<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Dywidenda wypłacana od międzynarodowych spółek ? Wybierz luksemburski Fundusz NN (L) Globalny Stabilnej Alokacji i inwestuj na rynkach światowych
NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60MYTD
297,02 PLN
Wartość jednostki 26.01.2022
324,10 PLN
Wartość jednostki 26.01.2023
+9,12 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Rating Analiz Online:4
Klasa ryzyka:średnia 4/7

Klasa ryzyka

  • 1 - najniższa
  • 2 - niska
  • 3 - średnio niska
  • 4 - średnia
  • 5 - średnio wysoka
  • 6 - druga najwyższa
  • 7 - najwyższa

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

15.03.2020
Dla globalnych rynków akcji czwarty kwartał okazał się ukoronowaniem doskonałego roku. Nie inaczej było w przypadku NN (L) Globalnego Spółek Dywidendowych, który w ostatnich trzech miesiącach 2019 r. zyskał 4,9 proc., a w całym roku aż 25,5 proc. Miniony rok można scharakteryzować jako okres przepychanek politycznych i odpowiedzi na nie ze strony banków centralnych. W 2019 r., podobnie jak w 2018 r., prezydent USA, Donald Trump, w niecodzienny sposób „negocjował” z Chińczykami nowe zasady wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata. Jednak w 2019 r. – inaczej niż rok wcześniej - Fed postanowił wyraźnie zareagować na ryzyko globalnego spowolnienia wynikające z wojny handlowej i trzykrotnie obniżył stopy procentowe. W rezultacie ryzykowne klasy aktywów poradziły sobie doskonale. Dodatkowo, pod koniec roku, doszedł kolejny bodziec wzrostowy – spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego zaczęło hamować, a produkcja przemysłowa i wydatki przedsiębiorstw na środki trwałe zaczęły się stabilizować po okresie spadku.
Na fali dobrych nastrojów lepiej nie zapominać, że choć niektóre z głównych zagrożeń politycznych w IV kwartale zmalały, to jednak podstawowe problemy nie zniknęły. Dobrym przykładem jest brexit, który – mimo, ze stał się faktem, wciąż pozostaje niewiadomą – Wielka Brytania i Unia Europejska muszą jeszcze wypracować zasady przyszłej współpracy. W ostatnich trzech miesiącach roku sektory ochrony zdrowia I IT były tymi, które poradziły sobie najlepiej. W samym grudniu do łask wróciła energetyka, dzięki wzrostowi cen surowców.
Dla spółek skupionych w indeksie MSCI World, 2019 okazał się najlepszym rokiem od 2009, a wskaźnik – licząc w euro – wzrósł aż o 30 proc. Niestety ten znakomity wynik nie był efektem poprawy fundamentów gospodarczych, tylko łagodnej polityki pieniężnej prowadzonej przez Fed i EBC. W 2020 r., krótkoterminowe fundamentalne perspektywy dla globalnych akcji pozostają niepewne, jednak widać pewne przebłyski nadziei - kończy się spowolnienie w sektorze usług, a sektor konsumencki może liczyć na wsparcie ze strony silnego rynku pracy.
Niepewność handlowa pozostaje największym czynnikiem ryzyka dla wzrostu gospodarczego mimo, że pierwszy etap umowy handlowej między USA a Chinami wyraźnie to ryzyko zmitygował. Kolejną niewiadomą pozostaje brexit. Ryzyko niekontrolowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmalało, ale ostrożność w stosunku do aktywów notowanych w Londynie pozostaje wskazana, biorąc pod uwagę, że Zjednoczone Królestwo musi teraz ułożyć sobie zasady współpracy gospodarczej z Kontynentem. Tymczasem na giełdach zapanowała euforia, a najnowsze badania nastrojów wykazują również większy optymizm wśród inwestorów instytucjonalnych. Poziomy gotówki gwałtownie spadają, a preferencje inwestycyjne zmieniają się z sektorów defensywnych ku bardziej cyklicznym. Podobnie jak w 2019 r. również w 2020 r. akcje są uznawane za najbardziej atrakcyjną klasę aktywów.
Rozwiń
Thumbnail
Bruno SpringaelGlobal HD, Sr Portfolio Manager

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Globalne
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,00%
Klasyfikacja SFDRArtykuł 8
ZarządzającyMoudy El Khodr, Nicolas Simar, Bruno Springael, Manu Vandenbulck

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.53 % (25.30zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.00zł)
Koszty dodatkoweBrak

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO