<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Obniżenie wieku emerytalnego. Kto skorzysta a kto straci?
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Czy Polacy skorzystają na obniżeniu wieku emerytalnego?

22.11.2016

16 listopada br. Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Był to jeden z głównych postulatów wyborczych obecnie rządzącej partii politycznej. Zmiany mają wejść w życie 1 października 2017 r.

 

Premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu przed głosowaniem w Sejmie tłumaczyła konieczność takich zmian obowiązkiem i sprawiedliwością społeczną. Wyjaśniała, że wcześniejsze podwyższenie wieku emerytalnego odbyło się bez konsultacji społecznych i wbrew obywatelom.

 

Co mogą oznaczać powyższe zmiany?

Ekonomicznymi skutkami nowej ustawy będzie prawdopodobnie wzrost liczby emerytów oraz spadek osób aktywnych zawodowo. Oznacza to, że na coraz większą grupę emerytów będzie pracować coraz mniejsza liczba osób. Jest to o tyle ważne, że państwo polskie znajduje się w silnym trendzie demograficznym, którym jest starzenie się społeczeństwa. Żyjemy coraz dłużej, a przyrost naturalny jest na niskim poziomie Według danych GUS, przyrost naturalny w Polsce w 2015 roku był ujemny i wyniósł -0,7. Najbardziej prawdopodobnym działaniem będzie więc obniżanie już i tak niskich emerytur. Rośnie bowiem suma kapitału koniecznego do zebrania na odpowiedniej wysokości świadczenie. Zgodnie z raportem GUS średnia emerytura wypłacana przez ZUS wynosi obecnie nieco ponad 2 tyś. zł brutto [1]. Stopa zastąpienia, czyli stosunek ostatniej pensji do pierwszej emerytury, w przypadku zakończenia aktywności zawodowej w wieku 65 lat to według „Dziennika Gazety Prawnej” jedynie 30% [2]. Są to wartości mało atrakcyjne, co potwierdza fakt, że duża liczba osób nadal pracuje nawet po przejściu na emeryturę.

 

Co powinniśmy robić, by praca na emeryturze nie była koniecznością?

Przede wszystkim powinniśmy sami zacząć odkładać wolne środki. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. III filar, który obok OFE oraz ZUS, stanowi uzupełnienie systemu emerytalnego w Polsce. Obejmuje on indywidualne konta emerytalne (IKE), indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz pracownicze programy emerytalne (PPE). Wydaje się, że w obecnej sytuacji to właśnie III filar może zapewnić Polakom odpowiednie warunki życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Przykładowo 40-latek odkładający 250 zł miesięcznie w ramach IKE z funduszami inwestycyjnymi przez 25 lat, przy oczekiwanym rocznym zysku 4% jest w stanie zapewnić sobie 1 075 zł dodatkowej miesięcznej emerytury wypłacanej przez 10 kolejnych lat. Sprawdź przewidywaną wysokość Twojej dodatkowej emerytury z IKZE i IKE Plus.

 

Główne zalety IKE i IKZE:

  • Brak podatku Belki
  • Wpłaty do IKZE w danym roku podatkowym można odliczyć od podstawy opodatkowania. W 2016 roku maksymalna kwota to 4 866 zł.
  • Oszczędności zgromadzone w ramach IKE i IKZE są w całości dziedziczone. Ponadto nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn.
  • Możliwość indywidualnego dopasowania częstotliwości i wysokości wpłat na IKE i IKZE.

 

Więcej o korzyściach z IKE przeczytasz na stronie IKE

Więcej informacji o IKZE znajdziesz na stronie IKZE

 

Wypróbuj IKE Plus w NN Investment Partners TFI

Konto emerytalne IKE Plus dostępne w internetowej ofercie NN Investment Partners TFI (NNTFI24) dwukrotnie już zdobyło pierwsze miejsce w rankingu niezależnego ośrodka badawczego Analizy Online, który od 16 lat na bieżąco monitoruje i szczegółowo analizuje sytuację w poszczególnych obszarach rynku kapitałowego. IKE Plus z Funduszami NN otrzymało pierwsze miejsce za dobrej jakości fundusze, niskie opłaty, szeroką ofertę oraz wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów.

 

Więcej na stronach:

IKE 2015 - Ranking Analiz Online

IKE 2013 - Ranking Analiz Online

 

Przemysław Rodek

Przemysław Rodek

Ekspert ds. Analiz Rynkowych

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.