<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Jak skutecznie określać i realizować założone cele?
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Jak skutecznie określać i realizować założone cele?

04.12.2017

Mówiąc o nawykach ludzi sukcesu często wspomina się o określaniu i realizacji celów. Brzmi łatwo, bo przecież każdy ma jakiś cel: być szczęśliwym, zdrowym czy bogatym. Wyznaczenie celów to potężne narzędzie, ale należy  z niego korzystać umiejętnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Niektórzy być może pamiętają naukę wyznaczania celów, jakiej pokolenia urodzone w latach 80. i 90. były poddawane w szkołach podstawowych. Wydrukuj zdjęcie swojego celu i zawieś w miejscu, w którym będzie widoczny. Koniec.

Mechanizm wyznaczania i osiągania celów jest o wiele bardziej złożony. Należy go zacząć od końca właśnie!

 

Czym są cele krótko- i długoterminowe?

Cel jest jak drogowskaz, który ma wytyczać miejsce, w którym ostatecznie się znajdziesz. Wyobraź sobie, że planujesz podróż wakacyjną za granicę. Ustawienie na mapie wskaźnika na przykład na Rzym nie jest wystarczającym planem. Aby właściwie zaplanować trasę, musisz wziąć pod uwagę pomijane kolejno destynacje. W jakim kierunku będziesz jechać na początku? Gdzie skręcić, kiedy skończy się autostrada? Jak ominąć niebezpieczny fragment trasy? Jak zoptymalizować drogę, żeby zaoszczędzić na paliwie? To tylko wierzchołek góry lodowej, ale wiesz już, o co chodzi, prawda?

 

Rzym jest w tym przypadku Twoim celem długoterminowym, zaś wszystko to, co znajduje się pomiędzy puntami A i B, to Twoje cele krótkoterminowe.

Pożądanym z naszego punktu widzenia celem długoterminowym może być np. niezależność finansowa. Dla każdego termin ten będzie oznaczać coś innego. Dla jednych niezależność będzie wypracowaniem stałego dochodu, inni dążyć będą do tego, aby w ogóle przestać pracować i żyć z wypracowanych wcześniej zysków. Takie postawienie celu niewiele jednak zmieni w Twoim życiu.

Dlatego warto określać krótsze „punkty przelotowe”, czyli cele krótkoterminowe. Ile powinieneś zarobić, aby żyć na zadowalającym poziomie? Jak to zrobić mając na początku do dyspozycji jedynie minimalne środki finansowe? To tylko kilka pytań, które pojawią się, kiedy zaczniesz tworzyć swoją ścieżkę dojścia do celu.

 

Jak określać cele? Zrób to SMART!

Teraz zastanawiasz się pewnie, jak masz określić cele, które de facto zdeterminują Twoje działania. Jedną z popularniejszych metod jest wyznaczenie celów według klucza SMART, czyli:

S – jak szczegółowy. Stwierdzenie „chcę być niezależny finansowo” nie wystarczy. Musisz ocenić, ile pieniędzy należy zarabiać, aby móc tak powiedzieć. Jeśli tak, to jak dojść do gospodarowania takim majątkiem? Ile musisz miesięcznie odkładać, żeby w określonym wieku być niezależnym? Jak po drodze pomnażać oszczędności? To trudne pytania, ale rozpisując plan działań miesiąc po miesiącu będziesz mógł rzetelnie określić swoje możliwości i w razie potrzeby wprowadzić plan zaradczy (czyli zorganizować dodatkowe źródło dochodu).

M – jak mierzalny. Każdy cel musi dać się zmierzyć. Kiedy uznasz, że pierwszy etap został ukończony? Na przykład wtedy, kiedy na Twoim koncie oszczędnościowym pojawi się wyznaczona suma.

A – jak atrakcyjny. Żeby utrzymać motywację, przyświecający Ci cel musi być atrakcyjny. Wynagradzaj się za małe sukcesy. Udało Ci się wcześniej zgromadzić zakładaną sumę? Kup sobie coś droższego. Zorganizuj podróż, kup wymarzony komputer, zrób coś, co sprawi Ci radość! Jeśli zarabiasz pieniądze, musisz czuć, że nie robisz tego tylko dla samego faktu ich posiadania. Pamiętaj jednak, by nie tracić z oczu celu długoterminowego.

R – jak realistyczny. Założenie „chcę być jak Bill Gates” to mało realistyczne podejście. Oczywiście, jak mawiają: sky is the limit. Przy określeniu takiego celu kolejne przystanki mogłyby być jednak bardzo bolesne. Wybrane cele muszą być realne do osiągnięcia według założonego planu.

T – jak terminowy. Ile czasu dajesz sobie na cel długoterminowy? Ile na krótkoterminowy? Wyznaczenie momentu, do którego mają dążyć Twoje starania to dodatkowy motywator. Co jeśli przekroczysz termin lub nie zrealizujesz celu? Od tego właśnie są regularne walidacje. Zastanów się, co mogłeś zrobić lepiej, gdzie popełniłeś błąd, a następnie wyeliminuj te pomyłki. Nie jest to łatwe zadanie, ale z pewnością możliwe.

Skoro wiesz już, jak definiować cele, teraz możesz je wyznaczyć. Najlepiej zrobić to w 6 głównych obszarach.

 

Weź kartkę i długopis, usiądź wygodnie i… pomyśl

W szczególności nad tym, co jest dla Ciebie ważne, w poszczególnych kategoriach:

Zdrowie – pamiętaj, że to fundament wszystkich Twoich przyszłych planów. Na nic zda się najbardziej misternie sporządzony plan, jeśli jego realizację pokrzyżują względy zdrowotne. Oczywiście, nie na wszystko mamy wpływ, ale postaraj się wykreować małe rytuały, które pozwolą utrzymywać Ci dobrą kondycję. Pierwszym celem w tej kategorii może być np. utrzymanie właściwego balansu między pracą a życiem prywatnym i zażywanie odpowiedniej ilości snu.

Rodzina – zdrowe relacje rodzinne pozwalają zaprowadzić w życiu porządek i utrzymać spokój ducha. Gdzie widzisz siebie za kilka lat? Jako singla wspinającego się po szczeblach kariery, czy jako ojca dwójki maluchów? Jakie działania możesz podjąć, aby poprawić swój obecny związek? Życie prywatne ma olbrzymi wpływ na realizację pozostałych celów. Dlatego warto je uporządkować.

Nauka i rozwój osobisty – jakie kompetencje będą Ci potrzebne, aby zrealizować cel długoterminowy? Jakie umiejętności chcesz i powinieneś rozwijać? Pamiętaj, że kto stoi w miejscu ten się cofa, a na wysoce konkurencyjnym rynku to bardzo ryzykowna gra.

Kariera – z poprzednim wątkiem bardzo mocno łączy się kolejny, czyli Twoja kariera zawodowa. Lepiej czujesz się mając wyznaczone działania, czy wolisz samodzielnie budować plan dnia? Masz pomysł na biznes, czy potrzebujesz zdobyć doświadczenie? Określ, gdzie chcesz pracować za kilka lat, a co możesz zrobić teraz, by zacząć podążać ścieżką kariery. Czytaj, dowiaduj się, rozmawiaj. Bez pomocy innych osiągnięcie celu może być niemożliwe.

Finanse – może i pieniądze szczęścia nie dają, ale są potrzebne. Realizacja planów pozazawodowych (podróże, hobby, nauka) wiąże się z wydatkami. Im wcześniej zaczniesz organizować swoje finanse i odkładać pieniądze, tym szybciej będziesz mógł cieszyć się z niezależności finansowej. Pamiętaj, że wydawanie wszystkiego i życie od wypłaty do wypłaty nie jest sposobem na realizację celów!

Rozrywka – tak, nie samą pracą człowiek żyje. Zastanów się co sprawia Ci radość, w jaki sposób najlepiej się odprężasz. Zastrzyk endorfin raz na jakiś czas jest niezbędny, by zdrowo funkcjonować.

Jeśli w każdym podpunkcie udało Ci się określić cel długoterminowy, teraz możesz zaplanować ścieżkę dotarcia do tych celów, czyli określić cele krótkoterminowe. Każdy cel zapisuj na kartce. To rodzaj kontraktu, który zawierasz sam ze sobą. Rytuał zapisania powoduje usankcjonowanie celu. Trudniej będzie Ci odpuścić jego realizację.

Po jakimś czasie powinieneś przeprowadzić walidację określonych celów, tj. ocenić, czy te wybrane faktycznie są dla Ciebie najważniejsze, czy z czasem coś się zmieniło.

 

A teraz do pracy

Po rozplanowaniu oraz rozpisaniu celów krótko- i długoterminowych nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do ich realizacji. Pamiętaj, aby nieustannie motywować się do ich realizacji. Jeśli zrobiłeś to zgodnie z powyższym poradnikiem, to zaplanowałeś je na tyle mądrze, aby były zgodne z Twoimi priorytetami i możliwościami. To klucz do sukcesu.

Powodzenia!

 

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.