<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> E-pit 2019 czyli rozlicz się elektronicznie
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

E-pit 2019 czyli rozlicz się elektronicznie

18.03.2019

Wprawdzie e-deklaracje weszły w życie już w 2008 r., jednak to dopiero od paru lat nabierają rozpędu. Aż 56 proc. Polaków złożyło zeznanie podatkowe za rok 2017 przez internet. Należy się spodziewać, że e-deklaracji za rok 2018 będzie jeszcze więcej. Tym bardziej, że od 15 lutego ruszyła usługa „Twój e-PIT 2019”.


Czym jest usługa „Twój e-PIT 2019”?

Zadaniem usługi jest wspieranie podatnika w składaniu rocznych zeznań podatkowych. System wykorzystuje dane, które posiada Krajowa Administracja Skarbowa, a podatnik nie musi ponownie podawać tych informacji podczas wypełniania formularza. Tak skonstruowany system ma podnieść jakość świadczonych usług, skrócić czas niezbędny do rozliczenia i ułatwić przejście całego procesu. 

Korzystając z usługi „Twój e-PIT 2019” nie musimy już dostarczać fiskusowi dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczeń lub ulg. Dodatkową zaletą tej usługi jest to, że podatnicy którzy z niej skorzystają, szybciej otrzymają zwrot nadpłaty podatku. Maksymalnie w ciągu 45 dni, a nie trzech miesięcy – zapewnia minister Czerwińska.


Co i w jaki sposób można rozliczyć?

Już wiemy, że usługa „Twój e-PIT 2019” cieszy się bardzo dużą popularnością. Podatnicy chętnie z niej korzystają, a dla większości z nich rozliczenie za rok 2018 przygotowało Ministerstwo Finansów. 

Na razie nowa usługa „Twój e-PIT” umożliwia rozliczanie się na formularzach PIT-37 i PIT-38. W 2020 r. będzie można już rozliczać e-pitem formularze PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Za ubiegły rok zeznanie podatkowe opracowane zostało w sposób automatyczny i bezpłatny. Podstawą do jego przygotowania były dane zgromadzone przez Urząd Skarbowy.


E-PITy – wystarczyła dekada by obrosły mitami

Internet pulsuje od różnych informacji dotyczących rozliczania się w formie elektronicznej. Ministerstwo Finansów startowało z różnymi projektami, wiele projektów jest dostępnych na stronach rządowych. Wszystko po to, by ułatwić składanie rocznych zeznań podatkowych. Przez ten czas temat obrósł legendami i mitami, z którymi warto się rozprawić.

Na przykład można spotkać się z opinią, że e-PIT nie uwzględnia ulgi na dziecko. To nie prawda. Na razie system nie uwzględnia ulgi na dzieci, które urodziły się w 2018 r. Trzeba je dodać ręcznie, ale od przyszłego roku ulgi na dzieci nowonarodzone będą już ujęte. Natomiast jeśli dziecko kontynuuje naukę po 18. roku życia należy tę informację wprowadzić samodzielnie.

Kolejnym mitem jest ten dotyczący nieprzepisywania numeru KRS OPP (KRS Organizacji Pożytku Publicznego) z zeznania za rok 2017. Jeśli numer organizacji jest nadal uprawniony i znajduje się w wykazie NIW (Narodowy Instytut Wolności) organizacji, które są uprawnione do otrzymywania 1 proc., zostanie automatycznie przepisany.

Bardzo wiele obaw wzbudza bezpieczeństwo danych osobowych. Boimy się, że nasze dokumenty mogą wpaść w niepowołane ręce. Nie powinniśmy. Nasze dane są odpowiednio zabezpieczone. Po pierwsze dane zapisywane są tylko na osobistym komputerze. Nie ma centralnej bazy, w której przechowywane byłyby informacje o podatnikach. Program możemy zabezpieczyć hasłem, a także zaszyfrować całą bazę danych oraz druki. Korzystając z wersji online lub zapisu w chmurze dane są szyfrowane protokołem HTTPS (SSL 256 bit), w taki sam sposób jak szyfrowane są transakcje internetowe w bankach. Jeśli dane przechowujemy w chmurze, bezpieczeństwo gwarantuje Google, z którym system jest bezpiecznie zintegrowany.

Często też słyszy się, że usługa „Twój e-PIT” zmienia kwoty w rozliczeniu. Pamiętajmy o tym, że usługa na bieżąco aktualizuje rozliczenia czerpiąc informacje z najaktualniejszych danych, które pochodzić mogą od pracodawcy, do momentu akceptacji i wysłania zeznania.

Jedną z osobliwych obaw dotyczących e-Pitów jest ta dotycząca 500+. Okazuje się, że wiele osób boi się rozliczać online, bo uważa że straci prawa do tego świadczenia. Tak nie jest. W przypadku, kiedy korzystamy z ulgi np. na dziecko i otrzymujemy zwrot nadpłaty podatku, to kwota nadpłaty wliczana jest do dochodu. Tak wyliczony dochód jest podstawowym kryterium przyznawania 500+ na pierwsze dziecko. Dotyczy to zarówno rozliczenia w formie papierowej, jak i elektronicznej.


Tylko rządowe – nie rozliczaj PITów na innych stronach

W sieci zawsze powinniśmy być czujni. „Twój e-PIT 2019” dopiero zaczął działać, a już pojawiły się próby oszustwa. Cyberoszuści zaprogramowali maile, w których podatnicy zapraszani są do skorzystania z e-PITów. W wiadomości znajdziemy fałszywy link, który kryje złośliwe oprogramowanie. Ministerstwo Finansów wyraźnie podkreśla, że z usługi można skorzystać wyłącznie na stronie podatki.gov.pl. Uważajmy na wiadomości przesyłane z podejrzanych adresów, które pełne są błędów ortograficznych czy gramatycznych.

Wszystkie próby wysyłania fałszywych maili oraz oszustów, którzy piszą w imieniu skarbówki zgłaszane są do ABW. Specjaliści od cybeprzestrzeni namierzają autorów złośliwego oprogramowania i blokują te strony.


Czy IKE i IKZE też odliczysz od podatku?

Praktyczna porada. Nie zapominajmy o wszelkich możliwościach odliczeń w rozliczeniu rocznym. Jeśli poza zwykłymi składkami na ZUS, przeznaczamy oszczędności na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), to możemy ująć je w rozliczeniu PIT. Dokonywanie wpłat na IKZE uprawnia do odliczeń tych kwot od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). W rezultacie zapłacimy mniejszy podatek. 

Podsumowując - usługa „Twój e-PIT 2019” działa krótko (od 15 lutego), ale już zbiera pozytywne recenzje. Jej zadaniem jest ułatwienie składania przez podatników rozliczeń rocznych. System opracowuje zeznania podatkowe za ubiegły rok w sposób automatyczny i bezpłatny. Podstawą do jego przygotowania są dane zgromadzone przez Urząd Skarbowy.

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.