NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60M
216,05 PLN
Wartość jednostki 18.04.2018
239,00 PLN
Wartość jednostki 18.04.2019
+10,62 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Rating Analiz Online:3
Poziom ryzyka:stosunkowo wysoki 5/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

Ostatnie trzy miesiące 2018 r. okazały się dla światowych akcji najgorszym kwartałem od 45 lat! Wskaźnik MSCI DM World Net Index stracił aż 12 proc., w rezultacie zakończył cały rok 4 proc. pod kreską. W segmencie spółek małych przecena okazała się jeszcze głębsza niż wśród firm o większej wartości rynkowej. Połączenie rosnącej awersji do ryzyka, rozczarowujących danych gospodarczych i utrzymujących się obaw politycznych (Brexit, „wojny handlowe”) stworzyło wybuchową mieszankę. NN (L) Globalny Spółek Dywidendowych stracił 11,43 proc.
W USA i Japonii spadki były głębsze niż w Europie. Stosunkowo nieźle wypadły rynki wschodzące, głównie dzięki łagodniejszemu stanowisku Fed oraz niższym cenom ropy naftowej. Na korzyść emerging markets działały również napływy kapitału opuszczającego rynki rozwinięte.
Notowania spółek ze wszystkich sektorów poza dwoma zakończyły kwartał na czerwono. Obawy o głębokie spowolnienie gospodarcze w 2019 r. sprawiły bowiem, że inwestorzy sprzedawali akcje przedstawicieli sektorów cyklicznych i kupowali udziały w spółkach defensywnych. Spadek cen ropy o 40 proc. sprawił, że najmocniej staniały akcje spółek wydobywczych i energetycznych. Inwestorzy odwrócili się również od swoich wcześniejszych ulubieńców, czyli od firm działających w IT i nowoczesnych technologiach. Jako „bezpieczne przystanie” zadziałały spółki użyteczności publicznej.
NN (L) Global High Dividend, fundusz źródłowy dla NN (L) Globalnego Spółek Dywidendowych, w IV kw. okazał się lepszy niż benchmark i stracił mniej niż wskaźnik MSCI World Net Index. Na korzyść funduszu zadziałała strategia inwestycji w wartość (niedowartościowane spółki z potencjałem do poprawy), która w okresie głębokich spadków sprawdziła się lepiej niż strategia inwestycji we wzrost (dynamicznie rozwijające się spółki, przeważnie niepłacące dywidend).
Mimo wszystko nie widzimy dostatecznych argumentów za tak głęboką wyprzedażą ryzykownych aktywów, jakiej doświadczyliśmy ostatnio. Przedsiębiorstwa rzeczywiście muszą stawić czoła rosnącym kosztom i presjom na marże, ale oznak głębokiego spowolnienia jeszcze nie widać. Na tak zarysowanym tle, akcje wysoko wycenione wydają się narażone na dalsze spadki, za to nasze podejście inwestowania w wartość powinno zaprocentować.
Rozwiń
Thumbnail
Bruno SpringaelGlobal HD, Sr Portfolio Manager

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Globalne
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyMoudy El Khodr, Nicolas Simar, Bruno Springael, Manu Vandenbulck

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.92 % (29.20zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.00zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na stosunkowo wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) Global High Dividend.
  • NN (L) Global High Dividend inwestuje w akcje spółek notowanych na światowych giełdach, które charakteryzują się ponadprzeciętnym poziomem wypłacanych dywidend.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych krajach i sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO