<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Jaka będzie emerytura millenialsów? | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Jaka będzie emerytura millenialsów?

28.06.2021

ZUS ostrzega – prognozowana emerytura w 2050 roku i później będzie wynosić mniej niż jedną trzecią przeciętnego wynagrodzenia. Dlaczego spada tzw. stopa zastąpienia i w związku z tym, czy państwowe emerytury dla millenialsów będą głodowe?

 

  • 2615,87 zł – tyle wynosiła przeciętna nowo przyznana emerytura w 2020 r.
  • 4651,78 zł – to z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w II półroczu 2020 r.

 

To oznacza, że w 2020 r. tzw. stopa zastąpienia, czyli stosunek nowo przyznanej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, wyniosła 56,2%. Dzisiejszy przeciętny świeżo upieczony emeryt, dla którego źródłem dochodu jest wyłącznie emerytura państwowa (wypłacana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych), musi utrzymać się za około połowę dotychczasowej pensji. To znacznie mniej niż jeszcze w 2013 roku, gdy stopa zastąpienia wynosiła 68%. Nominalnie wysokość nowo wypłacanych emerytur rośnie – np. w 2008 roku była o prawie 1000 zł niższa niż obecnie, ale rośnie wolniej od przeciętnego wynagrodzenia, stąd mówimy o spadającej stopie zastąpienia.

Na tym jednak nie koniec. W kolejnych dekadach spadek stopy zastąpienia będzie kontynuowany. Według najnowszych prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emerytura millenialsów, czyli dzisiejszych 30-40 latków, będzie wynosić mniej niż jedną trzecią przeciętnego wynagrodzenia.

 

Jak będzie wyglądała emerytura dla kolejnych pokoleń?

Rok

Przeciętna miesięczna wysokość emerytury (łącznie z dodatkami pielęgnacyjnymi) wypłacanej z FUS w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o obligatoryjną składkę na ubezpieczenie społeczne.

2020

56,2%

2030

48,4%

2040

37,9%

2050

29,5%

2060

25,3%

2070

23,5%

Źródło: GUS, ZUS. Lata 2030-2070 to szacunki ZUS udostępnione w informacji publicznej na podstawie wniosku posła na Sejm Adama Szłapki

 

Obecny system emerytalny w Polsce i w zasadzie wszystkie na świecie bazują na XIX-wiecznym pomyśle kanclerza Niemiec, Otto von Bismarcka. Wówczas roztoczył on przed klasą robotniczą wizję spokojnej starości, na której będą otrzymywać pieniądze od państwa, nie musząc już liczyć wyłącznie na pomoc swoich dzieci. System się „spinał”, bo wiek emerytalny wynosił aż 70 lat, a przeciętna długość życia była… o ponad 20 lat niższa.

Dziś jest na odwrót – wiek emerytalny w krajach rozwiniętych jest na ogół niższy od przeciętnej długości życia. Kiedyś do emerytury dotrwali nieliczni, dziś ponad 70% mężczyzn w Polsce dożywa 65. roku życia, mając przed sobą przeciętnie kolejne 16 lat życia. Z kolei ponad 90% kobiet dożywa 60. roku życia, mając przed sobą perspektywę kolejnych prawie 25 lat na emeryturze. Emerytura to już nie luksus dla wybranych, a powszechne świadczenie społeczne.

 

Ile kosztuje system emerytalny w Polsce?

W 2020 r. na emerytury i renty przekazano z FUS-u prawie 230 mld zł, podczas gdy przychody funduszu z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne wyniosły 209 mld zł. W ubiegłym roku ta dziura przychodowo-kosztowa była zasypana dotacjami z budżetu państwa, w tym środkami z funduszu przeciwdziałania COVID-19. Nie ulega wątpliwości, że wraz z coraz mniejszą liczbą pracujących i coraz większą emerytów system emerytalny będzie coraz większym obciążeniem dla budżetu państwa.

 

Dlaczego emerytury będą coraz niższe?

Demografia gra pierwsze skrzypce, ale bardzo istotny jest również ustawowy wiek emerytalny. W październiku 2017 r. wiek emerytalny został obniżony z 67 lat dla kobiet i mężczyzn do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Skutki obniżenia wieku emerytalnego są oczywiste – zwiększy się liczba emerytów pobierających świadczenia i zmniejszy liczba osób, które na te świadczenia pracują.

 

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.