<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Poznaliśmy „Liderów ESG”! | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Poznaliśmy „Liderów ESG”!

03.12.2021

Za nami I edycja konkursu „Liderzy ESG”. Nominowanych było niemal 100 przedsiębiorstw i ponad 20 osób fizycznych. Kapitała złożona z ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, rynków finansowych, nauki i biznesu wybrała 9 liderów w obszarze ESG. Przyznana została również nagroda Wizjonerki Zielonej Transformacji.

 

Organizatorami konkursu Liderzy ESG są NN Investment Partners TFI, GPW oraz PwC, partnerem strategicznym UN Global Compact Network Poland, partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP).

 

Relację z „Liderów ESG” możesz zobaczyć poniżej:

 

Nagrody zostały przyznane w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program Edukacyjny. Osoba, która podjęła szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych, została wyróżniona w ramach kategorii Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji. Poniżej lista laureatów konkursu „Liderzy ESG”:

Program Edukacyjny w obszarze ESG:

Velvet CARE Sp. z o.o.

Liderzy ESG 2021

Nagroda Diamentowa

 

Saint-Gobain w Polsce

Liderzy ESG 2021

Nagroda Złota

 

Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Liderzy ESG 2021

Nagroda Srebrna

 

Innowacja w obszarze ESG:

Grupa Kapitałowa PKP Energetyka

Liderzy ESG 2021

Nagroda Diamentowa

 

Contec S.A.

Liderzy ESG 2021

Nagroda Złota

 

Żabka Polska sp. z o.o.

Liderzy ESG 2021

Nagroda Srebrna

 

Vertigo Farms

Liderzy ESG 2021

Wyróżnienie

 

Strategia ESG:

CIECH S.A.

Liderzy ESG 2021

Nagroda Diamentowa

 

Lidl Polska

Liderzy ESG 2021

Nagroda Złota

 

Grupa Kapitałowa PKP Energetyka

Liderzy ESG 2021

Nagroda Srebrna

 

Wizjonerka Zielonej Transformacji

Wyróżniona została także Dominika Bettman - wkrótce obejmująca funkcję prezeski Microsoft w Polsce - jako osoba, która podjęła szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych, w ramach kategorii Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji.

 

Kto wybrał Liderów ESG

O wyborze laureatów zdecydowała kapituła konkursu złożona z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, nauki i biznesu. W jej skład weszli:

 • Robert Bohynik, CFA, wiceprezes zarządu NN Investment Partners TFI;
 • dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz;
 • Elisabetta Falcetti, dyrektor na Europę Środkową i Kraje Bałtyckie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR);
 • Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej;
 • Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich;
 • Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca, PSIK;
 • Izabela Olszewska, członek zarządu, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie;
 • dr Monika Sady, adiunkt w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie;
 • Krzysztof Szułdrzyński, partner PwC;
 • Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan;
 • Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland.

 

“Za nami pierwsza edycja „Liderów ESG”. Patrząc na liczbę zgłoszeń nasuwa się jeden wniosek - polskie firmy i instytucje chcą być odpowiedzialne. Tytuł „Lidera ESG” jest potwierdzeniem olbrzymiej pracy, jaką część z nich już wykonała w tym kierunku. Jestem pewna, że to dopiero początek pozytywnej zmiany i z roku na rok zainteresowanie tematyką ESG w Polsce będzie coraz większe” – mówi Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.

 

Czym jest ESG?

ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników (bez względu na branżę), wejdzie w życie już od 2023 roku.

 

Czytaj również: Czym jest ESG i jak wpływa na stopy zwrotu z inwestycji

Czynniki niefinansowe stają się coraz ważniejsze dla pracowników, klientów, dostawców i kontrahentów. Uwzględnianie elementów ESG w strategii firmy zwiększa również możliwości finansowania. Jak pokazuje badanie PwC „Zielone finanse po polsku”, 12 z 14 badanych banków uwzględnia ryzyka klimatyczne i środowiskowe w procesach kredytowych, głównie dla wybranych branż i sektorów. Z badania PwC, „ESG - Miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?” wynika, że 29% inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, jeśli ryzyka ESG byłyby zbyt wysokie. Zdobycie tytułu „Lidera ESG” potwierdza, że firma jest nastawiona na zrównoważony rozwój i rzetelną współpracę, a to może przyczynić się do wzmocnienia wiarygodności w oczach interesariuszy.

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.