<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Wysoka sprzedaż funduszy NN Investment Partners TFI w styczniu | Finanse po Godzinach
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Wysoka sprzedaż funduszy NN Investment Partners TFI w styczniu

15.02.2021

Styczeń 2021 r. był jednym z najlepszych miesięcy pod względem wyników sprzedaży funduszy inwestycyjnych w historii NN Investment Partners TFI

 

Ubiegły rok NN Investment Partners TFI zamknęło z bilansem sprzedaży funduszy na poziomie ponad 3,3 mld zł netto – najwyższym na całym rynku TFI. W styczniu nie zwolniliśmy tempa – do naszych funduszy napłynęło 578 mln zł netto. To jeden z najlepszych miesięcznych wyników sprzedaży w prawie 25-letniej historii towarzystwa.

Liderzy sprzedaży niezmienni

Większość nowych środków wpłynęło w styczniu do naszych trzech funduszy dłużnych:

  • NN Obligacji (+173 mln zł netto),
  • NN Krótkoterminowych Obligacji (+153 mln zł netto)
  • i w nieco mniejszej skali do NN (L) Obligacji Plus (+65 mln zł netto).

Wpisuje się to w ogólny trend zainteresowania klientów funduszami o niższym poziomie ryzyka, zwłaszcza po obniżce stóp procentowych prawie do zera przez Radę Polityki Pieniężnej w ubiegłym roku. Od kwietnia 2020 r. do tych trzech funduszy pozyskaliśmy 3,5 miliardów złotych netto. I choć to dwa pierwsze z nich są zdecydowanie największe – NN Obligacji i NN Krótkoterminowych Obligacji miały kolejno 4,4 i 3,9 miliardów złotych aktywów netto na koniec stycznia, to szczególnie cieszy nas tempo z jakim rosną aktywa NN (L) Obligacji Plus. W niespełna 2,5 roku od uruchomienia bardzo zbliżył się do granicy 1 miliarda złotych.

Wciąż wstrzemięźliwi klienci instytucjonalni

Ponadto obserwujemy trochę większe zainteresowanie funduszem NN Konserwatywnym, do którego w styczniu wpłynęło ponad 36 mln zł netto. Na tę strategię coraz częściej zwracają uwagę klienci instytucjonalni, którzy tolerują jedynie ograniczoną ekspozycję na ryzyko kredytowe. Na koniec stycznia było w nim ulokowane ponad miliard złotych aktywów.

O ile oprocentowanie depozytów osób fizycznych jest po prostu żadne lub prawie żadne, o tyle niektóre banki w ogóle nie chcą przyjmować depozytów od firm, a te które to robią każą sobie za to płacić. Mimo to, słowo „zainteresowanie” w kontekście napływu pieniędzy korporacyjnych do funduszy należy jednak rozumieć dość wstrzemięźliwie. Przedstawiciele TFI zgodnie twierdzą, że skala wpłat klientów korporacyjnych na razie nie jest duża – zaznacza Radosław Sosna, dyrektor sprzedaży, marketingu i produktów w NN Investment Partners TFI.

Udany debiut nowego funduszu surowcowego

W styczniu 2021 r. w ofercie NN Investment Partners TFI pojawił się NN (L) Indeks Surowców (powstały z przekształcenia NN (L) Nowej Azji). Jego debiut można uznać za udany – w pierwszym miesiącu działania do funduszu napłynęło ponad 24 mln zł netto. Subfundusz ten daje inwestorom ekspozycję na szeroki rynek surowców od surowców energetycznych, przez metale przemysłowe i szlachetne, na produktach rolnych kończąc. To strategia master-feeder – większość środków inwestowana jest w zagraniczny subfundusz źródłowy NN (L) Commodity Enhanced. Celem naszej nowej strategii jest osiągnięcie stopy zwrotu wyższej niż wynik indeksu Bloomberg Commodity Total Return.

W styczniu bilans sprzedaży dla całego rynku funduszy inwestycyjnych wyniósł 4,8 mld zł netto, wynika z danych serwisu analizy.pl. To jeden z najlepszych miesięcy pod względem napływów w całej historii rynku TFI.

janek

Wojciech Kiermacz

Specjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.