<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Czy inwestować w akcje w 2023? Nasze prognozy
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Czy inwestować w akcje w 2023? Nasze prognozy

Świat zwalnia, ale to nie musi oznaczać złych informacji dla akcji. Naszym zdaniem dla tego rynku to będzie rok „dwóch prędkości”.

  • Banki centralne podniosły stopy procentowe, żeby walczyć z inflacją. To ciężkie warunki dla większości klas aktywów, w tym akcji;
  • Dla rynków akcji to może być rok „dwóch prędkości”. Dobry dla spółek o ugruntowanej pozycji i ciężki sprawdzian dla młodych, dotychczas szybko rozwijających się biznesów;
  • Fundusze akcji spółek dywidendowych mogą dobrze wpisywać się w scenariusz, w którym inflacja i stopy procentowe pozostają wysokie na dłużej.

 

Świat zwalnia. Co to oznacza dla akcji?

Globalny wzrost gospodarczy zwalnia tempa. To efekt podwyżek stóp procentowych, ale i wysokich cen surowców, szczególnie energetycznych. Czy w ślad za światem „zwolnią” również akcje i fundusze akcji?

Niekoniecznie. Są argumenty za tym, że ten rok może być znacznie lepszy dla globalnych akcji niż poprzedni. Banki centralne walczą z inflacją, która póki co zdaje się stabilizować (to dobrze dla akcji). To daje rynkom nadzieje, że bankierzy przejdą z trybu „jastrzębiego” na „gołębi” i przynajmniej zaczną mówić o obniżkach stóp procentowych. Łagodna zima w Europie wspiera rynek akcji na Starym Kontynencie. Z kolei Chiny powoli wychodzą z trybu zero Covid. Również matematyka jest po stronie akcji – po zeszłorocznych spadkach wyceny są po prostu znacznie niższe i w przypadku wielu spółek, atrakcyjne.

Ale z drugiej strony inflacja mogła nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa. Spodziewamy się, że popyt, a więc i ceny surowców pozostaną wysokie. Spodziewamy się też dalszej stymulacji fiskalnej rządów państw. Najważniejsze rejony świata (USA, Europa) przez recesję mogą przejść łagodnie albo wcale jej nie doświadczyć, a wtedy inflacja, a więc i stopy procentowe, mogą pozostać wysokie na dłużej. Nawet przez kilka lat. To postawi spółki pod dużą presją. W takich warunkach – wysokiej inflacji i spowolnienia gospodarczego – trudno jest prowadzić działalność.

 

Inwestycje w akcje. Przed nami rok „dwóch prędkości”.

Dlatego spodziewamy się, że dla akcji to będzie rok „dwóch prędkości”. Dobry na przykład dla przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji rynkowej, z długoterminową strategią rozwoju. I znacznie trudniejszy dla tych, którzy mieli problem z generowaniem zysków nawet w czasach szybkiego wzrostu gospodarczego i umiarkowanej inflacji.

Jeśli tak, to na przykład dobrze zarządzane fundusze akcji spółek dywidendowych mogą być ciekawym pomysłem inwestycyjnym. Spółki dywidendowe dzielą się inwestorami częścią zysków teraz, zamiast obiecywać dynamiczny rozwój w przyszłości, tak jak w przypadku spółek wzrostowych. Wypłacane przez spółki dywidendy są reinwestowane przez fundusz, co wspiera jego notowania. Jeśli do tego zarządzający uwzględniają w procesie kryteria ESG i na przykład szukają spółek z jasną wizją rozwoju, to dzięki temu można uniknąć spółek tanich, wypłacających dywidendę, ale nieperspektywicznych.
 

 Argumenty za akcjami                                              Argumenty przeciw akcjom            

Spodziewany koniec cyklu podwyżek stóp procentowych w tym roku.                                                                                              Inflacja nie chce odpuścić. Banki centralne muszą dalej i mocniej podnosić stopy procentowe. To byłoby trudne środowisko do prowadzenia biznesu.
Historycznie niskie wyceny akcji na wielu rynkach, poza amerykańskim. Dalsza eskalacja wojny w Ukrainie. To miałoby wpływ w szczególności na polski i europejski rynek.
Możliwie otwarcie Chin, co ożywiłoby globalną gospodarkę i wsparło rynek akcji.  

 

Inwestycje w akcje i fundusze akcji. Co dalej?

  1. Notowania akcji na całym świecie spadły po trudnym 2022 roku.
  2. Trudno przewidzieć moment, w którym rynki akcji wrócą do trendu wzrostowego.
  3. Warto jednak pamiętać, że akcje i fundusze akcji to instrumenty o wieloletnim horyzoncie inwestycyjnym. W długim terminie mogą przynieść wyższe stopy zwrotu niż mniej ryzykowne klasy aktywów.
  4. Akcje i fundusze akcji są ważnym elementem dobrze zdywersyfikowanego portfela. Bez względu na warunki rynkowe.

 

Naszym zdaniem:

Na rynku „dwóch prędkości” warto zwrócić uwagę na fundusze zdywersyfikowane.
Takie, które inwestują w spółki o mocnej pozycji rynkowej i/lub wypłacające dywidendy.

Polski rynek akcji może być uzupełnieniem różnorodnego portfela akcji.

 

Dowiedz się więcej o naszych funduszach akcji tutaj


 

Zacznij inwestować
z najlepszym TFI W POLSCE 

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.