Wojciech Kiermacz
Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu
Za nami I edycja konkursu „Liderzy ESG”. Nominowanych było niemal 100 przedsiębiorstw i ponad 20 osób fizycznych. Kapitała złożona z ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, rynków finansowych, nauki i biznesu wybrała 9 liderów w obszarze ESG. Przyznana została również nagroda Wizjonerki Zielonej Transformacji.
Organizatorami konkursu „Liderzy ESG” są NN Investment Partners TFI, GPW oraz PwC, partnerem strategicznym UN Global Compact Network Poland, partnerami Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Związek Banków Polskich (ZBP).
Relację z „Liderów ESG” możesz zobaczyć poniżej:
Nagrody zostały przyznane w trzech głównych kategoriach: Strategia, Innowacja oraz Program Edukacyjny. Osoba, która podjęła szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych, została wyróżniona w ramach kategorii Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji. Poniżej lista laureatów konkursu „Liderzy ESG”:
Liderzy ESG 2021
Nagroda Diamentowa
Liderzy ESG 2021
Nagroda Złota
Liderzy ESG 2021
Nagroda Srebrna
Liderzy ESG 2021
Nagroda Diamentowa
Liderzy ESG 2021
Nagroda Złota
Liderzy ESG 2021
Nagroda Srebrna
Liderzy ESG 2021
Wyróżnienie
Liderzy ESG 2021
Nagroda Diamentowa
Liderzy ESG 2021
Nagroda Złota
Liderzy ESG 2021
Nagroda Srebrna
Wyróżniona została także Dominika Bettman - wkrótce obejmująca funkcję prezeski Microsoft w Polsce - jako osoba, która podjęła szczególne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i ma istotny wpływ na obszar ochrony środowiska i zasobów naturalnych, w ramach kategorii Wizjonerka/Wizjoner Zielonej Transformacji.
O wyborze laureatów zdecydowała kapituła konkursu złożona z ekspertów w dziedzinie ESG, rynków finansowych, nauki i biznesu. W jej skład weszli:
“Za nami pierwsza edycja „Liderów ESG”. Patrząc na liczbę zgłoszeń nasuwa się jeden wniosek - polskie firmy i instytucje chcą być odpowiedzialne. Tytuł „Lidera ESG” jest potwierdzeniem olbrzymiej pracy, jaką część z nich już wykonała w tym kierunku. Jestem pewna, że to dopiero początek pozytywnej zmiany i z roku na rok zainteresowanie tematyką ESG w Polsce będzie coraz większe” – mówi Małgorzata Barska, prezes NN Investment Partners TFI.
ESG (z ang. Environmental, Social, Governance) obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. Akronim ten szczególnym zainteresowaniem cieszy się od 2015 r. po opublikowaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Obowiązek raportowania zagadnień ESG przez wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników (bez względu na branżę), wejdzie w życie już od 2023 roku.
Czytaj również: Czym jest ESG i jak wpływa na stopy zwrotu z inwestycji
Czynniki niefinansowe stają się coraz ważniejsze dla pracowników, klientów, dostawców i kontrahentów. Uwzględnianie elementów ESG w strategii firmy zwiększa również możliwości finansowania. Jak pokazuje badanie PwC „Zielone finanse po polsku”, 12 z 14 badanych banków uwzględnia ryzyka klimatyczne i środowiskowe w procesach kredytowych, głównie dla wybranych branż i sektorów. Z badania PwC, „ESG - Miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?” wynika, że 29% inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, jeśli ryzyka ESG byłyby zbyt wysokie. Zdobycie tytułu „Lidera ESG” potwierdza, że firma jest nastawiona na zrównoważony rozwój i rzetelną współpracę, a to może przyczynić się do wzmocnienia wiarygodności w oczach interesariuszy.
Podziel się:
Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu