<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Zarządzanie finansami – poradnik dla Millenialsów
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Zarządzanie finansami – poradnik dla Millenialsów

03.01.2018

Przypomnij sobie czasy wycieczek szkolnych, na które dostawałeś kieszonkowe. Wydawałeś je na słodycze, napoje i pamiątki, czy może Twoja oszczędna natura brała górę i przywoziłeś je z powrotem do domu, aby wrzucić drobne do skarbonki? Jeśli należysz do pierwszej grupy, to koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Jeśli do drugiej, to Twoja pozycja wyjściowa jest lepsza, ale z pewnością znajdziesz tu ciekawe rady, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zarządzać swoimi finansami.

 

Kim są Millenialsi?

Charakterystyka tego pokolenia nie jest jednoznaczna. Powszechnie uważa się, że są to osoby, które urodziły się w latach 1980-2000. W tej grupie znajdują się zatem zarówno stateczni rodzice z ułożonym planem dnia i stabilną pracą, jak i nastolatkowie, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Jeśli należysz do pierwszej grupy, tj. wykazujesz regularne dochody, masz rodzinę i chciałbyś usystematyzować życie finansowe w swoim gospodarstwie, to zapraszam Cię tutaj. Pod linkiem znajdziesz poradnik dotyczący budowania budżetu domowego i zarządzania finansami.

Jeśli zaś należysz do drugiej grupy, to lepiej trafić nie mogłeś. Poniżej znajdziesz 3 sposoby na dodatkowy dochód oraz 5 porad, dzięki którym nauczysz się dobrze zarządzać swoimi finansami.

 

Znajdź źródło dochodu

Po pierwsze i najważniejsze, aby móc sprawnie zarządzać finansami, należy osiągać jakieś przychody. Niektórzy mogą liczyć na kieszonkowe od rodziców, ale nawet w takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowym źródle dochodu. Nie uzależniaj się od jednego źródła dochodu, ponieważ życie jest nieprzewidywalne. To pierwsza, cenna lekcja w sprawnym zarządzaniu finansami. Sprawdźmy zatem, jak możesz zarabiać będąc nastolatkiem:

1. Praca z domu

Opcji, jakie daje internet jest naprawdę wiele. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zarobek jest tworzenie stron internetowych – rynek wciąż jest nienasycony, choć codziennie powstają nowe witryny. Popularne CMSy są bardzo przystępne, a przy okazji możesz nauczyć się podstaw programowania. Innym sposobem jest tworzenie treści na strony – często wystarczy założyć konto i czekać na ofertę, która trafi w Twoje ręce. W dodatku to opcja, która z czasem może przerodzić się w stałą współpracę. A może lubisz grać? Gry typu MOBA lub MMO są obecnie niezwykle popularne Jeśli znasz sekrety przynajmniej jednej z nich, możesz postarać się zarobić na budowie postaci bądź sprzedaży cennych (z punktu widzenia graczy) wirtualnych przedmiotów.

2. Wyprzedaż garażowa/internetowa

Zastanów się przez chwilę – czy wszystkie przedmioty, które Cię otaczają są Ci potrzebne? Stare podręczniki, sprzęt treningowy czy figurki, które kiedyś kupiłeś? Może się zdarzyć, że wiele z nich jest już zbędnych. Jednak to, że dla Ciebie nie stanowią większej wartości nie znaczy wcale, że podobnie będzie w przypadku potencjalnego kupca. Selekcjonując przedmioty na sprzedaż przy okazji zrobisz porządek, czy to w piwnicy/garażu, czy w szafie. Wystarczy, że wystawisz je na aukcji internetowej, stworzysz atrakcyjny opis i poczekasz na ofertę kupna.

3. Korepetycje

Jeśli jesteś dobry z jakiegoś przedmiotu, to dlaczego tego nie wykorzystać? Jesteś już zapewne w liceum, a być może nawet na studiach – z pewnością posiadasz wiedzę, którą mógłbyś przekazać młodszym od siebie. Matematyka, fizyka, języki obce – nauka którego przedmiotu jest dla Ciebie najłatwiejsza? Wybierz jeden konkretny, z którego czujesz się najmocniejszy, i wystaw ogłoszenie (zarówno w wersji offline’owej, jak i w internecie). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy.

Nie zniechęcaj się jeśli żaden z tych pomysłów Ci nie odpowiada.. Prędzej, czy później znajdziesz możliwość zarobku. Teraz przejdźmy do meritum. Jak zarządzać finansami, żeby wypracować oszczędności i nie wyrobić sobie złych nawyków?

 

Zarządzanie finansami dla Millenialsów w 5 punktach – zawsze pamiętaj o tych zasadach!

1. Nie wydawaj wszystkiego od razu

Nigdy nie daj sobie wmówić, że z określonej kwoty nie da się odłożyć pewnej sumy pieniędzy. To nie prawda. Dobrze wiedzą o tym osoby z pierwszej, przywołanej we wstępie grupy. Sekret tkwi w tym, żeby pieniądze podzielić od razu, kiedy tylko je dostaniesz. Dobrym nawykiem jest odkładanie przynajmniej 10% swoich przychodów. Warto wyrobić sobie ten nawyk, bo dzięki temu łatwiej będzie Ci oszczędzać w przyszłości.

Pamiętaj o konsekwencji – systematyczność z pewnością przyniesie rezultaty. Co zrobić z odłożonymi pieniędzmi? Można je wykorzystać na większy wydatek (wakacje, komputer, może w przyszłości samochód), albo zainwestować (o czym przeczytasz w tym artykule ).

2. Hierarchizuj wydatki

Ważniejsza będzie nowa gra wideo czy buty? Wolisz pojechać na festiwal ze znajomymi czy pójść na imprezę do miasta? Życie jest sztuką wyborów, podobnie jest z Twoimi finansami. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na realizację każdej zachcianki. Dlatego takich okoliczności nie bierzemy pod uwagę. Zanim podejmiesz decyzję zakupową oceń dokładnie jej zalety i wady, również te, które wydają się na pierwszy rzut oka niewidoczne. Niektóre zakupy mogą generować kolejne zyski, będąc swoistą inwestycją. Po zakupie nowej gry możesz np. napisać jej recenzję, stworzyć poradnik lub wykorzystać pomysł z punktu 1 (praca z domu). Internet i systemy afiliacyjne dają duże możliwości zarobku. Trzeba je tylko odkryć.

3. Przemyśl każdy zakup

To kolejna zasada, która przyda Ci się w dorosłym życiu. W żadnym wypadku nie działaj impulsywnie, nie kupuj pod wpływem chwili. Każdy zakup powyżej 100 złotych przemyśl, odłóż w czasie na kilka dni. Nabierając odpowiedniej perspektywy zobaczysz to, co mogłoby Ci umknąć na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytania – czy ten zakup przybliży mnie do realizacji moich celów? Czy mogę obejść się bez niego? Znając odpowiedzi będziesz w stanie dokonać świadomego zakupu.

4. Odkładaj drobne kwoty

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Znasz to przysłowie? Odkładanie niewielkich kwot to dobry i mało inwazyjny sposób, aby oszczędzać. W tym wypadku przydatny będzie zakup skarbonki i wrzucanie do niej drobnych kwot (np. resztę z zakupów lub każdą pięciozłotówkę, która trafi do Twojego portfela). Jest to niemal niezauważalne, a z czasem zgromadzisz całkiem pokaźną kwotę.

5. Załóż osobne konta i subkonta

Dobrą praktyką jest także odkładanie pieniędzy na osobne konta lub subkonta. Fundusz edukacyjny, wakacyjny czy awaryjny – dla każdego z nich warto otworzyć nowe konto i pilnować, aby odłożone tam pieniądze nie były przeznaczane na bieżące wydatki. Analogicznie istnieć powinno także konto, na którym przechowujesz pieniądze na codzienne zakupy. Warto przelewać na nie wyznaczone kwoty co tydzień i pilnować, aby nie przekraczać tygodniowego limitu wydatków.

Tomasz Smal

Tomasz Smal

Specjalista ds. Marketingu

W sekcji „Finanse po godzinach” otwieramy przed Tobą świat finansów. Nie używamy tutaj trudnego języka, ponieważ staramy się, by nasze treści były zrozumiałe dla każdego – nie tylko dla znawców. Nad treściami czuwa zespół specjalistów – od ekspertów, poprzez autorów i blogerów, aż po redaktorów. Wspólnie staramy się, żeby każdy wpis i każdy artykuł był po brzegi wypełniony użytecznymi informacjami.