<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Hulajnogi elektryczne: wynajem vs zakup na własność
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Hulajnogi elektryczne: wynajem vs zakup na własność

13.11.2019

Coraz bardziej wydłużające się korki uliczne sprawiają, że częściej poszukujemy bardziej dogodnych możliwości przemieszczania się po zatłoczonych miastach. Popularne do tej pory rowery, nieco ustąpiły miejsca hulajnogom elektrycznym, którymi zainteresowanie stale rośnie. Czy warto zakupić taką hulajnogę czy może bardziej opłacalny jest wynajem tego środka transportu na minuty?

 

Ile kosztuje używanie hulajnogi na minuty?

Pierwsza hulajnoga elektryczna dostępna na minuty, wyprodukowana przez firmę Lime, zawitała do Polski jesienią 2018 roku. Następnie pojawiły się hulajnogi m.in.: Hive w marcu 2019 roku, Bird miesiąc później czy mniej popularna Blinkee. Koszt użytkowania takiego pojazdu różni się w zależności od marki lub miasta i ma kilka składowych takich, jak.: opłata za odblokowanie, opłata za korzystanie, a niekiedy także koszt parkowania. Podsumowując te koszty za godzinę jazdy hulajnogą elektryczną musielibyśmy zapłacić od ok. 29,50 do 33 zł.

 

Hulajnoga na minuty – jak z niej korzystać?

Korzystanie z hulajnogi elektrycznej na minuty powinnyśmy zacząć od sprawdzenia czy ten środek transportu dostępny jest w naszym mieście. Niestety w pierwszej kolejności w hulajnogi zaopatrywane są duże miasta. Warto jednak wiedzieć, że nowych lokalizacji stale przybywa. Kolejnym krokiem jest pobranie aplikacji na telefon, rejestracja oraz dokonanie wpłaty na konto lub też podpięcie karty płatniczej do konta, co pozwoli na zautomatyzowanie płatności (w zależności od marki niektóre opcje płatności nie są dostępne). Następnie, podobnie jak w przypadku auta na minuty, trzeba wyszukać najbliżej znajdującą się wolną hulajnogę. Pomocna w tym przypadku będzie mapka, która informuje nas o lokalizacji dostępnych pojazdów, a także stopniu naładowania ich baterii. Znajdując się już na miejscu musimy zeskanować kod QR lub wprowadzić kod pojazdu w aplikacji. Po tej czynności powinno nastąpić odblokowanie hulajnogi. W pełni naładowana bateria pozwala na pokonanie dystansu 30-45 km (w zależności od marki). Utrudnieniem mogą być także godziny użytkowania pojazdu – tylko jedna marka umożliwia całodobowe korzystanie z hulajnogi, w innych przypadkach najczęściej jest to od 7.00 do 21.00. Parkowanie pojazdu musi odbyć się w określonej strefie, a jeśli poza nią (o ile taka opcja jest dostępna) – za dodatkową opłatą.

Obliczenie miesięcznych kosztów użytkowania hulajnogi elektrycznej jest stosunkowo proste. Wystarczy zastanowić się jak często w miesiącu będziemy korzystać z pojazdu i ile czasu dziennie na nim spędzimy. Przykładowo: hulajnoga ma nam posłużyć jako środek transportu do pracy. Każdego dnia mamy do pokonania do biura ok. 15 minut w jedną stronę, co daje nam 30 minut dziennie. Za ten czas zapłacimy ok. 18,5 zł, jeżeli więc korzystamy z hulajnogi 20 dni w miesiącu daje to koszt 370 zł, 30 dni w miesiącu – 555 zł. Kwota jest więc całkiem wysoka, a należy pamiętać, że z używaniem hulajnogi elektrycznej na minuty wiążą się różne ograniczenia takie, jak godziny dostępności pojazdu, dostępność hulajnogi z naładowaną baterią, utrudnienia związane z parkowaniem, a niekiedy także warunki pogodowe, które uniemożliwiają jazdę hulajnogą lub też czynią ją nieprzyjemną. 

 

Zakup własnej hulajnogi elektrycznej – plusy i minusy

Zastanawiając się nad zakupem własnej hulajnogi elektrycznej warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • jak często planuję korzystać z hulajnogi?
  • jakie dystanse mam do pokonania?
  • czy warunki atmosferyczne pozwolą mi na korzystanie z pojazdu o każdej porze roku?
  • czy ograniczenia związane z użytkowaniem hulajnogi elektrycznej na minuty będą dla mnie uciążliwe?
  • Ile kosztuje zakup hulajnogi elektrycznej?

Koszt hulajnogi elektrycznej różni się oczywiście w zależności od marki. Za urządzenie wyprodukowane przez popularną firmę zapłacimy ok. 1650 zł. Korzystając z hulajnogi przez 30 minut dziennie 20 dni w miesiącu koszt ten zwróci się już po ok. 4,5 miesiącach, a 30 dni w miesiącu – po niecałych 3 miesiącach w porównaniu z hulajnogą elektrycznej na minuty. Dodatkowo posiadanie własnej hulajnogi pozwala na parkowanie pojazdu w dowolnych miejscach, a także na wniesienie hulajnogi do biura czy mieszkania. Przed pracą nie musimy zajmować się szukaniem dostępnego pojazdu z naładowaną baterią, co pozwala zaoszczędzić czas i energię. W drogę do pracy możemy wyruszyć tuż spod naszego miejsca zamieszkania, bez pokonywania dodatkowej odległości pieszo. Korzystanie z własnej hulajnogi nie jest ograniczone czasowo – możemy to robić o dowolnej porze dnia i nocy, praktycznie przez cały rok. Koszty ładowania baterii to jedynie kilka złotych w skali miesiąca, a co więcej - po wyczerpaniu się baterii możemy nadal korzystać z pojazdu używając siły własnych mięśni. Niektóre modele umożliwiają podłączenie dodatkowej baterii, która zwiększa zasięg pojazdu.

Porównując więc zakup własnej hulajnogi z tą na minuty odpowiedź jest prosta. Warto jednak zastanowić się czy hulajnoga elektryczna posłuży nam w taki sposób, na którym nam zależy. Korzystanie z hulajnogi elektrycznej, chociaż może być dobrym rozwiązaniem zamiennym dla samochodu, to raczej nie może z nim konkurować. Przede wszystkim hulajnoga elektryczna nie ochroni nas przed opadami deszczu czy śniegu, które mogą być również szkodliwe dla samego urządzenia. Warunki atmosferyczne mogą więc wpłynąć na częstotliwość korzystania z tego pojazdu. Z hulajnogi może korzystać tylko 1 osoba. Przewożenie większej ilości zakupów tym środkiem transportu może stanowić problem. Waga hulajnogi również nie jest bez znaczenia – im większy zasięg pojazdu tym wyższa waga. Dodatkowym ograniczeniem może być także waga użytkownika – wybierając odpowiedni model warto wziąć ten aspekt pod uwagę i dopasować hulajnogę do swoich gabarytów.

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.