<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Spółki z Europy Zachodniej w zasięgu Twoich inwestycji? Wybierz NN Investment Partners TFI i zostań naszym partnerem w inwestycjach.
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60MYTD
208,62 PLN
Wartość jednostki 26.01.2022
217,64 PLN
Wartość jednostki 26.01.2023
+4,32 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Rating Analiz Online:3
Klasa ryzyka:średnia 4/7

Klasa ryzyka

 • 1 - najniższa
 • 2 - niska
 • 3 - średnio niska
 • 4 - średnia
 • 5 - średnio wysoka
 • 6 - druga najwyższa
 • 7 - najwyższa

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

20.03.2020
Ostatni kwartał 2019 r. i szerzej – cały rok, były udanymi okresami dla akcji europejskich. W konsekwencji również NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych poradził sobie znakomicie osiągając 4,1 proc. stopy zwrotu w ostatnich trzech miesiącach 2019 r. i 22,5 proc. w całym minionym roku. Nastroje wobec ryzykownych aktywów poprawiły się już na początku kwartału, co było związane z trzema wydarzeniami w październiku. Pierwszym z nich był spadek ryzyka politycznego – zmalała niepewność odnośnie do brexitu, a w konflikcie handlowym między USA a Chinami nie było dalszej eskalacji. Drugi powód to pozytywny początek sezonu publikacji wyników finansowych spółek w USA, przy czym w każdym sektorze okazały się one lepsze od oczekiwań. Po trzecie wreszcie, dane makroekonomiczne pozwalały żywić nadzieje, że spadek produkcji przemysłowej zbliża się do dna.
W listopadzie europejskie akcje pozostawały na fali wznoszącej, głównie dzięki toczącym się negocjacjom handlowym na linii Waszyngton-Pekin. Produkcja przemysłowa przestała spadać, dzięki czemu zmalało ryzyko, że spowolnienie w przemyśle negatywnie przełoży się na zatrudnienie. Grudzień okazał się „kropka nad i” udanego roku. Akcje spółek ze Starego Kontynentu dalej drożały. Przyczyny hossy były cały czas te same: USA i Chiny ogłosiły zawarcie pierwszego etapu porozumienia handlowego, wygrana Partii konserwatywnej Borisa Johnsona w wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii przesądziła o brexicie, do tego wskaźniki PMI oraz inne dane makroekonomiczne wskazywały na stabilizację gospodarczą.
Ogólnie rzecz biorąc czwarty kwartał i grudzień w szczególności, okazał się udany dla sektorów ochrony zdrowia i IT. Ta druga grupa spółek doskonale poradziła sobie w całym 2019 r., dzięki lepszym od oczekiwań wynikom finansowym, skupom akcji własnych i sprzyjającym trendom gospodarczym. Najsłabiej w IV kw. wypadły dobra konsumenckie niższego rzędu, energetyka i użyteczność publiczna. Zmniejszenie napięć handlowych i politycznych oraz oznaki stabilizacji globalnej produkcji przemysłowej i popytu inwestycyjnego zwiększają prawdopodobieństwo, że w 2020 r. spowolnienie gospodarcze ustąpi miejsca przyspieszeniu.
Ryzyko niekontrolowanego brexitu zmniejszyło się, ale ostrożność w stosunku do aktywów z Wielkiej Brytanii pozostaje wskazana, biorąc pod uwagę, że Zjednoczone Królestwo musi sobie teraz ułożyć zasady współpracy gospodarczej z Unią Europejską.
Rozwiń
Thumbnail
Nicolas SimarHead of Equity Value

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Rozwinięte
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,00%
Klasyfikacja SFDRArtykuł 8
ZarządzającyManu Vandenbulck, Bruno Springael, Nicolas Simar

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.62 % (26.20zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.00zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) European High Dividend.
  • NN (L) European High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w Europie (z wykluczeniem Europy Wschodniej), które charakteryzują się ponadprzeciętnym poziomem wypłacanych dywidend.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych krajach i sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO