<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Waloryzacja emerytur w 2018. Jaką podwyżkę dostaną emeryci?
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Waloryzacja emerytur w 2018. Jaką podwyżkę dostaną emeryci?

07.03.2018

Każdego roku renciści i emeryci wyczekują wiadomości dotyczących otrzymywanych świadczeń. Emerytury najczęściej nie są wysokie i każdy dodatkowy przychód w gospodarstwie domowym emeryta lub rencisty jest bardzo istotny. W 2018 r. waloryzacja emerytur i rent może wynieść od 2,4 do 2,7 proc. To oznacza, że minimalna podwyżka emerytur dla 5 milionów pobierających świadczenia w ZUS i dla ok. 1,2 miliona osób zarejestrowanych w KRUS może wynieść 27 zł.

 

Z czego wynikają podwyżki emerytur?

W ciągu ostatnich pięciu lat nie było tak dużych podwyżek. Wysokość podwyżki jest wypadkową inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Zasady waloryzacji emerytur mówią, że na wzrost świadczeń wpływ będzie miała wysokość ubiegłorocznej inflacji powiększonej o co najmniej 20 proc. rzeczywistego wzrostu średniego wynagrodzenia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Opieki Społecznej już w lipcu 2017 r. przewidywało waloryzację w wysokości 2,7 proc. Wzrost wynika z 2 proc. inflacji za 2017 r. oraz z 3 proc. wzrostu średniego realnego wynagrodzenia.

Oznaczać to może, że emerytura w wysokości 1 000 zł brutto miesięcznie (czyli najniższa jaka jest obecnie wypłacana) wzrośnie do 1 027 zł brutto. Dokładny wskaźnik waloryzacji emerytur zostanie podany w lutym 2018 r. Wówczas GUS przedstawi wskaźniki makroekonomiczne za 2017 r., czyli wspomniane już inflację i średni wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Planowany projekt „500+ dla emerytów” na razie został odłożony na później m.in. ze względu na zbyt dużą liczbę osób, które przeszły na wcześniejsze emerytury.

 

Od czego zależy kwota emerytury?

Wysokość emerytury wypłacanej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest świadczeniem pochodzącym z I filara systemu emerytalnego, zreformowanego w 1999 r. Kwota emerytury zależy od zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek zgromadzonych na koncie w ZUS. Bardzo ważnym kryterium jest także wiek, w którym przechodzimy na emeryturę.

 

Dla kogo przeznaczona jest nowa emerytura?

Nowa emerytura jest wypłacana osobom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. Również te osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 mężczyzna) po 1 października 2017 r., otrzymają świadczenia. Świadczenie wypłacane będzie osobom, które były ubezpieczone przez dowolny okres, nie ważne z jakiego tytułu. Natomiast rolnicy zarejestrowani w KRUS by otrzymać świadczenie muszą udokumentować, że odprowadzali składki przez co najmniej 25 lat.

 

Wyrównanie ZUS dla tysięcy rencistów

Bardzo dobrą wiadomość usłyszeli emeryci pominięci przy podnoszeniu minimalnego świadczenia. ZUS przed 1 marca 2017 r. obliczył byłym rencistom z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy emeryturę  niższą niż minimalne świadczenie. Podnoszenie świadczeń nie objęło wówczas aż 105 tys. emerytów.

Jeśli prognozowana waloryzacja emerytur utrzyma się na poziomie 2,7 proc. osoby mające orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy otrzymają wyrównanie do 770 zł brutto, natomiast pełna niezdolność do pracy będzie skutkowała wyrównaniem w wysokości 1027 zł brutto. Bardzo ważną kwestią wydaje się być to, że uprawnione do wyrównania osoby nie muszą składać żadnych wniosków ponieważ ZUS wyliczy podwyżkę we własnym zakresie.

 

 

 

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.