowodzi kolejna lista 100 Najbogatszych Polaków (źródło), milionerem można zostać w całkiem młodym wieku, bo nawet przed 25 rokiem życia. Pomijając bogaczy, którzy swoje fortuny odziedziczyli, w zestawieniu znajdują się także osoby, które same zapracowały na swój sukces.

Jak dojść do takiego bogactwa? Jeśli myślisz, że dobrze płatna praca wystarczy, możesz się przeliczyć. Wysoki dochód to jeszcze nie majątek. Aby go zgromadzić, powinieneś podjąć rozmaite kroki.  Przede wszystkim uporaj się z pozornie drobnymi nawykami, które skutecznie oddalają Cię od zarobienia pierwszego miliona. Oto 8 z nich.

 

1. Niezdrowy styl życia – zmień to!

Zastanawiasz się, co ma dieta do bogactwa? Zdrowa dieta to zdrowe ciało i dobre samopoczucie. Dzięki niej masz energię i zapał do działania, jesteś mniej narażony na rozwój chorób oraz nadwagę. Sama dieta to oczywiście nie wszystko. Jedzenie na mieście, sięganie po niezdrowie, słodkie i tłuste przekąski czy alkohol nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie, ale stanowi niepotrzebny wydatek. Wprowadź więc do swojego życia drobne rytuały. Zarezerwuj sobie czas na porządne śniadanie, a obiady i kolacje staraj się przyrządzać samodzielnie. W ten sposób zadbasz o swoje zdrowie i portfel. Nie zapominaj także o utrzymywaniu kondycji fizycznej oraz śnie. Są one równie ważne dla Twojego samopoczucia, co właściwa dieta.

 

2. Brak kontroli nad wydatkami – zarządzanie budżetem domowym to podstawa

Masz dobrze płatną pracę. Wystarcza Ci na kino, nowe spodnie czy markowe buty. Możesz w każdej chwili pozwolić sobie na limitowane wydanie płyty ulubionego zespołu, premierową grę wideo czy najnowszą konsolę. Smartfony wymieniasz jak skarpetki i chodzisz do znanego w mieście fryzjera lub manikiurzystki. Na koniec miesiąca okazuje się, że wychodzisz na zero albo nawet jesteś na minusie. Wszystko dlatego, że nie kontrolujesz swoich wydatków. Tymczasem umiejętne gospodarowanie budżetem to pierwszy krok do oszczędzania pieniędzy i gromadzenia majątku.

 

3. Brak oszczędności – oszczędzanie to ważny krok do bezpieczeństwa finansowego

Każdego miesiąca wydajesz swoją wypłatę co do grosza. Nie oszczędzasz i nie zastanawiasz się nad przyszłością i jej zabezpieczeniem finansowym. Tymczasem stabilność finansowa zapewnia spokój ducha i dodaje Ci pewności siebie. Wiedząc, że posiadasz oszczędności, możesz podejmować odważniejsze decyzje, które doprowadzą Cię do sukcesu.

Jak oszczędzać pieniądze? Wystarczy, że zaczniesz od założenia rachunku oszczędnościowego, a później lokaty. Oszczędności są niezbędne, by móc inwestować i się wzbogacić.

 

4. Brak inwestycji – inwestowanie pieniędzy prowadzi do bogactwa

Bez inwestycji nie osiągniesz sukcesu. Inwestując środki finansowe, możesz powiększyć swój majątek. W co inwestować? Gra na giełdzie lub fundusze inwestycyjne to tylko dwie możliwości. Bez względu na to, jaki rodzaj inwestycji wybierzesz, masz w ten sposób możliwość uzyskania tzw. dochodu pasywnego, czyli zysku, który osiągasz bez potrzeby wykonywania pracy. Pamiętaj jednak, że inwestowanie musi być przemyślane. Inwestuj w to, co jest dla Ciebie zrozumiałe.

 

5. Marnowanie czasu, a przecież czas to pieniądz

Każdego dnia spędzasz wolne chwile przed telewizorem albo przed komputerem. Oglądasz ulubione seriale albo godzinami rozgrywasz kolejne partie w popularną grę. Czy to właśnie jest odpowiedź na pytanie, jak zarobić milion? Nie. Niech w Twoim planie dnia znajdzie się czas dla rodziny i przyjaciół, bo to właśnie ludzie są cenniejsi niż wszystko inne. Dbaj także o siebie i pomyśl o swoim ciele i duchu, ale przede wszystkim o samorozwoju, który jest nieodzownym elementem finansowego powodzenia. Tu dochodzimy do kolejnego problemu.

 

6. Rezygnacja z rozwoju osobistego – zainwestuj w siebie

Aby osiągnąć więcej niż tylko wysoką wypłatę i wygodne (chwilowo) życie, musisz zadbać o samorozwój. W Twojej branży na pewno wiele się zmienia. Czy jesteś na bieżąco z nowymi trendami? Kiedy ostatnio przeczytałeś książkę albo wziąłeś udział w konferencji? Czytaj lektury, które pozwolą Ci zgłębić interesujące Cię tematy. Zapisz się na kurs, bierz udział w seminariach, konferencjach i szkoleniach. Inwestuj w siebie zdobywając nowe umiejętności i wiedzę. Bez tego stoisz w miejscu, ani trochę nie zbliżasz się do fortuny, jaką dysponują milionerzy.

 

7. Obawa przed zmianami – biznes bez ryzyka nie istnieje

W firmie, w której pracujesz, znalazłeś ciepłą posadę. Godnie zarabiasz, więc nie narzekasz. Czy naprawdę lubisz to, co robisz? Czy nie siedzisz za biurkiem, podczas gdy zawsze marzyłeś o pracy z dziećmi? Zamiast prowadzić własny lokal usługowy codziennie przemierzasz zatłoczone miasto jako przedstawiciel handlowy? Jeśli sam nie zmienisz swojego życia, nikt nie zrobi tego za Ciebie. Nie zwlekaj i nie czekaj na zmiany, ale sam je inicjuj. W drodze do sukcesu finansowanego podążaj za swoją pasją. Będzie to wymagało konieczności podejmowania decyzji oraz ryzyka (i ciężkiej pracy), ale to nieuniknione, jeśli chcesz założyć dochodowy biznes i osiągnąć finansowy sukces. Pamiętaj, aby myśleć pozytywnie. Inaczej nawet najlepszy pomysł na własny biznes nie odniesie sukcesu.

 

8. Nie przyjmujesz krytyki i nie współpracujesz – dopuść innych do głosu

Niechętnie słuchasz opinii na swój temat, a to jedyny sposób na to, by dowiedzieć się, czy postępujesz dobrze, czy źle. Dzięki krytyce uczysz się i rozwijasz. Nie zrażaj się popełnianymi błędami, niepowodzeniami czy wątpliwościami. Z pewnością każdy milioner ich doświadczył. Pamiętaj też, że do osiągnięcia sukcesu potrzebujesz innych ludzi. W szczególności specjalistów w danych dziedzinach, którzy służą profesjonalnym doradztwem, ale też tych, którzy będą Cię motywować i wspierać.

 

 

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.