<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Praca w domu – 5 sposobów na zarabianie pieniędzy
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Praca w domu – 5 sposobów na zarabianie pieniędzy

15.09.2017

Szukasz dodatkowej pracy, którą mógłbyś wykonywać w domu? Może tym, co cenisz sobie najbardziej w pracy zawodowej, jest elastyczność i możliwość zdalnego wykonywania obowiązków? Jeśli tak, to sprawdź, jakie stanowiska to umożliwiają.  

 

Pokolenie Y preferuje pracę bez wychodzenia z domu

Niektórzy, zwłaszcza przedstawiciele starszego pokolenia, nie wyobrażają sobie pracy innej niż w biurze. Tymczasem możliwość pracy zdalnej, bez wychodzenia z domu, bądź przeciwnie, z dowolnego miejsca na świecie to jedna z rzeczy, których od swojego pracodawcy oczekuje spora część millenialsów, czyli osób urodzonych w latach 1980-2000. Aż trzech na czterech pracowników z generacji Y wskazało, że chciałoby mieć taką sposobność (źródło). Co więcej, to właśnie w tej grupie wiekowej znajduje się najwięcej freelancerów (źródło), których praca zdalna dotyczy przede wszystkim.

Praca w domu przez internet może być głównym źródłem utrzymania, ale może być też dobrym sposobem na dorobienie. Jeśli chcesz zapewnić sobie elastyczne godziny pracy, samodzielnie podejmować decyzje, uniknąć ciągłego nadzoru przełożonego czy zajmować się tylko interesującymi Cię zleceniami, zarabiaj, pracując w domu. Jest wiele dziedzin, w których możesz się sprawdzić i zarabiać, zachowując przy tym niezależność i wygodę. Zobacz, w jakich branżach masz największe szanse na taką pracę.

 

1. Pisanie i redagowanie tekstów

Jeśli masz zdolności językowe, zawsze byłeś dobry z języka polskiego, wygrywałeś konkursy na najlepsze opowiadanie, a do tego skończyłeś odpowiednie studia, możesz szukać pracy jako autor tekstów lub redaktor. Roześlij CV do agencji marketingowych, gdzie poszukiwani są copywriterzy, prześlij próbkę swoich felietonów do gazet i serwisów internetowych. Możesz pisać artykuły sponsorowane i poradnikowe, recenzje, opisy produktów czy teksty reklamowe. To świetny sposób na dorabianie w domu. 30,9% freelancerów zajmuje się właśnie copywritingiem (źródło).

Umiejętności językowe możesz wykorzystać także do robienia korekty tekstów napisanych przez innych. Tutaj możesz dysponować mniejszą kreatywnością. Na pierwszy plan wysuwają się Twoje kompetencje językowe, spostrzegawczość i dokładność. Usługi korektorów potrzebne są nie tylko w przypadku tekstów drukowanych, ale i publikowanych w sieci.

 

2. Tłumaczenia językowe

Tłumaczenia językowe to kolejny ciekawy sposób na zarabianie poprzez pracę w domu. Jeśli perfekcyjnie posługujesz się chociaż jednym językiem obcym, możesz zaoferować swoje usługi różnym podmiotom, takim jak urzędy, redakcje czasopism, wydawnictwa czy portale internetowe.

Tłumaczenia wymagają teksty różnego rodzaju – krótkie i proste broszurki reklamowe, ale też teksty literackie, całe strony internetowe czy specjalistyczne publikacje z dziedzin takich, jak medycyna czy prawo. Na Twoją korzyść działa także doświadczenie w branży, do której należą teksty. Połączenie kompetencji językowych z doświadczeniem zawodowym może dać Ci dodatkowy atut, a tym samym zastrzyk środków finansowych.

 

3. Grafika i IT

Graficy, programiści, specjaliści SEO i specjaliści od IT to kolejna grupa freelancerów, którzy mogą cieszyć się z uroków pracy zdalnej. Żeby móc dołączyć do tego grona, musisz posiadać odpowiednie umiejętności i wiedzę. Jeśli masz doświadczenie w tworzeniu stron internetowych, oprogramowania czy aplikacji albo zajmujesz się tym hobbystycznie, warto pomyśleć nad uczynieniem z pasji swojego źródła dochodu.

Może od zawsze zgłębiałeś tajniki Photoshopa, obrabiałeś zdjęcia albo projektowałeś grafiki? Zajmij się projektowaniem okładek, broszur, folderów czy kalendarzy albo przygotowywaniem materiałów do druku.

 

4. Korepetycje

Udzielanie korepetycji to świetny sposób na dodatkowy zarobek i to niekoniecznie przy udziale komputera i dostępu do sieci. Wystarczy, że posiadasz wiedzę z wybranego przedmiotu i czas, który możesz przeznaczyć na spotkania z uczniami, a będziesz mógł zacząć taką pracę. Możesz udzielać lekcji z matematyki, historii, biologii, języka polskiego albo języka obcego. Oczywiście mile widziane będzie tu odpowiednie wykształcenie.

Nauczanie np. języka obcego daje Ci możliwość pracy zdalnej. Coraz większą popularnością cieszą się korepetycje udzielane przez internet, np. konwersacje przez Skype’a, gdzie wcielisz się raczej w rolę lektora niż tradycyjnego nauczyciela. Swoje usługi możesz skierować nie tylko do dzieci czy młodzieży, ale i studentów, szczególnie jeśli doskonale znasz się na trudnych zagadnieniach z wybranej dziedziny.

 

5. Rękodzieło

Aby zająć się wytwarzaniem rękodzieła, potrzebujesz zdolności manualnych i niezbędnych materiałów. Swoje produkty możesz przygotowywać w domu. Pomyśl o tym, jeśli lubisz projektować bransoletki i kolczyki, do perfekcji opanowałeś decouapage, szydełkowanie, obróbkę drewna albo tworzenie nietypowych ozdób. Niemal wszystkie wyroby typu handmade cieszą się dziś popularnością. Przepustką do sukcesu będzie jednak nie tylko Twój talent i pasja, ale też unikalny charakter Twojej oferty.

Jak poinformować świat o Twoim produkcie? Zacznij od rodziny i znajomych, załóż bloga, udzielaj się na forach tematycznych, nawiązuj kontakty, rozpocznij sprzedaż na jednym z serwisów aukcyjnych. Tym sposobem rękodzielnictwo, które do tej pory było tylko dodatkowym zajęciem, możesz zamienić w biznes z prawdziwego zdarzenia.

 

Jak zarabiać w domu, czyli kilka innych możliwości

Zarabianie w domu jest możliwe na wiele innych sposobów. Jeśli lubisz pisać, masz „lekkie pióro”, a do tego także pasję – załóż bloga. Specjaliści w wybranej dziedzinie mogą skorzystać także z możliwości, jakie daje YouTube. Jedno i drugie może stać się dla Ciebie źródłem dochodu, choć osiągnięcie sukcesu zależy tu od wielu czynników. Znajomość marketingu internetowego i mediów społecznościowych możesz wykorzystać, by prowadzić firmowy fanpage, a umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze pomoże Ci w sprawnej transkrypcji nagrań czy wprowadzaniu danych. Praca w domu możliwa jest także w przypadku osób projektujących meble, ubrania czy tereny zielone albo prowadzących sklepy internetowe.

 

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.