<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Fundusze inwestycyjne dla firm – co wybrać? | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Fundusze inwestycyjne dla firm – co wybrać?

07.04.2021

Lokaty oprocentowane na zero i kilkuprocentowa inflacja – od wielu miesięcy tak wygląda rynkowa rzeczywistość w Polsce. Co to oznacza? Ból głowy przedsiębiorców, którzy zastanawiają się, co rozsądnego zrobić z wolnymi środkami finansowymi. Rozwiązaniem mogą być fundusze inwestycyjne

 

Od ponad roku świat boryka się z pandemią COVID-19. Żeby ograniczyć jej negatywne skutki gospodarcze, banki centralne na całym świecie, w tym w Polsce, zdecydowały się mocno obniżyć stopy procentowe. Miało to dwojakie skutki – spadł koszt obsługi zadłużenia (cały krajów, firm i gospodarstw domowych), ale spadło też oprocentowanie najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowych, w tym popularnych lokat bankowych. Często praktycznie do zera.   

 

Na przykład na koniec stycznia 2021 r. średnie oprocentowanie lokat terminowych dla firm według NBP wynosiło 0,2%, podczas gdy rok wcześniej było to 1,3%. Żeby tego było mało, część banków w ogóle zawiesiła oferowanie lokat terminowych dla firm lub wprowadziła opłaty za utrzymywanie wysokiego salda na rachunkach.

 

W środowisku zerowych stóp procentowych i kilkuprocentowej inflacji coraz częstszą alternatywą do oszczędzania staje się inwestowanie. Również w przypadku firm, które chcą jakoś zagospodarować nadwyżki finansowe. Podobnie jak w przypadku wszystkich klientów funduszy, również firmy mogą korzystać z szerokiej palety różnych strategii. W sferze ich zainteresowania są jednak w szczególności fundusze dłużne.

 

Zalety funduszy inwestycyjnych dla przedsiębiorstw (i nie tylko)

Z punktu widzenia zarządzania płynnością finansową firmy, z kilku powodów fundusze są bardzo elastycznym produktem inwestycyjnym:

 

  1. Firmy nie muszą deklarować na jaki okres chcą ulokować pieniądze.
  2. Środki w funduszu otwartym (FIO lub SFIO) są łatwo dostępne: nabycia i odkupienia można dokonywać w dowolnym momencie. W przypadku wypracowania zysku przez fundusz, firma nie straci go, jeśli zechce skorzystać ze środków wcześniej niż planowała.
  3. Fundusz inwestycyjny to produkt zarówno dla „dużych”, jak i „małych”: inwestować w fundusze mogą zarówno działające na międzynarodową skalę przedsiębiorstwa, jak i osoby prowadzące małą działalność gospodarczą.

 

Jaki fundusz inwestycyjny dla firm wybrać?

Fundusze to bardzo różnorodne produkty inwestycyjne. W ofercie towarzystw funduszy inwestycyjnych zazwyczaj znajdziemy pełen przekrój strategii – od funduszy akcji czy surowców przez mieszane, na funduszach dłużnych kończąc.

Które rozwiązania będą wychodziły naprzeciwko oczekiwań firmy?

W tym celu powinniśmy na wstępie określić horyzont inwestycyjny, czyli czas na jaki chcemy ulokować środki przedsiębiorstwa. Generalna zasada mówi, że im jest on krótszy, tym mniej ryzykowny powinien być produkt inwestycyjny w jaki planujemy ulokować pieniądze. Aby ten horyzont określić, powinniśmy najpierw ustalić, czy zainwestowane środki będą mogły pracować przez cały zaplanowany okres czy może przewidujemy możliwość ich wcześniejszego wycofania. Następnie należy określić poziom tolerowanego ryzyka i oczekiwaną stopę zwrotu.

A jak to może wyglądać w praktyce?

Przy inwestycji na okres kilku tygodni/miesięcy, bądź przewidując możliwość wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się inwestycja w fundusze o najmniejszej zmienności – np. o strategii dłużnej krótkoterminowej.

Takie fundusze inwestują większość środków w instrumenty dłużne (bony, obligacje) emitowane np. przez Skarb Państwa czy Narodowy Bank Polski lub też firmy o najwyższej ocenie kredytowej. Do funduszy dłużnych krótkoterminowych, jak sama nazwa wskazuje, trafiają przede wszystkim instrumenty o krótkim terminie do wykupu, co pozwala ograniczyć wahania wartości jednostki uczestnictwa.

 

Jak ocenić fundusz inwestycyjny dla firmy?

Aby wstępnie ocenić z jakim ryzykiem zmienności mamy do czynienia w danym funduszu warto spojrzeć na wskaźnik SRRI (z ang. Synthetic Risk and Reward Indicator). To ocena w skali 1-7, gdzie jedynka to fundusze o najniższym ryzyku zmienności, a siódemka – o najwyższym. Wartość SRRI dla poszczególnych funduszy znajdziemy w powszechnie dostępnych dokumentach KIID (Kluczowe Informacje dla Inwestorów).

 

SRRI to tylko część rzeczywistości – żeby dokonać właściwego doboru funduszu do ulokowania środków firmowych warto zapoznać się z tym, jak wygląda proces inwestycyjny towarzystwa, które nim zarządza. Jak zarządzający trzymają ryzyko w ryzach, czy wyniki funduszu na przestrzeni wielu lat są powtarzalne. Bardzo ważne jest również to, jak w środowisku utrzymujących się zerowych stóp procentowych zarządzający „szukają” stóp zwrotu dla klientów funduszu – czy poza klasycznymi obligacjami, aktywnie korzystają z szerokiego wachlarza innych instrumentów (np. kontrakty IRS, ETF-y). O to wszystko warto zapytać przed ulokowaniem środków firmowych w funduszu inwestycyjnym.

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.