<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Emerytura dla matek - na jakich zasadach jest przyznawana?
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Emerytura dla matek

na jakich zasadach jest przyznawana?

03.12.2018

Jeszcze do niedawna wizerunek matki przywoływał obraz osoby, która przede wszystkim zajmuje się dziećmi. Nie pracuje, jej podstawowym zajęciem jest dbanie o dom i najmłodsze pociechy. Jednak ten obraz na przestrzeni kilku dekad ewoluował. Dzisiaj stałym już obrazem jest rodzina, która w pełni dzieli się obowiązkami. Postępujące zmiany społeczne i światopoglądowe sprawiły, że wychowywanie dzieci traktujemy jak ciężką pracę.

"Przecież każdy się zgodzi, że nikt nie robi więcej dla przyszłości Polski, również dla przyszłości systemu emerytalnego niż te panie, które wychowują czwórkę lub więcej dzieci w rodzinach wielodzietnych" – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

Świadczenia dla matek - trochę faktów i liczb

Wprowadzanych jest coraz więcej świadczeń dla rodziców, a przede wszystkim dla kobiet. Od 2013 r. istnieje możliwość zsumowania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, co w sumie składa się na roczną możliwość opiekowania się dzieckiem. W tym czasie wypłacane jest świadczenie w wysokości 80% przez 12 miesięcy lub 100% przez 26 tygodni a potem w wysokości 60%.

 

Ile wynosi urlop macierzyński?

Przed 2013 r. urlop macierzyński wynosił zaledwie pół roku. Trzeba nadmienić, że obecnie na tle innych krajów europejskich Polska wypada korzystnie. Okres urlopu macierzyńskiego jest jednym z dłuższych na kontynencie, świadczenia w wysokości 80% wynagrodzenia są utrzymane na takim samym poziomie jak w Szwecji czy Belgii.

Oczywiście roczne urlopy macierzyńskie i roczne świadczenia to ukłon w stronę mam, które mogą przez 12 miesięcy opiekować się dzieckiem.

Jednakże są jeszcze ciemne plamy na mapie rodzicielstwa i udogodnień dla rodziców, którzy poświęcili karierę zawodową na rzecz wychowania dzieci. Jedną z nich, jak dotąd,  jest brak świadczenia emerytalnego dla rodziców, który zrezygnowali z aktywności zawodowej i poświęcili się pracy w domu.

 

Emerytura matczyna także dla ojców

Teraz rząd chce to naprawić i robi kolejny ukłon w stronę rodziców, którzy zdecydowali się  zrezygnować z pracy na rzecz wychowania dzieci. Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa gwarantująca tzw. emeryturę dla matek. Kryterium jest dość proste. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje wprowadzenie świadczenia uzupełniającego zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci.

 

Kto będzie uprawniony do pobierania tzw. emerytury dla matek?

Ministerstwo już opublikowało projekt ustawy o matczynych emeryturach. Otrzymać je mają kobiety, które ukończyły 60 lat i mężczyźni po 65. roku życia.

Czytaj także: Wcześniejsza emerytura, czyli jak nie pracować do 65. roku życia

 

Emerytura dla matek z ZUS

Warunkiem przyznania emerytury matczynej jest złożenie wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez osoby, które wychowały minimum czworo dzieci własnych, współmałżonka lub dzieci przysposobionych. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski powinny złożyć osoby, które wykazują „jakikolwiek okres podlegania ubezpieczeniom społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone".

 

Emerytura dla matek z KRUS

W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyjęte zostaną wnioski osób wykazujących „okres rolniczego ubezpieczenia społecznego lub okres pracy w gospodarstwie rolnym, który jest krótszy niż 25 lat i nie uprawnia do emerytury rolniczej". Wnioski będą rozpatrywane przez prezesów placówek, którzy je rozpatrzą po uprzednim zbadaniu sytuacji dochodowej. Następnie wydadzą decyzję administracyjną.

Wypłacone przez ZUS i KRUS emerytury nie mogą być wyższe niż najniższa emerytura. Świadczenia będą poddawane rewaloryzacji, a środki na projekt zapewni budżet państwa. Propozycja resortu to wprowadzenie ustawy już w styczniu 2019 r. Wicepremier Beata Szydło jest pewna swego.- Na pewno musimy nad tym pracować i te prace już się toczą. Pytanie co zrobić, żeby wspomóc emerytów. Emerytura dla mam, które urodziły i wychowały kilkoro dzieci jest na pewno pewną formą pomocy, ale myślę, że to jeszcze nie wszystko - przekonuje wicepremier.

Wskazanie, że to „nie wszystko” można poddać interpretacji. To zapewne oznacza, że rząd ma na uwadze kolejne zmiany, które są konieczne do wprowadzenia w obecnym systemie emerytalnym.

 

Kto nie otrzyma świadczenia dla matek?

Według projektu matczynej emerytury nie dostanie osoba, "którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej, lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci, np. ze względu na długotrwałe odbywanie kary pozbawienia wolności, uniemożliwiające sprawowanie opieki nad dziećmi".

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.