NN TFI Investment Partners
Notowania
 

NN (L) Spółek Dywidendowych USA

Zmień

Wybrany okres: -
Okres:1M3M6M12M36M60M
205,48 PLN
Wartość jednostki 18.04.2018
211,55 PLN
Wartość jednostki 18.04.2019
+2,95 %
Stopa zwrotu
Stopa zwrotuCena jednostki

Zapisz wycenę do pliku

Obserwuj

PLNKUP
Poziom ryzyka:stosunkowo wysoki 5/7

Poziom ryzyka

 • 1 - bardzo niski
 • 2 - niski
 • 3 - umiarkowany
 • 4 - średni
 • 5 - stosunkowo wysoki
 • 6 - wysoki
 • 7 - bardzo wysoki

Fundusz wchodzi w skład Parasola NN SFIO

Pamiętaj o korzyściach podatkowych!

Pobierz kartę funduszu

Komentarze dotyczące wyników funduszu

Ostatnie trzy miesiące 2018 r. okazały się dla światowych akcji najgorszym kwartałem od 45 lat, a w dziedzinie spadków amerykańskie spółki wiodły niechlubny prym. Indeks S&P500 Net zanurkował o prawie 14 proc. na fali obaw inwestorów o globalne spowolnienie, napięcia handlowe na linii USA-Chiny, spadające ceny ropy naftowej i rosnące ryzyko popełnienia błędu przez Fed przy podnoszeniu stóp procentowych. Amerykańskie spółki powinny zaraportować niezłe wyniki finansowe za IV kw. jednak tempo wzrostu zysków prawdopodobnie będzie zdecydowanie niższe niż w III kw.
Notowania spółek ze wszystkich sektorów poza dwoma zakończyły kwartał na czerwono. Obawy o głębokie spowolnienie gospodarcze w 2019 r. sprawiły bowiem, że inwestorzy sprzedawali akcje przedstawicieli sektorów cyklicznych i kupowali udziały w spółkach defensywnych. Spadek cen ropy o 40 proc. sprawił, że najmocniej staniały akcje spółek wydobywczych i energetycznych. Inwestorzy odwrócili się również od swoich wcześniejszych ulubieńców, czyli od firm działających w IT i nowoczesnych technologiach. Jako „bezpieczne przystanie” zadziałały spółki użyteczności publicznej.
NN (L) US High Dividend – fundusz źródłowy dla NN (L) Spółek Dywidendowych USA, w IV kw. okazał się lepszy niż S&P500 o 72 punkt bazowe. Stopa zwrotu NN (L) Spółek Dywidendowych USA za ostatnie trzy miesiące roku to minus 14,17 proc.
Oczekiwania odnośnie do tempa wzrostu gospodarczego w USA spadają, przede wszystkim ze względu na konflikt między Ameryką i Chinami, w którym bronią są taryfy celne. Część przedsiębiorstw już wydało komunikaty ostrzegające, że wyniki finansowe za IV kw. będą słabsze niż zakładano. Uważamy, że prognozy zysków spółek (EPS – earnings per share, czyli zysków przypadających na jedną akcję) są zbyt optymistyczne i w trakcie roku będą rewidowane w dół. To prawdopodobny scenariusz tym bardziej, że w 2018 r. amerykańskie spółki były na „fiskalnym dopalaczu” w postaci obniżki CIT. Po jednorazowym, pozytywnym wpływie tego wydarzenia na wyniki finansowe, w 2019 r. z można się spodziewać spadku tempa ekspansji. W efekcie wzrost dywidend wyraźnie wyhamuje. Z drugiej strony Fed może ograniczyć liczbę podwyżek stóp procentowych, żeby załagodzić negatywne skutki słabszej koniunktury. W tak zmiennym otoczeniu kluczowy wpływ na osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu będzie miała selekcja spółek.
Rozwiń
Thumbnail
Moudy El KhodrSenior Investment Manager

Informacje

Typ funduszuakcji
Kategoria JednostkiA
Zakres geograficznyRynki Rozwinięte
BenchmarkBrak
Początek działalności funduszu23.11.2009
Opłata za zarządzanie i administrację (w skali roku)2,50%
ZarządzającyMoudy El Khodr, Nicolas Simar, Bruno Springael

Zestawienie opłat i kosztów

Opłaty są uzależnione od czasu trwania inwestycji i jej wartości.
Poniżej przedstawiono wartości dla inwestycji 1000zł trwającej 1 rok.

Opłaty jednorazoweWysokość uzależniona od tabeli opłat dystrybutora
Opłaty bieżące2.90 % (29.00zł)
Koszty transakcyjne0.00 % (0.03zł)
Koszty dodatkoweBrak
 • Dokumenty

 • Dla kogo?

  Dla kogo?

  • Fundusz przeznaczony dla osób, które chcą inwestować przez co najmniej 5 lat.
  • Z uwagi na stosunkowo wysokie ryzyko, fundusz nieodpowiedni dla osób obawiających się ponoszenia strat w okresie zawirowań na rynkach finansowych.
  • Aktywa funduszu są denominowane głównie w polskich złotych, ryzyko walutowe jest średnie.
 • Cel i polityka inwestycyjna

  Cel i polityka inwestycyjna

  • Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w fundusz luksemburski NN (L) US High Dividend.
  • NN (L) US High Dividend inwestuje w akcje spółek utworzonych, notowanych lub będących przedmiotem obrotu głównie w Stanach Zjednoczonych (z możliwością inwestowania w Kanadzie), które charakteryzują się ponadprzeciętnym poziomem wypłacanych dywidend.
  • W ramach strategii funduszu luksemburskiego dobierane są najbardziej obiecujące spółki, po których zarządzający spodziewa się stabilnych, corocznych wypłat dywidend wynikających z dobrej kondycji spółek.
  • Silnie zdywersyfikowany portfel starannie wyselekcjonowanych spółek wysokodywidendowych działających w różnych sektorach.

Pozostałe fundusze z Parasola NN SFIO