NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Nowej Azji

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60M
135,58 PLN
Wartość jednostki 18.04.2018
134,64 PLN
Wartość jednostki 18.04.2019
-0,69 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Poziom ryzyka:stosunkowo wysoki 5/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

W ostatnim miesiącu ubiegłego roku przez światowe giełdy przetoczyła się głęboka korekta. Rynki wschodzące nie były tu wyjątkiem, choć i tak wypadły zdecydowanie lepiej niż rozwinięte. Początkowo inwestorzy z optymizmem zareagowali na wyniki spotkania Donalda Trumpa, prezydenta USA i Xi Jinpinga, prezydenta Chin, podczas szczytu G20 w Buenos Aires. Rozmowy dotyczyły handlu między mocarstwami a ich ton mógł świadczyć o rychłym zakończeniu „wojny handlowej”.
Ostatecznie inne wydarzenia, takie jak aresztowanie dyrektora Huawei w Kandzie oraz słabsze dane dot. produkcji przemysłowej, przesądziły o negatywnym obrazie całego miesiąca. Indeks MSCI All Country Asia ex. Japan (azjatyckich rynków wschodzących) stracił niecałe 3 proc. w przeliczeniu na dolary. O takim wyniku zadecydowały Chiny – w dół o ponad 3 proc., Korea – spadek o prawie 6 proc., i Singapur – minus 4,2 proc. Pozytywnie za to wyróżniły się Indie – w górę o 4 proc. – gdzie gubernator banku centralnego zrezygnował ze stanowiska.
W całym IV kw. NN (L) Nowej Azji stracił 8,52 proc.
Akcje azjatyckich rynków wschodzących w ostatnim czasie były pod presją. W rezultacie wskaźnik ceny do wartości księgowej dla indeksu MSCI All Country Asia ex. Japan wynosi ok. 1,4, znajduje się więc poniżej długoterminowej średniej. W dalszym ciągu widzimy potencjał do wzrostu w regionie. Czynnikiem ryzyka ciążącym rynkom finansowym w Azji pozostaje zaostrzanie polityki pieniężnej przez banki centralne. Stopniowy wzrost stóp procentowych może negatywnie wpłynąć na ceny azjatyckich aktywów. W tym kontekście rosnące prawdopodobieństwo wyhamowania tempa podwyżek stóp procentowych przez Fed to dobra informacja. Wierzymy, że niewygórowane wyceny akcji i perspektywa wzrostu zysków spółek, przemówią na korzyść akcji azjatyckich.
Rozwiń
Thumbnail
Kannan VenkataramaniSenior Portfolio Manager

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Wschodzące
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyColian Liang, Kannan Venkataramani, Willem van Dommelen, Dan Huang

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.96 % (29.60zł)
Koszty transakcyjne0.01 % (0.09zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na bardzo wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz realizuje cel inwestycyjny Subfunduszu poprzez inwestowanie do 100% Aktywów Subfunduszu w tytuły uczestnictwa funduszu zagranicznego NN (L) Asia Income wyodrębnionego w ramach NN (L) otwartego funduszu inwestycyjnego o zmiennym kapitale (SICAV). 
  • NN (L) Asia Income inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu w regionie Azji (z wyłączeniem Japonii i Australii).
  • Dodatkowo fundusz stosuje strategię opartą na instrumentach pochodnych (sprzedaż opcji kupna), co pozwala na zwiększenie bieżącego dochodu oraz częściowe ograniczanie wpływu spadków. W konsekwencji Fundusz powinien zachowywać się gorzej od azjatyckiego rynku akcji w okresach silnych wzrostów, a lepiej w przypadku spadków czy trendu bocznego. 

Pozosotałe fundusze z Parasola NN SFIO