NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Spółek Dywidendowych USA

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60MYTD
209,22 PLN
Wartość jednostki 15.06.2018
211,56 PLN
Wartość jednostki 17.06.2019
+1,12 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Poziom ryzyka:stosunkowo wysoki 5/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

13.04.2015
Pierwszy kwartał 2019 r. był na światowych rynkach akcji jednym z najlepszych od ponad 20 lat! Dzięki temu inwestorom udało się odrobić straty z jednego z najgorszych kwartałów w historii, czyli czwartego kwartału 2018 r. Od początku roku do końca marca indeks MSCI World Net urósł o imponujące 15 proc. przede wszystkim dzięki łagodnej retoryce amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC), negocjacjom handlowym między USA i Chinami, oraz spadkowi wycen akcji, wywołanemu ubiegłorocznym załamaniem na giełdach.
Zmiana polityki pieniężnej prowadzonej przez dwa najważniejsze banki centralne świata doprowadziła do spadku rentowności (wzrostu cen) obligacji skarbowych i wywołała nową falę poszukiwania zysków. Łyżkę dziegciu do tej beczki miodu dodała tzw. inwersja krzywej rentowności w USA – oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich spadło poniżej rentowności trzymiesięcznych bonów skarbowych. W przeszłości inwersja krzywej utrzymująca się kilka miesięcy zapowiadała recesję w USA. Nastrojami inwestorów parę razy zachwiała również niekończąca się telenowela pt. „Brexit”. Po raz kolejny w trendzie wzrostowym trwającym od 2009 r. to USA wyróżniły się pozytywnie na tle pozostałych rynków i po raz kolejny strefa euro wypadła zdecydowanie słabiej – ujemne oprocentowanie niemieckich obligacji skarbowych zaszkodziło branży bankowej na Starym Kontynencie. Co zaskakujące w kontekście opóźnienia brexitu, a więc przedłużenia okresu niepewności, akcje z Wielkiej Brytanii poradziły sobie nieźle – deprecjacja funta jest dobra dla brytyjskich eksporterów, którzy stanowią większość tamtejszego rynku. Japonia i pozostałe kraj rozwinięte w Azji poradziły sobie przyzwoicie, ale gorzej niż akcje z USA.
Rosły notowania przedstawicieli praktycznie wszystkich sektorów, na czele z szeroko rozumianą technologią – w górę o ponad 20 proc. Energetyka i surowce skorzystały na wzroście cen ropy naftowej i surowców przemysłowych. Sektorowi nieruchomości pomógł spadek oprocentowania obligacji skarbowych głównych krajów. Z tego samego powodu sektor finansowy wypadł relatywnie słabo – niższe rynkowe stopy procentowe sprawiają, że banki zarabiają stosunkowo mniej. Małe spółki poradziły sobie lepiej niż duże (również w Polsce). Inwestycje „we wzrost” (akcje spółek rozwijających się szybko, niepłacących dywidend) przyniosły wyższy wzrost niż te „w wartość” (w walory firm o ugruntowanej pozycji rynkowej, dzielących się zyskami z akcjonariuszami). NN (L) Spółek Dywidendowych USA ze stopą zwrotu na poziomie 12,18 proc. miał swój udział w hossie pierwszego kwartału.
Rozwiń
Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Rozwinięte
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyMoudy El Khodr, Nicolas Simar, Bruno Springael

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.90 % (29.00zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.03zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na stosunkowo wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) US High Dividend.
  • NN (L) US High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu głównie w Stanach Zjednoczonych (z możliwością inwestowania w Kanadzie), które charakteryzują się ponadprzeciętnym poziomem wypłacanych dywidend.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO