<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Praca zdalna - wady i zalety z punktu widzenia pracownika i pracodawcy
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Praca zdalna - wady i zalety z punktu widzenia pracownika i pracodawcy

03.07.2020
Praca zdalna to ostatnio popularna forma świadczenia pracy. Głównym powodem tej sytuacji jest oczywiście epidemia koronawirusa, która spowodowała, że zamknęliśmy się w domach. Praca zdalna ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jakie są jej wady i zalety z punktu widzenia pracownika, a jakie z punktu widzenia pracodawcy?
 

Praca zdalna a praca w biurze – co je różni?

Trzeba zacząć od tego, że nie każdy pracownik ma możliwość podjęcia pracy zdalnej. Wszystko ściśle powiązane jest z rodzajem wykonywanej pracy. Na przykład kasjer musi pracować w sklepie, niezależnie od okoliczności. Podobna sytuacja dotyczy np. kierowców komunikacji miejskiej, taksówkarzy czy kurierów. Praca zdalna najczęściej jest możliwa dla pracowników umysłowych.

Praca zdalna może być rozwiązaniem bardzo wygodnym dla pracownika. Przede wszystkim pozwala mu na pewną swobodę wykonywania powierzonych obowiązków. Praca w domowych warunkach nie wymaga odpowiedniego ubioru, więc jest nam wygodnie np. w dresie i kapciach. Nawet jeżeli z pracodawcą kontaktujemy się mailowo, telefonicznie czy na wideoczatach, to pozostały czas nie jest kontrolowany. Ma to swoje plusy, ale przede wszystkim wymaga od pracownika ogromnej dyscypliny i samodzielności.

Z drugiej strony pracując z domu przez dłuższy okres możemy mieć wrażenie, że tak naprawdę pracujemy non stop. Kolejnym minusem pracy zdalnej jest brak możliwości spędzania czasu ze współpracownikami. Cierpi na tym aspekt społeczny, ale również często tracimy tzw. drugą parę rąk oraz oczu oraz - co jeszcze ważniejsze - pracę zespołową, która może pomóc nam w realizacji wielu zadań. Przez większość czasu jesteśmy skazani tylko na siebie.

Praca zdalna z punktu widzenia pracodawców również może mieć plusy i minusy. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest brak konieczności stawiania się na określoną godzinę w biurze (np. w sytuacji, gdy to pracodawca otwiera biuro). Taka praca daje również pracodawcy pewną swobodę w zarządzaniu swoim dniem. Niekiedy możliwa jest rezygnacja z wynajmowanej przestrzeni biurowej (niższe koszty). Utrudnione za to bywa przekazywanie zadań pracownikom zwłaszcza takich, które wymagają dokładniejszego wytłumaczenia oraz - w przypadku pracodawców niemających zaufania do pracowników - nadzorowanie zespołu.

 

Co zrobić, żeby praca zdalna była korzystna dla pracownika i pracodawcy?

Praca zdalna ostatnio stała się bardzo popularna. Był to pewien przymus – związany z epidemią koronawirusa – ale okazało się, że takie rozwiązanie może być efektywne. Wielu pracodawców z pewnością po tym czasie będzie bardziej otwartych na takie rozwiązania. Istnieją sposoby, które sprawiają, że praca zdalna może być wygodna, ale i równie efektywna jak praca pod okiem pracodawcy. Co należy zrobić, żeby tak było?

 

Porady dla pracodawcy:

  1. W sposób jasny i klarowny określ swoje oczekiwania względem pracownika. Jeżeli istnieje taka potrzeba przygotuj aneks do umowy, który uwzględni nowe/zmodyfikowane zadania. 
  2. Ustal z pracownikiem dokładny czas jego pracy np. w godzinach 8.00 - 16.00. Ty również przestrzegaj tego czasu i nie kontaktuj się z pracownikiem po tych godzinach (chyba że sytuacja jest pilna, a pracownik wyraził na to zgodę), pozwól mu swobodnie korzystać z czasu wolnego.
  3. Wprowadź wybraną formę kontroli nad pracownikiem. Kontaktuj się z nim np. telefonicznie lub na wideoczacie. Takie rozwiązanie nie tylko Tobie pozwoli na „trzymanie ręki na pulsie”, ale będzie to również dobry moment na pomoc pracownikowi w rozwianiu wszelkich dylematów, które na pewno się pojawiają. 
  4. Jeżeli masz jakiekolwiek zastrzeżenia do wykonywanej pracy przez pracownika od razu mu to zakomunikuj. Nie zbieraj w sobie negatywnych emocji względem pracownika. Pozwoli to na oczyszczenie atmosfery, a pracownik jasno będzie znał Twoje oczekiwania.
  5. Jeżeli masz taką możliwość pracę zdalną przydziel pracownikom, którzy są zaufani i wiesz, że sprostają Twoim oczekiwaniom. Nowym pracownikom możesz zaproponować np. 1 dzień pracy zdalnej, a 4 dni w biurze czy miejscu pracy. Stopniowo – wraz z zyskanym poziomem zaufania i wiedzy zdobytej przez pracownika – możesz ilość dni pracy zdalnej zwiększać.
  6. Interesuj się pracownikiem i wykonywanymi przez niego zadaniami. Nie daj mu odczuć, że któreś z jego obowiązków są dla Ciebie mało istotne.

 

Porady dla pracownika:

  1. Ustal z pracodawcą dokładne godziny Twojej pracy i bezwzględnie się ich trzymaj. Postaraj się swoje prywatne sprawy załatwiać w czasie wolnym od pracy. Wstawaj odpowiednio wcześniej, żeby zdążyć przygotować się do pracy. Jeżeli okaże się, że uzgodnione godziny nie odpowiadają Ci postaraj się zmienić je wraz z pracodawcą.
  2. Jeżeli czegoś nie rozumiesz – pytaj! Kto pyta nie błądzi, więc zamiast tracić czas na zastanawianie się jak zabrać się za wykonanie jakiegoś zadania zadzwoń do pracodawcy i dopytaj. Oszczędzi to Twój czas i sprawi, że wykonywana praca będzie bardziej efektywna.
  3. Zadbaj o odpowiedni odpoczynek po pracy. Spotykaj się ze znajomymi, przebywaj na świeżym powietrzu (jeżeli są takie możliwości), bo Twój nastrój i dobre samopoczucie również przekładają się na efektywność wykonywanej pracy.
  4. Jasno komunikuj pracodawcy wszelkie problemy, które dostrzegasz. Może np. brakuje Ci odpowiedniego sprzętu do wykonywania swoich obowiązków? Pracodawca jest od tego, żeby pomóc Ci rozwiązywać wszelkie przeszkody, które uniemożliwiają lub utrudniają Ci wykonywanie swoich obowiązków.

 

Dla jednych osób praca zdalna ma więcej plusów, dla innych - minusów. Zarówno dla jednych jak i drugich może być równie lub nawet bardziej efektywna niż ta w biurze. Wymaga to jednak dyscypliny i pewnej samodzielności ze strony pracownika oraz zaufania ze strony pracodawcy. Zadowolenie z takiej formy pracy w dużej mierze uzależnione jest od osobowości pracownika i jego upodobań. Dobrym kompromisem wychodzącym naprzeciw odmiennym oczekiwaniom poszczególnych pracowników oraz potrzebom pracodawców może być wprowadzenie pracy zdalnej w części. 

 

Miłosz Pałka

Miłosz Pałka

Digital Product Manager

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.