NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60M
167,54 PLN
Wartość jednostki 18.04.2018
172,44 PLN
Wartość jednostki 18.04.2019
+2,92 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Rating Analiz Online:3
Poziom ryzyka:stosunkowo wysoki 5/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

W czwartym kwartale ubiegłego roku europejskie akcje zanotowały wyraźne spadki, a wskaźnik MSCI Europe Net Index zanurkował o 11,3 proc. W całym 2018 r. indeks, licząc w euro, stracił 10,6 proc., co było najgorszym wynikiem od 2008 r. W segmencie spółek małych przecena okazała się jeszcze głębsza niż wśród firm o większej kapitalizacji. Połączenie rosnącej awersji do ryzyka, rozczarowujących danych gospodarczych i utrzymujących się obaw politycznych (Brexit, wojny handlowe) stworzyło wybuchową mieszankę. W rezultacie NN (L) Europejski Spółek Dywidendowych stracił 13 proc.
W USA i Japonii spadki były jeszcze głębsze. Stosunkowo nieźle wypadły za to rynki wschodzące, głównie dzięki łagodniejszemu stanowisku Fed oraz niższym cenom ropy naftowej. Na korzyść emerging markets działały również napływy kapitału opuszczającego rynki rozwinięte.
Notowania spółek ze wszystkich sektorów poza dwoma zakończyły kwartał na czerwono. Obawy o głębokie spowolnienie gospodarcze w 2019 r. sprawiły bowiem, że inwestorzy sprzedawali akcje przedstawicieli sektorów cyklicznych i kupowali udziały w spółkach defensywnych. Spadek cen ropy o 40 proc. sprawił, że najmocniej staniały akcje spółek wydobywczych i energetycznych. Inwestorzy odwrócili się również od swoich wcześniejszych ulubieńców, czyli od firm działających w IT i nowoczesnych technologiach. Jako „bezpieczne przystanie” zadziałały spółki użyteczności publicznej i telekomunikacyjne.
Tak głębokie spadki na europejskich parkietach musiały odcisnąć piętno na nastrojach inwestorów, które stają się coraz bardziej ponure. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza budzi obawy o spowolnienie, a nawet recesję w Europie. Ostatnie dane PMI były słabe, szczególnie we Francji i we Włoszech. Na tym etapie trudno oszacować w jakim stopniu wskaźniki wyprzedzające koniunkturę, takie jak PMI, przełożą się na wzrost gospodarczy. Sezon publikacji wyników finansowych spółek za 2018 r. może nadać kierunek notowaniom giełdowych indeksów. Do tego czasu napięcia handlowe między USA a Chinami oraz Brexit prawdopodobnie będą ciążyły akcjom ze Starego Kontynentu. W portfelu NN (L) Europejskiego Spółek Dywidendowych zachowujemy równowagę między pozycjami defensywnymi i cyklicznymi, ostrożnie wyszukujemy niedowartościowane spółki.
Rozwiń
Thumbnail
Manu VandenbulckSenior Portfolio Manager Equity Value

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Rozwinięte
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyManu Vandenbulck, Bruno Springael, Nicolas Simar

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.91 % (29.10zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.01zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) European High Dividend.
  • NN (L) European High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w Europie (z wykluczeniem Europy Wschodniej), które charakteryzują się ponadprzeciętnym poziomem wypłacanych dywidend.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych krajach i sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO