<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Dom w stylu Zero Waste. Jak prowadzić dom bez odpadów i marnowania? | Finanse po godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Dom w stylu Zero Waste. Jak prowadzić dom bez odpadów i marnowania?

14.08.2020

Temat zero waste ostatnio stale zyskuje na popularności. Z każdej strony docierają do nas informacje, o tym jak istotne jest dbanie o środowisko. Ekolodzy ostrzegają, że jest coraz gorzej i niezbędne są radykalne zmiany. Ideę zero waste można wdrażać w każdej dziedzinie swojego życia: w domu i w pracy. Tym, którzy niespecjalnie interesują się tym zagadnieniem, może się wydawać, że zmiana swojego funkcjonowania w duchu zero west jest trudna i czasochłonna. Warto jednak pamiętać, że nawet najmniejsze zmiany dla dobra środowiska mają wielką wartość. Jak prowadzić dom w stylu zero waste – ograniczyć odpady i przestać marnować rzeczy, które możemy wykorzystać ponownie? Jak żyć rozsądniej, zdrowiej i zgodnie z zasadami zero waste?

 

Czym jest „zero waste”?

Zero waste to sformułowanie pochodzące z języka angielskiego, które oznacza „brak marnowania” lub „brak śmieci”. Obecnie zero waste to już styl życia, który charakteryzuje się generowaniem możliwie jak najmniejszej liczy śmieci dla dobra środowiska. Marnowanie jest niestety obecne w życiu każdego z nas w najbardziej rutynowych zadaniach tkj. robienie zakupów (foliowe woreczki i siatki), wyrzucanie śmieci (foliowe worki na śmieci) i wiele innych rzeczy, z którymi codziennie się stykamy.

Zerowasterzy – czyli osoby, które żyją zgodnie z ideą zero wast – stosują w swoim codziennym życiu 5 zasad o nazwie 5R:

  1. Refuse czyli odmawiaj;
  2. Reduce czyli redukuj, ograniczaj;
  3. Reuse czyli ponownie używaj;
  4. Recycle czyli segreguj i przetwarzaj;
  5. Rot czyli kompostuj.

Tych 5 zasad można w prosty sposób wprowadzić do swojego domowego życia. Jak to zrobić?

 

5R w domu

W domu spędzamy przynajmniej połowę naszego życia (wliczając w to sen). Wprowadzanie idei zero waste najlepiej jest zacząć właśnie od przyjaznego środowiska, w którym mamy odrobinę czasu na zmianę swoich nawyków. 5 zasad zero wastowych ułatwi nam utrwalanie dobrych prakty.

Refuse

Rezygnacja z przedmiotów, które zanieczyszczają środowisko wcale nie musi być bolesna, wystarczy zadbać o dobre zamienniki dla produktów codziennego użytku tkj. np. foliowe woreczki, zamiast tego używaj pojemników wielorazowych, które mogą posłużyć Ci przez dłuższy czas, unikaj też kupowania produktów w plastikowych opakowaniach – wybierz te w kartonikach albo na wagę, zrób rozsądne zapasy produktów z długą datą ważności. Kupując np. 2 kg ryżu na wagę zrezygnujesz z używania ok. 5 opakowań ryżu, gdybyś kupowała-kupował go w opakowaniach 400-gramowych. Robiąc zakupy również można pakować wszystkie warzywa czy owoce do jednej wspólnej torby, którą wystarczy poobklejać etykietami z cenami. Zadbaj również o to, aby na zakupy zawsze zabrać torbę wielorazowego użytku. Przygotowana wcześniej lista, tego co potrzebujesz, pozwoli Ci utrzymać kontrolę nad tym, po co sięgasz, uniknąć zakupowych pułapek i w efekcie marnowania. Przygotowując jedzenie do pracy czy dla dzieci do szkoły pakuj je w wielorazowe pojemniki.

Reduce

Ograniczanie nie zawsze jest czymś negatywnym, prowadzenie minimalistycznego życia pozwala skupić się na tym, co jest naprawdę ważne, oczyszcza umysł i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Redukowanie warto zacząć od swojego domu – usuwając wszystko co w nim zbędne, ale oczywiście rzeczy tych nie należy wyrzucać tylko sprzedać/oddać czy wykorzystać w innym celu. Taki uporządkowany dom dużo łatwiej zachować w czystości. Warto jednak pamiętać, aby tego, czego się pozbyliśmy, nie zamieniać na nowe. Konsumpcjonizm kłóci się z ideą zero waste. Warto również raz w tygodniu zrobić taki dzień, w którym przygotowujemy posiłki z tego co nam zostało w lodówce. Czerstwe pieczywo można wykorzystać do przygotowania tostów, z resztek warzyw czy owoców przygotować smoothie. Sposobów na wykorzystanie takich pozostałości jest naprawdę wiele. Istotne jest również stałe utrzymywanie porządku w lodówce i szafkach – dzięki temu dobrze widzimy co mamy i unikniemy kupowania produktów, które wcale nie są nam potrzebne. To, czego masz w nadmiarze, warto zamrozić, a później w awaryjnej sytuacji (niezapowiedziana wizyta gości) możemy skorzystać z mrożonek. Do przechowywania, poza pojemnikami, które zachowują świeżość produktów, można korzystać z woreczków ze strunowym zamknięciem – po użyciu wystarczy je umyć i wysuszyć, i są gotowe do kolejnego wykorzystania. Ograniczaj również zużywanie energii:

  • używaj żarówek ledowych, które są energooszczędne;
  • zadbaj o uszczelnienie okien lub ocieplenie budynku, dzięki czemu w domu będzie cieplej;
  • nie rozkręcaj grzejników na maksymalny poziom;
  • ładowarki po użyciu odłączaj od kontaktu;
  • dbaj również o to, aby pralka zawsze była pełna, jak robisz pranie – pozwoli to na zaoszczędzenie wody, środków piorących oraz energii.

Reuse

Warto rzeczy jednorazowego użytku (te które oczywiście można) zamienić na wielorazowe np. szklaną butelkę po soku czy mleku przerób na wazon, zamiast codziennie kupować wodę w plastikowym opakowaniu można zastosować filtr do dzbanka lub do kranu; zamiast marnowania całego mnóstwa podpasek lub tamponów można skorzystać z kubeczka menstruacyjnego.

Recycle

Segregacja śmieci to jedna z podstawowych zasad zero waste. Ma to ogromne znaczenie dla dbania o środowisko, ale o tym chyba już nie trzeba przypominać. Obok segregacji warto również przetwarzać czyli zamieniać to co stare na nowe np. zużyty czy porwany w jednym miejscu koc można przerobić na poduszkę, za krótkie spodenki można przerobić na krótkie spodenki, zamiast kupować nowe rzeczy warto udać się do second handu lub też kupować używane przez Internet. Opcji jest naprawdę mnóstwo – wszystko tylko zależy od naszej wyobraźni, a jeśli jej nie mamy – potrzebne informacje znajdziemy w Internecie (DIY). Wybierając kosmetyki postaw na te naturalne w szklanych lub biodegradowalnych opakowaniach (możesz je przygotowywać sama/sam). Nie szalej z ich ilością – pamiętaj, że kosmetyki, tak jak wszystko, mają swoją datę ważności. Kupuj tylko te, których potrzebujesz i faktycznie ich używasz często, a nie od święta. Podobnie jak z jedzeniem – te w większych opakowaniach są bardziej ekologiczne (zamiast 2 czy 3 plastikowych opakowań zużyjemy tylko 1). Do demakijażu wykorzystuj ściereczki wielorazowe. Zrezygnuj z jednorazowych maszynek do golenia i zastąp je metalową golarką na żyletki. Plastry do depilacji zamień na pastę cukrową. Używaj papierowych patyczków higienicznych i papieru toaletowego pochodzącego z recyklingu. Zadbaj też o to, aby do dbania o dom wykorzystywać ekologiczne środki czystości. Będzie to nie tylko z korzyścią dla środowiska, ale również dla zdrowia wszystkich domowników. Produkty takie wbrew pozorom wcale nie są drogie, a może je przygotowywać samemu np. na bazie octu oraz sody oczyszczonej. Szmatki do czyszczenia spokojnie można prać i stosować ponownie.

Rot

Kompostowanie pozwoli np. na uzyskanie naturalnego nawozu dla domowych roślin. Dzięki temu będą one lepiej rosły, a Ty będziesz mógł/mogła cieszyć się wyhodowanymi przez siebie pomidorkami czy sałatą. Wszystkie szklane słoiki czy butelki mogą posłużyć Ci jako opakowania na własnoręcznie robione przetwory i soki.

Zaopatrz się w kompostownik – jeżeli mieszkasz w domu z ogródkiem możesz posiadać kompostownik ogrodowy, a jeżeli masz mieszkanie – kompostownik balkonowy. Pozwoli to na wykorzystywanie odpadków organicznych tkj. warzywa, owoce, skorupki jaj, fusy kawy i herbaty, skoszona trawa, zgrabione liście, suche części roślin, niezadrukowany papier/kartony, słoma, gąbka konopna.


„Klimat się zmienia. Zmień sposób myślenia!”

„Klimat się zmienia. Zmień sposób myślenia!” to kampania informacyjno - promocyjna prowadzona w ramach projektu Klimada 2.0 organizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Akcja ma zachęcić nie tyle do wprowadzania zmian, ale przede wszystkim do innego spojrzenia, na to co się wokół dzieje z naszą planetą. Kampania ma uświadomić, że zmiany są niezbędne i trzeba je zacząć od głowy czyli zmiany sposobu myślenia. W XXI wieku to właśnie zmiany klimatyczne są jednym z najpoważniejszych zagrożeń, więc nie ma czasu do stracenia.

Sebastian Baryś

Sebastian Baryś

Ekspert ds. SEO i Analityki Biznesowej

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.