<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Jak dorobić do pensji - 10 pomysłów na dodatkowy zarobek
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Jak dorobić do pensji

10 pomysłów na dodatkowy zarobek

19.05.2019

Wypowiadane tak często, że niemal całkiem straciło swoją moc powiedzenie „pieniądze szczęścia nie dają” najczęściej służy nam jako „ratunkowe koło”, które rzucamy sobie w przypadku, kiedy nasze fundusze można liczyć w skali mikro. Pieniądze szczęścia nie dają, ale są jednym z najważniejszych składowych, które do tego szczęścia prowadzą. Prozaiczna awaria zmywarki może sprawić, że nasze życie stanie się mniej szczęśliwe… bo odzwyczailiśmy się od stania nad zlewem. A na jej naprawę nie pozwala nam nasz status finansowy. A przecież z powodzeniem możemy sobie poradzić z sytuacją, w której ledwie opłacamy nasze regularne zobowiązania. Możemy zakasać rękawy, wykorzystać nasze umiejętności i predyspozycje do pracy dodatkowej. A obecnie wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki.

 

Jakie możemy podjąć zajęcia, które przyniosą nam benefity w postaci dodatkowej gotówki?

 

#1 Wypełnianie ankiet

Wydawałoby się, że to wyjątkowo nudna, mechaniczna, odtwórcza i czasochłonna praca. Tymczasem w sieci niemal wrze od ofert, komentarzy i chętnych zgłaszających się do wypełniania ankiet. Łatwość z jaką możemy przystąpić do tej formy dodatkowego zarabiania pieniędzy nie stanowi żadnej bariery dla użytkowników. To są stosunkowo łatwo zarobione pieniądze. Wprawdzie nie możemy liczyć na wielkie kwoty, ale kilkaset złotych miesięcznie możemy z powodzeniem dołożyć do domowego budżetu. Do wyboru mamy wiele portali, które udostępniają indywidualne konta po zarejestrowaniu się do systemu. Tam możemy dokonywać wyborów ankiet. Po tym, jak je uzupełnimy i zostaną zaakceptowane na nasze konto spływają punkty, które z czasem będziemy mogli wymienić na gotówkę lub bony zakupowe do hipermarketu.

To, co wyróżnia tę formę dodatkowego zarobku to nieporównywalna z innymi elastyczność. Ankiety możemy wypełniać w najbardziej dogodnej dla nas chwili.

 

#2 A może własny sklep internetowy

Pierwsza myśl być może podpowiada nam, że przecież trzeba mieć fundusze na to, by taki sklep otworzyć. Przecież to wszystko musi kosztować – sama strona, logistyka, zatowarowanie. W rzeczywistości otwarcie sklepu jest bardzo tanie. Początkowe koszty mogą się zamknąć w kilkudziesięciu złotych. Jeśli wykupimy abonament w firmach oferujących gotowe rozwiązania możemy liczyć się z kosztem nawet na poziomie 20 zł. Absolutnie nie jest wymagane posiadanie produktów na stanie. Tego rodzaju praktykę wręcz się odradza w początkowej fazie istnienia sklepu. Nie ma potrzeby ryzykować pozostania z produktami, które się nie sprzedadzą. Dzisiaj dostawcy produktów sami wyślą do klientów zamówienie jeśli użytkownik złoży zamówienie w naszym sklepie. Tzw. dropshipping to doskonałe rozwiązanie dla stawiających pierwsze kroki właścicieli sklepów internetowych. Wprawdzie sklepów online jest bardzo wiele, a rynek wydaje się nasycony możemy śmiało spróbować swoich sił na tym polu. Ryzyko jest bardzo małe, koszty wejścia znikome. By zarabiać większe kwoty trzeba włożyć w e-sklep dużo wysiłku a z czasem pieniędzy, ale jest to praca bardzo satysfakcjonująca.

 

#3 Prowadzenie bloga

Jeśli masz przekonanie, że to co chcesz przekazać jest wartościowe zacznij pisać blog. Póki co wystarczy zacząć. Jeśli wykażesz się konsekwencją, regularnością, pomysłowością, a na blogu znajdą się ciekawe treści to zasięg bloga będzie się zwiększał. Co to oznacza  w praktyce? Oznacza to tyle, że twoja blogowa strona będzie prezentowała wartość dla reklamodawców. Skoro piszesz np. o modzie, twój blog połączony jest z mediami społecznościowymi, masz spory zasięg to sklepy oferujące odzież chętnie zapłacą ci za wydanie reklam na blogu. Co więcej może zaproponują ci współpracę. Staniesz się influencerem. To nie musi być moda, możesz pisać o książkach, kosmetykach, traktorach, deskach surfingowych. Tylko musisz się na tym znać i być autentyczny. Na czym jeszcze możemy zarabiać prowadząc bloga:

 

  • płatnych wpisach,
  • własnych produktach,
  • afiliacji.

 

#4 Marketing afiliacyjny

W tym modelu sprzedający, który chce reklamować swoją usługę lub produkt w sieci, korzysta z wirtualnych przestrzeni, które udostępniają na swoich witrynach np. blogerzy. Jeśli użytkownik kliknie na reklamę znajdującą się na stronie bloga i przejdzie do sklepu internetowego oraz dokona zakupu to sprzedający zobligowany jest do wypłacenia właścicielowi bloga prowizję. W sieci tego rodzaju dochód często nazywany jest dochodem pasywnym. Jednak daleko mu do pasywności. Musimy się sporo napracować, by na blog dotarli użytkownicy, by czytali nasze publikacje, by zbudować wokół bloga zaufanie na tyle duże, by użytkownicy klikali w reklamy.

Zatem do programów afiliacyjnych możemy dołączyć jeśli mamy własną stronę internetową. Programy partnerskie udostępniają nawet największe firmy. Możemy dołączyć do takiego programu i reklamować np. Indywidualne Konta Emerytalne czy Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

 

#5 Opieka nad dziećmi

Nieco bardziej tradycyjna forma dorobienia dodatkowych środków. Nie chodzi tu nawet o opiekę regularną w ciągu dnia, ze względu na to, że wówczas moglibyśmy wykonywać tylko to jedno zajęcie. Ale czemu nie moglibyśmy pomóc rodzicom maluchów, którzy chcieliby spędzić nieco czasu ze sobą, wyjść do kina czy teatru. Możemy z powodzeniem zająć się maluchami na czas ich wyjścia. Oczywiście ta praca wymaga nie tylko podejścia i chęci do zajmowania się dziećmi, ale także nieposzlakowanej opinii. Opiekę moglibyśmy sprawować nad dziećmi zarówno w wybrane wieczory jak i w weekendy.

 

#6 Prace porządkowe u starszych osób - wyprowadzenie psów, wynoszenie śmieci i trzepanie dywanów

W najbliższym sąsiedztwie nie brakuje osób starszych, nieco samotnych, które z trudnością wykonują najprostsze codzienne prace. Możemy im pomóc, możemy też poszukać tego rodzaju ogłoszeń na różnych portalach internetowych. Takie zlecenia mają pewną zaletę – przeważnie nie są jednorazowe. Osoby starsze cyklicznie wymagają pomocy przy wyprowadzaniu psa, wynoszeniu śmieci, trzepaniu dywanów czy odkurzeniu mieszkania. Możemy też być niemal pewni, że jeśli dobrze wykonamy pracę u osoby potrzebującej możemy spodziewać się telefonu od kolejnych zainteresowanych pomocą osób.

 

#7 Zostań freelancerem

Freelance`ing na dobre zakorzenił się na polskim rynku pracy. To nie jest już sezonowy trend, ale stały element zawodowego krajobrazu. Dzisiaj nawet największe światowe koncerny zlecają pracę osobom pracującym w zaciszu swojego domu. Na jakie zlecenia można liczyć? Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się copywriterzy, graficy, designerzy, fotografowie, web developerzy czy programiści. Nie da się nie zauważyć, że freelance`ing przede wszystkim wymaga od nas posiadania umiejętności związanych z internetem. Jeśli je mamy lub umiemy dobrze pisać to możemy liczyć na całkiem dobry dodatkowy zarobek. Ofert w sieci jest mnóstwo. Jest także spora konkurencja, ale jeśli mamy już jakieś doświadczenie można z powodzeniem powalczyć o zlecenia. Z czasem może się okazać, że dodatkowa praca zmieni się w pełnoetatowe, dochodowe zajęcie.

 

#8 Sprzedawaj to, czego już nie używasz

Dom, w którym mieszkamy można porównać do magazynu, w którym przechowujemy masę produktów. Z tą różnicą, że nie przeprowadzamy w nim regularnych inwentaryzacji. Właśnie z tej przyczyny mamy w szafach, piwnicach, składzikach mnóstwo rzeczy, które przeszły do tzw. lamusa. Zróbmy przegląd półek, półeczek, regałów i szaf. Na pewno znajdziemy coś, czego już nigdy nie użyjemy, a co reprezentuje jakąś wartość. W sieci możemy za darmo opublikować ogłoszenia na znalezione w ten sposób „skarby”.

 

#9 Oszczędzaj przez zarabianie

Nieco przewrotna forma zarabiania. Polega na oszczędzaniu, którego rezultatem jest zasobniejszy portfel. Jak zacząć oszczędzać. Przede wszystkim należy dokonać rachunku sumienia i rozpisać domowy budżet w najmniejszych szczegółach. Rozpiszmy wszystkie wydatki. Nie tylko te stałe, miesięczne, ale także te które ponosimy raz na rok (np. ubezpieczenie samochodu, wydatki na wakacje, czy te związane z rozpoczęciem szkoły dziecka). I określmy wszystkie dochody. Zróbmy bilans, sprawdźmy na co wydajemy za dużo, co generuje zbędne koszty. A oszczędzać możemy na prądzie, wodzie, jedzeniu, zakupach czy na lekarstwach.

 

#10 Pracuj fizycznie dorywczo

Jeśli czujemy się na siłach możemy z powodzeniem znaleźć oferty pracy fizycznej na portalach ogłoszeniowych. Możemy być mocno zaskoczeni tym, jak wiele tego typu ofert znajdziemy. Nie staniemy się nadmiernie bogaci pracując w ten sposób, ale bez wątpienia zasilimy domowy budżet. A co możemy robić? W zimę możemy odśnieżać podjazdy, latem kosić trawniki. Poszukiwani są także chętni do wynoszenia mebli, pralek czy lodówek. Zdarza się, że ludzie pozbywają się sprawnych sprzętów, które będziemy mogli później odsprzedać.

Nie zawsze stoimy pod finansową ścianą, czasami zależy nam na zdobyciu nowego doświadczenia, sprawdzenia się w innym rodzaju pracy, czy właśnie dorobienia do stałego wynagrodzenia. Możliwości jest wiele i możemy dobrać coś, co nam najbardziej odpowiada. Niektóre prace są typowo dorywcze (np. prace fizyczne), inne mogą przerodzić się w dłuższą przygodę (np. copywriting). Można też wyciągnąć pozytywny wniosek, że jeśli czujemy wystarczającą chęć, determinację bez problemu znajdziemy pracę, która nieco podreperuje nasz budżet.

 

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.