<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Waloryzacja emerytur w 2022 roku może być rekordowa. Tylko co z tego? | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Waloryzacja emerytur w 2022 roku może być rekordowa. Tylko co z tego?

31.08.2021

Co roku emeryci i renciści z zaciekawieniem patrzą, jaki będzie wskaźnik waloryzacji ich świadczeń. Wysoka inflacja może sprawić, że w 2022 r. że ich emerytury i renty wzrosną w tempie najwyższym od ponad 10 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że względem przeciętnych wynagrodzeń ich wartość systematycznie spada i przyszłe pokolenia mają się czego obawiać.

 

​Czym jest waloryzacja emerytur?

Co roku, 1 marca, świadczenia emerytalne i rentowe są waloryzowane, czyli zwiększane o odpowiedni wskaźnik. Wynosi on tyle, ile średnioroczny wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w poprzednim roku powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia również w poprzednim roku. Może być też wykorzystany wskaźnik inflacji ogółem, jeżeli okaże się wyższy od wcześniej wspomnianego.

 

Wskaźnik waloryzacji = średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja) dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów + co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku

 

Dokładną wartość wskaźnika poznajemy na początku lutego każdego roku, to znaczy w momencie gdy Główny Urząd Statystyczny opublikuje najpierw informację o średniorocznych wskaźnikach inflacji (ma na to czas do końca stycznia) oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku (do 7 dnia roboczego lutego).  

 

Co ważne w wyniku waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu, np. gdy w gospodarce mamy do czynienia z deflacją (spadkiem cen).

 

Ile wyniesie waloryzacja emerytur w 2022?

9 lipca 2021 roku w Dzienniku Ustaw (Poz. 1253) opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, z którego wynika, że wskaźnik waloryzacji zostanie podniesiony o wskaźnik inflacji plus 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, czyli o minimalną wskazaną w ustawie stawkę. Podobnie było w poprzednim roku.

 

Największy wpływ na wysokość waloryzacji ma jednak wskaźnik inflacji, a ten zapowiada się na rekordowo. Według Narodowego Banku Polskiego inflacja konsumencka w 2021 roku wyniesie 4,2% (to szacunki opublikowane w lipcowym „Raporcie o inflacji”).

 

Zakładając, że to ten wskaźnik inflacji posłuży do obliczenia wskaźnika waloryzacji (a nie zazwyczaj nieco wyższy wskaźnik inflacji dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów) oraz że realny wzrost wynagrodzeń będzie taki sam jak w ubiegłym roku, wówczas wskaźnik rewaloryzacji emerytur w 2022 r. wyniósłby 4,54%. Z opublikowanego w sierpniu projektu budżetu na 2022 r. założony został nawet wyższy wskaźnik na poziomie 4,89%.

 

W 2021 roku minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto. To oznacza, że takie świadczenie wzrosłoby o ponad 61 zł brutto przy waloryzacji na poziomie 4,89%.

 

Waloryzacja wysoka, ale emerytury coraz niższe

Czy to dużo? Najwięcej od ponad dekady. Wyższe wskaźniki waloryzacji były w latach 2008-2010 (maksymalnie 6,5%), a dotychczasowy rekord padł w 2001 r., gdy waloryzacja wyniosła 12,7%. W ostatnich latach wskaźniki waloryzacji były jednak niższe, choć systematycznie rosły wraz z inflacją z poziomu 2,68% w 2019 roku do 4,25% w roku 2021.

 

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur

2022 (szacunki)

4,89%

2021

4,25%

2020

3,56%

2019

2,68%

2018

2,98%

Źródło: ZUS

 

 

Tylko że wysoki wskaźnik waloryzacji to jedno. W gruncie rzeczy kluczowe znaczenie ma przecież jaka kwota będzie waloryzowana. A świadczenia emerytalne są coraz niższe względem ostatnich wynagrodzeń.

 

W 2020 r. tzw. stopa zastąpienia, czyli stosunek nowo przyznanej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, wyniosła 56,2%. Podczas gdy w 2013 roku było to 68%. Niekorzystne zmiany demograficzne jednoznacznie wskazują, że trend będzie kontynuowany i emerytury z ZUS dzisiejszych millenialsów będą głodowe (stopa zastąpienia ma spaść do 30% w 2050 roku).

 

Co zamiast emerytury z ZUS?

Projekcje emerytur z ZUS nie napawają optymizmem, ale można wziąć sprawy w swoje ręce i „zbudować” prywatną emeryturę, np. korzystając produktów w ramach tzw. III filaru emerytalnego. W szczególności chodzi o:

 

 

Obydwa produkty to całkowicie dobrowolne, prywatne i bardzo elastyczne sposoby na oszczędzanie lub inwestowanie z myślą o emeryturze. Elastyczne, bo nie trzeba nic deklarować – ani tego jak często ani ile będziemy wpłacać. Do tego IKE i IKZE można prowadzić w różnej formie np. depozytu bankowego, rachunku maklerskiego, polisy, czy funduszy inwestycyjnych.

 

Tarcza antypodatkowa

Szczególnym atutem tych dwóch produktów są ulgi podatkowe. W przypadku IKE wszystkie środki na koncie zwolnione są z 19-proc. podatku od dochodów kapitałowych, który w normalnych warunkach musielibyśmy zapłacić kończąc inwestycję. Roczny limit wpłat na IKE co roku się zmienia – w 2021 roku wynosi 15 777 zł.

 

Z kolei w IKZE co prawda zapłacimy podatek na koniec (10-proc. ryczałt od wszystkich zgromadzonych środków), ale za to możemy co roku pomniejszać podstawę opodatkowania o wpłaty na to konto. Co to oznacza? Można powiedzieć, że to taki cashback od urzędu skarbowego. Zakładając, że nasze dochody mieszczą się w I progu podatkowym, opodatkowanym stawką 17%, i wykorzystamy roczny limit wpłat (w 2021 r. dla osób zatrudnionych na umowie o pracę wynosi 6 310 zł), wówczas na nasze konto wróci 1072,84 zł, a przy 32-proc. podatku dochodowym, ponad 2000 zł. W szczególnej sytuacji są osoby samozatrudnione, które na IKZE mogą w 2021 r. wpłacić 9 466,20 zł. Oznacza to, że maksymalnie mogą liczyć na ponad 3 000 zł zwrotu.

 

Nota prawna:

Inwestycje w Fundusze Inwestycyjne zarządzane przez NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej NN IP TFI) są obarczone ryzykiem inwestycyjnym.

Informacje o Funduszach Inwestycyjnych zarządzanych przez NN IP TFI oraz o ich ryzyku inwestycyjnym sporządzone w języku polskim zawarte są w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie NN IP TFI i na stronie www.nntfi.pl oraz w Kluczowych Informacjach dla Inwestorów i Informacjach dla klienta alternatywnego funduszu inwestycyjnego dostępnych w siedzibie NN IP TFI, u Dystrybutorów i na stronie www.nntfi.pl (https://www.nntfi.pl/informacje-i-dokumenty/dokumenty-funduszy/prospekty-informacyjne). Informacje odnośnie praw inwestorów sporządzone w języku polskim znajdują się w Prospektach Informacyjnych dostępnych w siedzibie NN IP TFI u Dystrybutorów i na stronie www.nntfi.pl (https://www.nntfi.pl/informacje-i-dokumenty/dokumenty-funduszy/prospekty-informacyjne).

Niniejszy materiał został przygotowany przez NN Investment Partners Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej NN IP TFI) i jest upowszechniany w celu reklamy lub promocji świadczonych przez nie usług. NN IP TFI posiada zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności.

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.