<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Carsharing - auto na minuty. Poznaj zasady działania, koszty, opłacalność | Finanse po godzinach | NN Investment Partners
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Auto na minuty

zasady działania, koszty, opłacalność

10.07.2019

Większość osób– zwłaszcza w krajach rozwiniętych – nie wyobraża sobie codziennego życia bez samochodu. Tym środkiem komunikacji przemieszczamy się niemalże wszędzie – do pracy, po zakupy, do lekarza czy w odwiedziny do bliskich i znajomych. Na jedną rodzinę coraz częściej przypadają minimum po 2 samochody, a z każdego z nich najczęściej korzysta tylko jedna osoba. Stale wydłużające się korki i problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania wcale nas nie zniechęcają.

Auto na minuty pojawiło się na polskim rynku stosunkowo niedawno i może być doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą posiadać własnego samochodu. Na czym polega korzystanie z auta na minuty? Ile to kosztuje i czy warto zainteresować się tym tematem?

 

Jak działa auto na minuty?

Carsharing, czyli auto na minuty, to nic innego jak wynajem samochodu na minuty. Usługa ta jest bardzo popularna na zachodzie Europy, ale ma już wielu zwolenników także w Polsce. Coraz częściej na parkingach i przy ulicach w dużych miastach (Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków oraz Trójmiasto) możemy dostrzec auta oznakowane logiem operatorów tej usługi. Korzystanie z tej opcji jest bardzo proste – wystarczy za pomocą aplikacji mobilnej wyszukać najdogodniejsze dla nas miejsce, w którym zostało zaparkowane auto na minuty. Można również odebrać samochód z jednej z dostępnych baz. Koszt takiego wynajmu obejmuje czas, na który wypożyczymy auto, pokonany dystans oraz ew. postój. Warto wiedzieć, że w przypadku auta na minuty nie musimy płacić za paliwo – jest to już wliczone w koszt wynajmu.

Wypożyczenie auta na minuty nie należy do skomplikowanych. Pierwszy krok to rejestracja w aplikacji mobilnej wybranego operatora usługi. W celu rejestracji konieczne będzie podanie imienia, nazwiska, numeru pesel, numeru prawa jazdy, a także przesłanie skanów wymaganych dokumentów. Po aktywacji konta będziemy mieli możliwość wyszukiwania samochodu, który znajduje się najbliżej wybranej przez nas lokalizacji. Po wybraniu konkretnego samochodu konieczna jest rezerwacja pojazdu – na dotarcie do wybranego punktu przeznaczono 15 minut. Po przejechaniu trasy auto można zaparkować w dowolnym miejscu, ale tylko w strefie, w której dana usługa jest aktywna. Pomocną instrukcję obsługi można znaleźć w każdym aucie na minuty.

 

Zalety i wady auta na minuty

Nie każdy wie, że korzystanie z auta na minuty upoważnia nas do jazdy buspasem – jest to więc doskonała opcja, żeby uniknąć korków. Parkowanie takiego samochodu – w wyznaczonych miejscach - jest bezpłatne. Korzystanie z auta na minuty wtedy, kiedy tego potrzebujesz (a przy tym rezygnacja z posiadania własnego samochodu), ma pozytywny wpływ na nasze środowisko. Jeżeli trend ten przyjmie się w Polsce i coraz więcej osób przerzuci się na tę formę przemieszczania się to mamy szansę na czystsze powietrze, mniej korków, a także szybsze i sprawniejsze parkowanie. Posiadając aplikację mobilną możesz nie tylko wybrać klasę samochodu, ale również ocenić jego czystość.

Główną wadą auta na minuty – w porównaniu np. z taksówką – jest konieczność posiadania ważnego prawa jazdy. Carsharing nie jest więc dla każdego. Dodatkowo korzystanie z auta na minuty jest opłacalne tylko wtedy, gdy jest ono sporadyczne. W przeciwnym wypadku, gdy poruszamy się samochodem niemalże codziennie, posiadanie własnego auta będzie bardziej ekonomiczne. Usługa skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców centrum dużego miasta, bo właśnie tam znajduje się najwięcej baz z dostępnymi pojazdami. Jeżeli mieszkamy w dalszej odległości od centrum, może się okazać, że do najbliższego auta, musimy dojechać. Kolejnym utrudnieniem jest parkowanie auta na minuty. Wypożyczając je możesz pojechać w dowolne miejsce, ale swoją podróż musisz zakończyć w tym samym mieście, z którego wystartowałeś. Problemem może okazać się również porządek w samochodzie, z którego wcześniej korzystali inni użytkownicy.

 

Ile kosztuje korzystanie z auta na minuty? Czy jest to opłacalne?

Koszt wynajęcia auta na minuty jest zróżnicowany, w zależności od operatora usługi. Za skorzystanie z usługi zapłacimy od 48 do 75 groszy za minutę, a za każdy przejechany kilometr zostanie nam naliczona dodatkowa opłata w wysokości od 50 do 90 groszy. Każda minuta postoju kosztować nas będzie od 10 do 12 groszy. Korzystając z auta na minuty możemy zaoszczędzić kilka złotych w porównaniu z taksówką. Ta forma przemieszczania może być konkurencyjna dla sieci taksówkarskiej, ale z pewnością jej nie zastąpi (kierowca auta na minuty, w przeciwieństwie do pasażera taksówki, musi posiadać ważne prawo jazdy oraz nie może prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu). Usługa ta opłaci się, gdy z samochodu korzystamy raz na jakiś czas i przy założeniu, że niewiele czasu spędzimy stojąc w korkach. W tym przypadku odejdą nam niemałe opłaty związane z utrzymaniem samochodu, niezbędnymi przeglądami, kosztami ubezpieczenia, ewentualnymi naprawami czy opłatami za parkowanie.

 

Auto na minuty – komu się przyda?

Auto na minuty może być alternatywą dla usług taksówkarskich, ale tylko dla osób, które posiadają prawo jazdy. Posiadanie własnego samochodu wiąże się z dodatkowymi opłatami za jego utrzymanie a często także problemami z miejscem postojowym. Carsharing jest więc świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy z auta korzystają sporadycznie. Zwłaszcza mieszkańcy centrum w dużych miastach coraz częściej rezygnują z posiadania czy kupna samochodu, bo wszelkie potrzebne udogodnienia mają w zasięgu spaceru. Niekiedy jednak istnieje potrzeba skorzystania z samochodu i wtedy z pomocą przychodzi auto na minuty.

 

Operatorzy usługi auto na minuty

Carshering na terenie Polski – a dokładniej w dużych miastach – pojawił się niedawno, więc lista usługodawców jest ograniczona. Najpopularniejsze firmy, które udostępniają auto na minuty to: Traficar, Vozilla, 4Mobility oraz Panek CarSharing. W perspektywie czasu zarówno zasięg, jak i liczba dostawców ma się zwiększyć.

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.