Wojciech Kiermacz
Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu
Wygraliśmy ranking IKZE 2022
Po raz 6. z rzędu IKZE w NN Investment Partners TFI zostało wybrane najlepszym funduszowym IKZE w ogólnopolskim rankingu.
Ranking IKZE przygotowuje firma analityczna Analizy Online, która od ponad 20 lat dostarcza dane, pisze i mówi o polskim rynku funduszy inwestycyjnych. W tegorocznej edycji otrzymaliśmy 83 na 100 możliwych do utrzymania punktów:
Źródło: analizy.pl. Pełna treść rankingu IKZE 2022 znajduje się tutaj
Nasze IKZE od lat zdobywa pierwsze miejsce w tym rankingu. To zasługa systematycznych, dobrych wyników naszych funduszy, braku opłat za uruchomienie i prowadzenie konta, a także dużego wyboru produktów – od tradycyjnych funduszy akcji i obligacji przez fundusz surowców aż po fundusze cyklu życia
IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to po prostu prywatny i bardzo elastyczny sposób na oszczędzanie lub inwestowanie z myślą o emeryturze. Elastyczny, bo IKZE możesz prowadzić w różnej formie np. depozytu bankowego, rachunku maklerskiego czy w końcu funduszy inwestycyjnych, tak jak w przypadku IKZE w NN Investment Partners TFI.
Dlaczego warto założyć IKZE? Oprócz tego, że podejmujemy ważny krok w kierunku budowy prywatnego kapitału na przyszłość, to jest jeszcze korzyść niemal natychmiastowa. Co roku wartość tego, co wpłacisz na IKZE obniża podstawę podatku PIT. To taka „nagroda” za podjęcie racjonalnej decyzji o odkładaniu pieniędzy z myślą o dalekiej przyszłości.
Rankingi IKZE cieszą się szczególną popularnością właśnie pod koniec roku. Wiele osób decyduje się wtedy na uruchomienie konta emerytalnego po to, aby skorzystać z odliczenia podatku już przy najbliższym rozliczeniu.
Ranking IKZE przygotowywany jest co roku na podstawie ankiet wypełnionych przez TFI i przesłanych do Analiz Online. Dodatkowo, analitycy oceniają efektywność funduszy dostępnych w IKZE. Każdy produkt prześwietlany jest w trzech kategoriach:
W „ofercie” brana jest pod uwagę liczba dostępnych funduszy, a także to, czy fundusze te pokrywają najważniejsze segmenty rynku akcji, obligacji czy surowców. Dodatkowe punkty w rankingu IKE otrzymuje się za dostęp do funduszy cyklu życia czy funduszy inwestujących odpowiedzialnie. Ponadto nagradzane jest spełnianie tzw. Dobrych Praktyk polegających m.in. na przejrzystym i regularnym informowaniu klientów funduszy o kosztach i tego, w co fundusze inwestują.
W kategorii „koszty” analitycy zwracają uwagę na to, czy występują opłaty za założenie konta IKE oraz na koszty samych funduszy (opłaty za zarządzanie). Im niższe, tym oczywiście lepiej. „Efektywność” funduszy oceniana jest z kolei na podstawie nie tyle samej stopy zwrotu, ale jej relacji do ryzyka w różnych okresach czasu.
Podziel się:
Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu