<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Jak płacić za zakupy zegarkiem? | Finanse po godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Jak płacić za zakupy zegarkiem?

23.10.2020

Płatności za zakupy dokonywane telefonem już nikogo nie dziwią. Płatność zegarkiem nie jest już taka oczywista. Smart zegarki to połączenie tradycyjnego zegarka, służącego do pomiaru czasu, wraz z wybranymi funkcjami smartfonu. Jak działa smartwatch? Jak płacić za zakupy zegarkiem?

 

 

Smartwatch – zegarek, który może więcej

Od kiedy pojawiły się telefony komórkowe wiele osób zrezygnowało z noszenia tradycyjnych zegarków. Sama możliwość sprawdzenia daty i godziny przestała być wystarczająca. Dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy lubią nosić zegarek, jest smartwatch. Łączy on w sobie funkcje tradycyjnego zegarka oraz smartfonu, a niekiedy posiada również inne dodatkowe tkj. np. krokomierz. Jest on wielkości tradycyjnego zegarka, ale dodatkowo wyposażony jest w ekran dotykowy. Smartwatche najczęściej posiadają system operacyjny Wear OS, iOS lub Tizen. Dodatkowo wyposażone są w typy komunikacji bezprzewodowej takie jak Wi-Fi, Bluetooth czy też NFC.

Smartwatch – jeśli jest sparowany ze smartfonem - daje możliwość wyświetlenia wiadomości, odbierania rozmów telefonicznych, przypomina o spotkaniu czy wizycie u lekarza. Dodatkowe funkcje takiego inteligentnego zegarka zależą od firmy, która go stworzyła i od jego przeznaczenia. Są zegarki, które mierzą tętno, odtwarzają muzykę, nawigują. Smartwatche wyjątkowo przypadły do gustu zwolennikom sportu, którzy w takich zegarkach mają zapisane nawet programy treningowe. Dużą zaletą smartwatcha jest to, że daje możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych za zakupy. Taka funkcja smartwatcha sprawia, że tak naprawdę nie musimy zabierać z domu portfela ani telefonu kiedy np. idziemy pobiegać, a później chcemy zrobić szybkie zakupy. Zegarek zawsze mamy „pod ręką”, a dokładniej na ręce, dlatego też jest to wygodniejsze podczas dokonywania płatności niż szukanie portfela, karty płatniczej czy telefonu w torebce czy plecaku. Ta wygoda i oszczędność czasu sprawiają, że smartwatche mają coraz więcej zwolenników.

Jak płacić za pośrednictwem zegarka?

Płacenie za zakupy zegarkiem to z pewnością warte przemyślenia rozwiązanie. Jest to szybki sposób na dokonanie płatności - zegarek zawsze mamy na ręce, więc nie musimy go szukać. Wybór metody płatności jest jednak uzależniony od systemów operacyjnych jakie mamy zarówno w naszym zegarku, jak i telefonie. Poza odpowiednim systemem operacyjnym w urządzeniu, wymogiem jest jeszcze system płatności, który obsługiwany jest w kraju, w którym chcemy dokonać zakupów. Warto również wiedzieć, że znaczenie ma również to jakiego banku klientami jesteśmy. Nie każdy bank, w którym mamy kartę, umożliwia dokonywanie płatności za pośrednictwem smartwatcha.

Na ten moment w Polsce możliwość płatności za pośrednictwem inteligentnego zegarka dają producenci tacy jak Garmin i Fitbit. Również usługa Google Pay i Apple Pay umożliwiają płacenie za pomocą smartwatcha. Samsung również rozważał wejście z usługą na polski rynek, ale nie doszło to do skutku.

Płatności z Garmin Pay lub Google Pay odbywają się na zasadzie tokenizacji. Tak naprawdę płacimy naszą kartą bankową, ale dane zamieniane są na tzw. tokeny. Zegarek spełnia więc funkcję karty płatniczej, jednak każda transakcja za jego pośrednictwem odbywają się bez ryzyka związanego z ujawnieniem wrażliwych danych, które są zapisane na karcie. Jeśli chcemy płacić z Garmin Pay lub Google Pay bank musi posiadać umowę z tym operatorem płatności. Nie bez znaczenia jest również model inteligentnego zegarka, który posiadamy. Taki zegarek musi posiadać odpowiedni system operacyjny, a także moduł NFC, który umożliwia skomunikowanie zegarka z terminalem płatniczym w sklepie, w którym chcemy dokonać płatności.

Płatność z Garmin Pay

 1. W telefonie należy zainstalować aplikację Garmin Connect (usługa ta dostępna jest dla systemów Android oraz IOS). Następnie utworzyć w niej portfel Garmin Pay i dodać kartę płatniczą.
 2. Pierwsza płatność za pośrednictwem smartwatcha będzie wymagała podania hasła do zegarka.
 3. Na zegarku należy wprowadzić 4-cyfrowy kod, który zabezpiecza urządzenie przed dostępem niepożądanych osób. Warto wiedzieć, że dane zawarte w karcie, nie są przechowywane na zegarku, a tym samym nie trafiają do sprzedawcy. Dopóki zegarek wyczuwa puls to jest gotowy do dokonania płatności.
 4. Dokonanie płatności wymaga jedynie aktywowania karty w zegarku i spokojnie urządzeniem można zapłacić zbliżeniowo – zbliżając zegarek do terminala.
 5. Do banków, które oferują płatności zegarkiem Garmin, należą:
 • Nest Bank,
 • ING,
 • SGB Banki Spółdzielcze,
 • PKO Bank Polski,
 • mBank,
 • Bank Pocztowy,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Santander,
 • Millennium Bank,
 • Credit Agricole.

 

Płatność z Fitbit Pay

 1. Fitbit Pay to rodzaj wirtualnego portfela znajdującego się w zegarku. Dzięki aplikacji mobilne Fitbit, przeznaczonej dla systemów Android, IOS oraz Windows, możliwe jest płacenie zbliżeniowe zegarkiem tam, gdzie jest możliwa płatność kartą zbliżeniową.
 2. Po stworzeniu portfela Fitbit Pay należy ustawić 4-cyfrowe hasło, które ten portfel aktywuje. Do tego należy dodać kartę płatniczą.
 3. Proces tokenizacji chroni wszystkie transakcje dokonywane za pośrednictwem zegarka.
 4. Do banków, które oferują płatność zegarkiem Fitbit, należą:
 • SGB Banki Spółdzielcze,
 • mBank,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Santander,
 • Millennium Bank,
 • Credit Agricole.

Metoda płatności za pośrednictwem zegarka uzależniona jest od 2 czynników:

 • systemu operacyjnego zegarka,
 • systemu operacyjnego telefonu.

Android – to najpopularniejszy system operacyjny w Polsce, którego właścicielem jest Google. System ten daje możliwość korzystania z płatności Google Pay za pośrednictwem smartwatchów, które posiadają system operacyjny Wear OS. Z Google Pay można korzystać w Polsce, Australii, Francji, Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Płatności do 50 zł odbywają się bez konieczności wpisania numeru PIN.

iOS – system operacyjny, z którego mogą korzystać użytkownicy iPhona. Płatności Apple Pay można uruchomić na Apple Watchu, który jest sparowany z telefonem. Pierwsza płatność, której dokonany w danym dniu, wymaga wprowadzenia tzw. kodu identyfikacyjnego na zegarku. Płatności można dokonać bez zatwierdzania kodem PIN do karty – niezależnie od kwoty.

Garmin – jedna z najbardziej popularnych w Polsce firm produkujących zegarki. Zegarki od tej firmy przede wszystkim są przeznaczone dla aktywnych, lubiących sport użytkowników. Dodatkowo dają możliwość korzystania z Garmin Pay, które dostępne są dla Androidów oraz systemu iOS.

Samsung – zegarki firmy Samsung dają możliwość uruchomienia płatności Samsung Pay, jednak takie płatności nie są jeszcze dostępne na polskim rynku.

Czym jest i jak działa NFC?

NFC (Near Field Communication) to funkcja w smartfonie, o której niewielu użytkowników wie. Dzięki tej technologii radiowej możemy szybko wymieniać różnego rodzaju pliki jak również, między innymi, korzystać z płatności telefonem. NFC umożliwia szybkie sparowanie urządzeń mobilnych, które znajdują się blisko siebie (do 20 cm), a tym samym przesyłanie niewielkiej ilości danych. Technologia NFC opiera się na indukcji magnetycznej, co umożliwia komunikację pomiędzy 2 urządzeniami, które są aktywne. Urządzeniami tymi mogą być np. 2 smartfony, smartfon oraz terminal płatniczy, smartfon oraz czytnik biletów elektronicznych. NFC ma większą funkcjonalność niż Bluetooth.

NFC umożliwia:

 • płatność telefonem, dzięki współpracy z aplikacjami bankowymi;
 • transmisję danych – szybsze i wygodniejsze działanie niż Bluetooth, nie wymaga wyszukiwania i parowania urządzeń, bo odbywa się to automatycznie (dotyczy to jednak małej ilości danych).

Telefony, które posiadają funkcję NFC:

 • iPhone 6 oraz 6s oraz nowsze modele, a także iPhone X, iPhone 11;
 • smartfon Huawei P30 Pro 6,
 • smartfon Xiaomi Mi 9 6,
 • Samsung Galaxy S10+,
 • Xiaomi Redmi Note 7 4.
Sebastian Baryś

Sebastian Baryś

Ekspert ds. SEO i Analityki Biznesowej

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.