NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60MYTD
170,11 PLN
Wartość jednostki 15.06.2018
167,65 PLN
Wartość jednostki 17.06.2019
-1,45 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Rating Analiz Online:3
Poziom ryzyka:stosunkowo wysoki 5/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

13.05.2019
W pierwszym kwartale 2019 r. akcje europejskie odrobiły straty z końcówki 2018 r. dzięki czemu NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych osiągnął 11,88 proc. zysku. Dynamiczne zwyżki na giełdach zostały wywołane radykalną zmianą nastrojów. Inwestorzy błyskawicznie zamienili przesadne obawy o recesję na nadzieje o ożywienie gospodarcze pod koniec tego roku i przestali zwracać uwagę na słabe dane gospodarcze, nienapawające optymizmem zyski spółek i spadek wskaźników mierzących nastroje w biznesie. Przywiązywali za to wielką wagę do negocjacji handlowych między USA i Chinami, które do końca kwietnia miały położyć kres „wojnom handlowym” oraz do tego, że udało się opóźnić wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do poprawy nastrojów na rynkach finansowych przyczyniły się również banki centralne – przede wszystkim amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) oraz Europejski Bank Centralny (EBC), które wstrzymały „normalizację” polityki pieniężnej i wróciły do jej łagodnej wersji.
Na Starym Kontynencie dobrze wypadły akcje z Wielkiej Brytanii mimo sporej niepewności odnośnie do brexitu. Wychodząc poza Europe, najwyższe zyski można było osiągnąć inwestując w akcje amerykańskie, za to gorzej zaprezentowały się te z Japonii. W obrębie pojedynczych sektorów doszło do sporych rozbieżności – notowania spółek telekomunikacyjnych urosły zaledwie o 2,4 proc., podczas gdy kursy producentów podstawowych dóbr konsumpcyjnych poszły w górę aż o 17 proc. Spółki wzrostowe (rozwijające się szybko, niepłacące dywidend) zachowały się zdecydowanie lepiej niż te, które odpowiadają stylowi inwestowania w wartość (w firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej, dzielące się zyskami z akcjonariuszami). Akcje małych spółek drożały mocniej niż dużych.
Rynki akcji dostały “monetarny dopalacz” od banków centralnych. Fed w praktyce zapowiedział, że powróci do podnoszenia stóp procentowych dopiero gdy inflacja przekroczy cel. EBC zasygnalizował, że utrzyma niskie stopy procentowe jeszcze bardzo długo i jest gotowy do podjęcia niekonwencjonalnych działań polityki pieniężnej. W Chinach gospodarka stopniowo schodzi ze ścieżki spowolnienia. Z kolei w USA ryzyko głębokiego spadku dynamiki wzrostu PKB wydaje się ograniczone. Oba te kraje pozostają kluczowe z perspektywy spółek z Europy, gdyż są dla nich ważnymi rynkami zbytu. Jakakolwiek cykliczna poprawa koniunktury gospodarczej powinna dodatkowo wesprzeć notowania akcji, zwłaszcza, że banki centralne nie zareagują na nią podnoszeniem stóp procentowych natychmiast.
Rozwiń
Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Rozwinięte
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyManu Vandenbulck, Bruno Springael, Nicolas Simar

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.91 % (29.10zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.01zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) European High Dividend.
  • NN (L) European High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w Europie (z wykluczeniem Europy Wschodniej), które charakteryzują się ponadprzeciętnym poziomem wypłacanych dywidend.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych krajach i sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO