NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN Akcji

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60MYTD
306,74 PLN
Wartość jednostki 15.06.2018
307,82 PLN
Wartość jednostki 17.06.2019
+0,35 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Rating Analiz Online:4
Poziom ryzyka:stosunkowo wysoki 5/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN Parasol FIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

Druga połowa roku rozpoczęła się optymistycznie dla rynku, przynosząc pewne odreagowanie po słabej pierwszej połowie. Indeks osiągnął lokalne maksimum pod koniec sierpnia i od tego momentu osuwał się w ślad za rynkami globalnymi. Ostatecznie, na koniec października indeks WIG był na poziomach zbliżonych do końca czerwca. Od końca półrocza najmocniej zachowywały się spółki duże, podczas gdy sWIG80 i mWIG40 zanotowały odpowiednio dwucyfrowe lub blisko dwucyfrowe spadki, kontynuując słabą passę z pierwszej połowy roku.
Warto odnotować o zmianie klasyfikacji Polski z rynków wschodzących do rozwiniętych przez dwóch dostawców indeksów – FTSE i Stoxx. Rekordowe transakcje na GPW z tym związane miały miejsce 21 września 2018 roku. Samo przejście, w naszej opinii, nie zmieni istotnie postrzegania lokalnego parkietu przez inwestorów zagranicznych.
Z indeksów sektorowych najmocniej zachowywały się subindeksy paliwo-gazowe i informatyczne, natomiast najsłabszy były sektory chemiczne, odzieżowy i telekomunikacyjny. Sektorowi paliwowemu pomagały rosnące marże rafineryjne oraz wysokie ceny ropy i gazu – cena gazu z drugiej strony ciążyła sektorowi chemicznemu, stąd tak istotna różnica w zachowaniu tych sektorów. Największy sektor – bankowy – zachowywał się stabilnie do końca października.
Od początku drugiego półrocza fundusz poprawił względem benchmarku (przed opłatą za zarządzanie). Wynikowi pomagała trafna selekcja i przeważenie w sektorze paliwowym, oraz selekcja w sektorach przemysłowym, telekomunikacyjnym i finansowym. Negatywny wpływ względem benchmarku miało niedoważenie w sektorze surowcowym i przeważenie w sektorze energetycznym.
Druga połowa roku przyniosła również kilka wezwań na spółki z segmentu małych i średnich, co potwierdza, naszym zdaniem, niską wycenę spółek na krajowym parkiecie. Katalizatorem do odbicia mógłby być powrót sentymentu na rykach wschodzących i napływ środków zagranicznych, bądź odbicie w zyskach spółek, którego spodziewamy się w okolicach czwartego kwartału br.
Rozwiń
Thumbnail
Marcin SzortykaDyrektor Zespołu Zarządzania Instrumentami Udziałowymi

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres GeograficznyPolska
Benchmark100% WIG
Początek działalności funduszu11.03.1998
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)3,50%
ZarządzającyMarcin Szortyka

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące3.50 % (35.00zł)
Koszty transakcyjne0.23 % (2.33zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w akcje spółek notowanych głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).
  • Zarządzając funduszem wybieramy spośród różnych sektorów akcje spółek o dobrej sytuacji finansowej i bardzo dobrych perspektywach wzrostu ich wartości. 
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek o charakterystyce zbliżonej do indeksu szerokiego rynku WIG. 

Pozostałe fundusze z Parasola NN FIO