<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Częste zmienianie pracy a wysokość pensji
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Częste zmienianie pracy a wysokość pensji

12.02.2018

Zmiana pracy, jeśli podejmujesz się jej dość często, niesie ze sobą szanse i zagrożenia. Szacuje się, że zmieniając pracę częściej niż co 2 lata, w skali całego życia możesz zarobić nawet 50% więcej niż gdybyś pracował tylko dla jednego pracodawcy. Z drugiej strony dla części pracodawców, szczególnie tych z pokolenia X, będzie to sygnał, że pracownik jest „skoczkiem”, który może nie być lojalnym pracownikiem. Jak jest w rzeczywistości?

Wejście na rynek pracy oznacza, że stajesz w wyścigu z innymi kandydatami o uwagę pracodawcy. Oczywiście każdy z nich ma inne priorytety i wymagania. Jedni uważają, że pracownik powinien wiązać się z firmą przynajmniej na 5 lat, w przeciwnym przypadku coś jest z nim nie tak i nie chcą go zatrudniać, drudzy natomiast skupiają się wyłącznie na Twoim doświadczeniu i kompetencjach.

 

Zmiana pracy = korzyść

Statystyki nie kłamią. Jeżeli Twoją głowę zaprzątają myśli w stylu, jak szybko zwiększyć swoje zarobki, to opcja zmiany pracy częściej niż co 5 lata prawdopodobnie będzie dla Ciebie korzystna. Według amerykańskiego Forbes’a częste przechodzenie z jednej pracy do drugiej oznacza wzrost wynagrodzenia u nowego pracodawcy średnio o 10-20%. Gdy zaczynasz swoją karierę w firmie, otrzymujesz na początek pensję podstawową. Kolejne podwyżki wylicza się jako odpowiedni procent tej wartości. U następnego pracodawcy możesz zażądać znacznie większej kwoty niż zarabiasz obecnie. Daje to możliwość szybszego wzrostu wynagrodzenia.

Analitycy oceniają, że dłuższy staż w jednej firmie (progiem są przepracowane dwa lata) może zmniejszyć Twoje dochody w skali całego życia nawet do 50% (źródło). Na podstawie tych wyliczeń łatwo wyciągnąć wniosek, że zmieniając częściej pracę, można zarabiać więcej! Czy takie podejście nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń? Idąc takim tokiem myślenia, można dojść do konkluzji, że jeśli będę zmieniał pracę co 3 miesiące, to zarobię więcej! Błąd. Co zrobić, żeby nie zabrnąć w kozi róg i nie strzelić sobie w stopę?

 

Zmiana pracy = wątpliwości

„Dlaczego Pan tak często zmieniał pracę?”. To pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej może zbić z pantałyku nawet najlepiej przygotowaną osobę. Jest oczywiste, że przyszły pracodawca o to zapyta. Chce po prostu wiedzieć, z jakich przyczyn kandydat tak często przechodzi do innej firmy. Kiedy w CV podajesz, że w ciągu roku zmieniasz pracę 3-4 razy, to może to dobrze o Tobie nie świadczyć. Pracodawca na pewno nabierze podejrzeń, że coś jest nie tak.

Spróbujmy spojrzeć z jego perspektywy. Nie będzie Ci ufał i zacznie się domyślać przyczyn takiego stanu rzeczy. Zacznie przypuszczać, że nie potrafisz odnaleźć się w nowym miejscu pracy, nie jesteś w stanie sprostać obowiązkom i zaaklimatyzować się w zespole. Może nawet masz problem z nawiązywaniem kontaktów, nie potrafisz się dogadać ani ze współpracownikami, a tym bardziej z szefem? To oznacza, że jesteś konfliktowy i trudno się z Tobą rozmawia. Fakt, że jesteś osobą młodą, dolewa oliwy do ognia. Ma wątpliwości, czy będziesz dobrym pracownikiem, czy szybko nie odejdziesz pomimo inwestycji w Twój rozwój, gdyż poprzednio też tak postępowałeś. Są małe szanse, że przyjmie Cię do pracy, a Twoje starania w kierunku tego, jak zarobić pieniądze, spełzną na niczym.

 

Przyjmę „skoczka”!

U innego pracodawcy kilkukrotna zmiana miejsca pracy może okazać się dużym atutem! Dlaczego? Przechodząc z jednej firmy do drugiej, zdobywasz cenne doświadczenie – poznajesz różnych ludzi, branże, metody działania. Właśnie doświadczenie jest najbardziej cenione przez pracodawców. Znając realia kilku branż, dajesz sygnał pracodawcy, że jesteś elastyczny i zaradny, gdyż odnalazłeś się na wielu stanowiskach. Sporym atutem jest Twój młody wiek. Nie ma w tym nic dziwnego, że zmieniasz pracę częściej niż co półtora roku – po prostu jesteś młody, ambitny, szybko się uczysz i niczego się nie boisz. To się ceni.

Zastanawiasz się, jak zarabiać pieniądze? Zmieniaj pracę, ale z głową! Jeżeli zależy Ci na maksymalizacji zarobków, jak wynika z badań, należy często zmieniać pracę i negocjować swoje wynagrodzenie u nowego pracodawcy. Nie rób jednak żadnych kroków pochopnie, bo zamiast na tym zyskać, stracisz. Przechodź z jednej firmy do drugiej, kiedy ma to sens, zdobywaj doświadczenie i daj sobie szansę na to, by zarabiać więcej!

 

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.