25.11.2016
Wstęp
Oszczędzanie pieniędzy umotywowane jest wieloma różnymi przyczynami, wśród których najczęściej występującymi są potrzeba odłożenia gotówki na konkretny cel oraz konieczność zgromadzenia pieniędzy z uwagi na pogarszający się stan domowych finansów, spowodowany np. nadmierną rozrzutnością. Bez względu na rodzaj motywacji, oszczędzanie jest procesem długotrwałym.
Obecnie oszczędzać może każdy.
Korzystając z poradnika nie tylko dowiesz się o możliwościach, jakie zyskasz posiadając pewne nadwyżki finansowe, ale przede wszystkim uregulujesz swój domowy budżet. Poznasz również najczęściej popełniane błędy w trakcie procesu oszczędzania. Nauczysz się, jak ustabilizować sytuację finansową w momencie, gdy wpadniesz w długi.Zyskasz wiedzę o instrumentach finansowych przeznaczonych do pomnażania oszczędności. Jesteś gotowy na jedną z ważniejszych przygód finansowych w swoim życiu?
Przeczytaj ten krótki poradnik i stwórz ku temu solidny fundament.
1. Raport wydatków domowych
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas przygotowywania planu oszczędzania jest nieprawidłowe podejście do kwestii jego organizacji. Zbyt wiele pomysłów na raz, brak obrania konkretnego celu i natłok gromadzących się wydatków, to podstawowe elementy mogące wpłynąć na zachwianie każdego, nawet najprostszego planu oszczędnościowego. Wyjściem z tej sytuacji jest sporządzenie raportu wydatków domowych.
Raport wydatków domowych jest miesięcznym zestawieniem kosztów życia, przekładającym się na całościowy budżet domowy. Aby przygotować raport wydatków, trzeba przeanalizować wszystkie koszty, które ponosisz każdego dnia. Sam raport najlepiej jest sporządzić dla okresu jednego miesiąca i podzielić go na kategorie domowych wydatków.
Raport – po co i dla kogo?
Zestawienie miesięcznych kosztów życia pozwala lepiej przygotować się do oszczędzania. Bez względu na rodzaj ponoszonych kosztów, ich wielkość i częstotliwość, tego typu działanie może podjąć każdy, kto chce odłożyć nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ponadto, jest to idealne rozwiązanie pozwalające wykazać błędy związane z zarządzaniem finansami domowymi. Często, nawet mimo najszczerszych chęci, odłożone wcześniej pieniądze są niepotrzebnie wydawane w późniejszym okresie.
Krok po kroku
Przed przygotowaniem raportu wydatków domowych należy wyznaczyć cel oszczędzania. Sama chęć oszczędzania w wielu przypadkach nie jest wystarczająca. Określenie konkretnego celu (wakacje, zakup sprzętu do domu, remont) pozwala łatwiej skupić się na osiągnięciu punktu docelowego, którym powinna być określona kwota. Ustalenie istoty oszczędzania, wyznaczenie pułapu stałych wydatków i oszacowanie minimalnej wartości możliwych do zgromadzenia środków finansowych, powinno stanowić fundamentalny zarys planu oszczędnościowego.
Wiedząc, na jaki cel zbierasz środki, jaka kwota cię usatysfakcjonuje oraz z jakich kosztów na pierwszy rzut oka możesz zrezygnować, stworzysz szczegółowy katalog wydatków przewidywalnych. Wśród nich znajdą się wydatki regularne (znane w określonych miesiącach) oraz wydatki nieregularne (mogące mieć miejsce w dowolnym momencie). Wydatki regularne to przede wszystkim: opłaty, jedzenie, mieszkanie, hobby, wydatki świąteczne i urlopowe. Do wydatków nieregularnych należy zaliczyć zakupy ubrań oraz rozrywkę. Znając rodzaj wydatków możemy sporządzić uproszczony raport.
Przykładowy raport wydatków domowych pokazuje tabela 1. Jest to rzecz jasna plan uproszczony. Wydatki nieregularne warto zaznaczyć osobnym kolorem. Łatwiejsza orientacja pozwoli na ich szybszą redukcję.

Wyjaśnienie:
Zsumowane PRZYCHODY – zsumowane WYDATKI = BILANS DNIA
STAN GOTÓWKI W DOMOWYM BUDŻECIE DZIEŃ 1 = BILANS DNIA 1
Przykład: STAN GOTÓWKI W DOMOWYM BUDŻECIE DZIEŃ 2 = STAN GOTÓWKI W DOMOWYM BUDŻECIE DZIEŃ 1 + BILANS DNIA 2
STAN GOTÓWKI W DOMOWYM BUDŻECIE DZIEŃ 3 = STAN GOTÓWKI W DOMOWYM BUDŻECIE DZIEŃ 2 + BILANS DNIA 3
Codzienny przegląd paragonów oraz analiza raportu to kilka minut pracy, które z każdym
dniem uczą perspektywicznego podejścia do oszczędzania. Wiedząc, jakie koszty zostały
poniesione w danym dniu oraz na jakim poziomie jest stan gotówki w domowym budżecie,
możesz o wielełatwiej i szybciej analizować możliwości swojego portfela. Tym samym lepiej
przygotowywać się do wydatków regularnych, które będą cię czekać w kolejnym miesiącu.
2. Jak ograniczyć wydatki?
Ograniczanie wydatków oraz oszczędzanie to tylko z pozoru proste procesy. Nieoczekiwane wydatki, brak organizacji i samokontroli finansowej to przeszkody, na które natrafia większość osób chcących być „na plus” w swoim budżecie domowym. Jak zatem przygotować się do ograniczenia wydatków i zrealizować plan oszczędzania bez obawy o niepowodzenie?
Omawiany w poprzednim rozdziale raport wydatków domowych jest najlepszą i zarazem najprostszą metodą analizy miesięcznych przychodów i kosztów. Ten prosty system – oparty na zapisywaniu codziennych wpływów i wydatków – pozwala lepiej przyjrzeć się budżetowi domowemu i „znikającym” finansom.
Niemniej jednak, chcąc zyskać jeszcze więcej, warto samodzielnie zaangażować się w czynności, które pomogą zrealizować cel oszczędnościowy, bez którego sama motywacja może nie wystarczyć.
Funkcjonuj z głową
Większość osób chcących zaoszczędzić dodatkowe pieniądze w połowie planu oszczędnościowego ponosi klęskę. Odłożone środki najczęściej zostają podebrane na tzw. zachcianki lub zbędne wydatki, które usprawiedliwiamy w przypływie chwili. Dlatego, zanim rozpoczniemy odkładnie konkretnej sumy pieniędzy, przemyślmy ile realnie możemy odłożyć w skali miesiąca. Porywanie się z motyką na słońce w kwestii finansowej może nas słono kosztować, bowiem zarabiając średnią krajową, ciężko nam będzie nawet w ciągu roku odłożyć pieniądze na przykład na nowe auto. Warto dostosować swoje potrzeby do możliwości finansowych. Zły plan działania może nas kosztować niepotrzebny trud przygotowań, zniechęcenie wynikające z braku efektów, a często także utratę odłożonych pieniędzy. Dlatego zacznijmy od odkładania niewielkich kwot, które nas znacząco nie obciążą, a wzbogacą budżet domowy i co więcej, zawsze przybliżą do osiągnięcia wyznaczonego celu.
Wesprzyj plan oszczędnościowy
- Powiedz najbliższym o swoim postanowieniu. Wypowiedzenie na głos podjętej decyzji przed ważnymi dla nas osobami działa bardzo motywująco. Dodatkowo pozwól się kontrolować. Tego typu czynności kształtują samodyscyplinę i ułatwiają podejmowanie decyzji, również tych związanych z zakupami.
- Podczas sporządzania raportu skup się na wydatkach, które najbardziej obciążają budżet domowy, także na wydatkach nieregularnych. Podczas pierwszych miesięcy oszczędzania staraj się je wyeliminować lub zmniejszyć do niezbędnego minimum. Nie rób tego jednak gwałtownie. Z każdym nowym tygodniem wybieraj jedną z rzeczy, bez której możesz się obejść. Krótsze terminy czasowe w dużej mierze ułatwiają podejmowanie trudnych decyzji.
- Wydając pieniądze myśl o wyznaczonym przez siebie celu. Zadawaj sobie pytania: Czy dana rzecz jest na tyle ważna – nie tylko w danym momencie – że muszę przeznaczyć na nią pieniądze, które oddalą mnie od obranego celu? Jeżeli musisz dokonać zakupu, zapytaj się o tańsze zamienniki. Zawsze, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji związanej z poniesieniem kosztów, szukaj drugiego wyjścia, które nie tyle zmieni całkowicie Twoją decyzję, ale pomoże ograniczyć kwoty wydanych pieniędzy.
- Zacznij żyć oszczędniej: jedz w domu zamiast w restauracjach, oszczędzaj na mediach, rób większe zakupy raz w tygodniu, kupuj rzeczy wyłącznie z listy, ogranicz rozrywkę w mieście, spotykając się ze znajomymi w domu.
Ograniczanie wydatków jest możliwe. Jednak jest to proces ciągły, ponieważ jedynie systematyczność działania (z każdym tygodniem wydam mniej) może przynieść oczekiwany rezultat.
