Menu główne

Czego szukasz?

    IKE - Indywidualne Konto Emerytalne

    Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce.

    Sprawdź

    IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

    Z IKZE pieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. I pożytecznie. I przyjemnie.

    Sprawdź
    Artykuły

    Artykuł

    Jak obliczyć emeryturę?

    26.10.2023 | 5 min czytania

    Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej.

    Przeczytaj
    Artykuły

    Artykuł

    Nowe limity IKE i IKZE w 2024 r.

    16.12.2023 | 10 min czytania

    Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku.

    Przeczytaj
    • Jak zacząć inwestować?

      Inwestowanie to sposób na zabezpieczenie swojej przyszłości i realizację celów jak np. przyszła emerytura, edukacja dzieci czy zakup mieszkania. Najczęściej przed inwestowaniem powstrzymują nas obawy przed ryzykiem i utratą kapitału oraz brak dostatecznej wiedzy na temat inwestowania. Nie ma się jednak czego bać. Poznaj zasady początkującego inwestora i dowiedz się, jak skutecznie inwestować nawet niewielkie kwoty. Jeśli szukasz więcej wskazówek, zajrzyj do naszej Akademii Inwestora.

      Dlaczego warto inwestować?

      Niejedna osoba zadaje sobie pytania: „Dlaczego w ogóle mam inwestować? Jakie korzyści mogę mieć z inwestowania? Czy nie lepiej trzymać pieniędzy na koncie w banku i uniknąć ryzyka?” Zacznijmy od tego, że każdy człowiek ma jakieś cele finansowe. Dla rodziców będzie to np. zabezpieczenie przyszłości dzieci. Część osób marzy o podróżowaniu na emeryturze. Kolejny powód to po prostu zabezpieczenie na wypadek różnych nieprzewidzianych okoliczności. Samo odkładanie pieniędzy na koncie na niewiele się zda, ponieważ środki mogą zostać „zjedzone” przez inflację. Dlatego warto pomyśleć o inwestowaniu, a im wcześniej zaczniesz, tym lepsze wyniki możesz osiągnąć. Inwestowanie ma wiele korzyści i jest kluczowym elementem budowania stabilnej przyszłości finansowej.

      Podsumujmy zalety inwestowania w fundusze inwestycyjne:

      • Wyższa oczekiwana stopa zwrotu

        Jednym z głównych powodów inwestowania jest możliwość osiągnięcia potencjalnych zysków. Inwestycje w fundusze inwestycyjne mogą generować zwroty z inwestycji, które przewyższają stopy zwrotu oferowane przez tradycyjne produkty oszczędnościowe, takie jak lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe.

      • Regularne inwestowanie jako dobry nawyk

        Regularne inwestowanie prowadzi do stopniowego wzrostu kapitału, co jest możliwe m.in. dzięki procentowi składanemu. W ten sposób w dłuższej perspektywie można osiągnąć większa stopę zwrotu niż przy jednorazowej inwestycji. Wypracowanie regularnych (np. comiesięcznych), nawet małych wpłat pozwala na wypracowanie finansowego nawyku przeznaczania stałej części pieniędzy na inwestycje. To również dobre podejście dla osób, które nie posiadają wysokiego kapitału na starcie.

      • Oszczędność czasu i wykorzystanie doświadczenia

        Inwestowanie wymaga wiedzy i doświadczenia w wykorzystaniu instrumentów finansowych. Inwestując w fundusze inwestycyjne oddajesz pieniądze pod opiekę ekspertów, którzy obracają nimi na wielu rynkach, korzystając z szerokiej gamy instrumentów finansowych. Jednocześnie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych dzięki swojej wielkości mają możliwość inwestowania w sposób niedostępny dla indywidualnych inwestorów. Przejdź na dedykowaną stronę i poczytaj więcej więcej o naszych funduszach inwestycyjnych.

      • Inwestowanie jako sposób na emeryturę

        Inwestowanie to kluczowy element planowania prywatnej emerytury. Jeśli martwisz się o swoje finanse po planowanym zakończeniu pracy, pomyśl o rozpoczęciu inwestycji już teraz. Inwestowanie przez lata pozwoli nie tylko zgromadzić pokaźną kwotę, ale może ją znacząco powiększyć. Do inwestycji na emeryturę wykorzystaj dedykowane konta emerytalne - IKE i IKZE. Sprawdź również, jaką emeryturę możesz wypracować dzięki tym produktom, jednocześnie korzystając z korzyści podatkowych - skorzystaj z naszych kalkulatorów emerytalnych.

      Jeśli chcesz pogłębić wiedzę na temat inwestowania i zagadnień z nim związanych, zajrzyj do naszej Akademii Inwestora:

      Przejdź do Akademii

      Jak zacząć inwestować w fundusze inwestycyjne w Goldman Sachs TFI?

      • Wybierz rodzaj inwestycji

        1

        Pierwszym krokiem jest decyzja, na co chcesz inwestować. Jeśli Twoim celem jest inwestowanie na emeryturę, sprawdź: Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Pozwalają gromadzić pieniądze na prywatną emeryturę i dodatkowo oferują korzyści podatkowe (zwolnienie z podaku od zysków kapitałowych i ulga podatkowa). Jeśli inwestujesz na inny cel niż emerytura, otwórz konto do bezpośredniego zakupu funduszy inwestycyjnych.

      • Wybierz fundusze

        2

        W ofercie mamy ponad 40 różnych funduszy inwestycyjnych. Dokonaj wyboru zgodnie z akceptowanym poziomem ryzyka, które jest określone na skali. Zwróć również uwagę na horyzont inwestycyjny, czyli zalecany czas na inwestycję. eby dopasować inwestycję do swoich potrzeb. W sekcji poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze funduszu.

      • Uzupełnij dane

        3

        Następnie wypełnienij formularz z danymi kontaktowymi. Przygotuj się do wideoweryfikacji - potrzebny będzie komputer lub telefon z kamerką oraz dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport, a w przypadku jeśli jesteś obcokrajowcem - również karta pobytu. Po potwierdzeniu Twojej tożsamości poprosimy Cię o podanie danych adresowych, a także numeru rachunku bankowego, z którego dokonasz pierwszej wpłaty.   

      • Wpłać pieniądze do funduszu

        4

        Ostatnim krokiem jest wpłata środków na konto wybranego funduszu. Pierwsza wpłata jest też etapem potwierdzania tożsamości. Po niej wyślemy Ci hasło do Twojego konta, gdzie po zalogowaniu w serwisie zakończysz rejestrację. Środki na koncie zobaczysz po kilku dniach - wynika to z czasu potrzebnego na przelew (godzina i dzień dokonania przelewu), zaksięgowanie na koncie funduszu, dzień wyceny funduszu, itp.


        Zgodnie z prawem, fundusz inwestycyjny ma obowiązek zrealizować zlecenie w terminie do 5 dni robczych od dnia jego otrzymania.

         

        Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz do inwestycji

        • Poziom ryzyka

          Zwykle im wyższy, tym potencjalnie wyższy zysk. Możemy określić je wskaźnikiem SRI w skali od 1 do 7 to najwyższe ryzyko.

        • Horyzont inwestycyjny

          Jeśli twoje plany sięgają wiele lat w przyszłość rozważ ulokowanie większej części środków w fundusze akcji. Z kolei  płynne fundusze rynku pieniężnego sprawdzą się w bardzo krótkim terminie.

        • Historyczne wyniki

          Wyniki osiągane w historii to zły prognostyk - wcale nie muszą się powtórzyć. Ale można je porównać między podobnymi funduszami i sprawdzić który zarządzający radził sobie w czasach hossy i bessy.

        • Opłaty

          W funduszach otwartych maksymalny poziom opłaty za zarządzanie ustawowo wynosi 2%, ale są typy funduszy, np. obligacji, gdzie te opłaty tradycyjnie są niższe. Zwróć uwagę, że ta opłata to cena za zarządzanie, więc „taniej”, nie musi oznaczać „lepiej”.

        • Typ funduszu

          Nasze fundusze podzieliliśmy na 7 głównych typów, w zależności od tego, w co inwestują. Mamy fundusze: akcji, obligacji, krótkoterminowe dłużne, mieszane, alternatywne, cyklu życia i PPK (zdefiniowanej daty).
           

        • Schroń się pod parasol

          Jeśli chcesz zbudować cały portfel funduszy, sprawdź czy należą do tego samego parasola. Przeważnie przenosząc środki między takimi funduszami nie musisz płacić podatku od zysków kapitałowych. Zapłacisz go dopiero, gdy wycofasz środki z danego „parasola”. 

        • Ocena funduszu

          Niezależny portal Analizy Online przypisuje funduszom oceny w skali od 1 do 5, oraz prowadzi ranking wyników w horyzoncie 12 i 36 miesięcy.

        • ESG

          Odpowiedzialne inwestowanie zyskuje na znaczeniu. Dlatego warto zwrócić uwagę w jaki sposób strategia funduszu uwzględnia kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego zyskują na znaczeniu.
           

        • Dobre praktyki informacyjne

          Wśród nich jest publikowanie składów i struktury portfela, stopy zwrotu z benchmarku, danych o bilansie sprzedaży, i pełnej tabeli opłat. Dobrze mieć dostęp do tych informacji, a nie każdy fundusz je wszystkie publikuje.
           

          Obierz kurs na inwestowanie. Zacznij swoją przygodę z funduszami inwestycyjnymi

          Otwórz konto za 0 zł

          7 zasad początkującego inwestora

          • Rozpocznij od edukacji

            Brak wiedzy w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych to fundamentalny błąd, który popełnia każdy inwestor rzucając się w wir inwestycji, mamiony wizją szybkiego wzbogacenia się. 

          • Wyznacz sobie cele

            Popularnym i trafnym celem długoterminowym jest godna emerytura. W średnim terminie może to być wysłanie dzieci na studia lub pomom w zakupie mieszkania.

          • Spłać dotychczasowe zobowiązania

            Jeśli zyski z inwestycji będą niższe niż odsetki, wysoko oprocentowany kredyt będzie jak kula u nogi. Lepiej najpierw zająć się jego spłatą.

          • Odłóż środki na czarną godzinę

            Inwestowanie to proces długoterminowy. „Gotówka” ulokowana w płynnych aktywach może uchronić Cię przed zamknięciem inwestycji w złym momencie.

          • Pamiętaj o dywersyfikacji

            Inwestycja to nie ruletka z jednym żetonem. Ograniczenie się do akcji jednej spółki czy nawet jednego funduszu, to niepotrzebna koncentracja ryzyka. Podziel środki na kilka inwestycji.

          • Inwestuj regularnie

            Inwestując systematycznie niewielkie kwoty unikasz tzw. ryzyka złej daty – że zainwestujesz całość środków „na szczycie”. Stosując taką metodę nie musisz codziennie śledzić notowań. 

          • Emocje trzymaj na wodzy

            Cykliczność rynków to jedna z niewielu pewnych rzeczy w inwestowaniu. Dlatego dwa razy zastanów się, nim zakończysz inwestycję tuż po gwałtownym spadku.

            Jak zacząć i dlaczego warto inwestować nawet małe kwoty?

            Kiedy już założysz konto, możesz zacząć regularnie inwestować, wystarczy, że przelejesz pieniądze na podany nr konta (znajdziesz go potwierdzeniu mailowym od nas lub w serwisie transakcyjnym GS TFI24). Pamiętaj, że pierwsza wpłata to minimum 200 zł (lub 50 zł w przypadku IKE lub IKZE). Wysokość i częstotliwość kolejnych wpłat zależy tylko od Ciebie. Warto jednak wyrobić sobie nawyk regularnych inwestycji - dobrze ilustruje to przykład 3 różnych scenariuszy zainwestowanych 1000 zł:

            1. Pieniądze wpłacone "na górce" przyniosły stratę w wysokości 125 zł

            2. Pieniądze wpłacone "na dołku" przyniosły zysk w wysokości 2500 zł

            3. Pieniądze wpłacane równo co miesiąc po 100 zł ostatecznie przyniosły zysk w wysokości 511 zł. Dzięki rozłożonym wpłatom możliwe było zniwelowanie wahań wyników w trakcie całej inwestycji.


            Scenariusze 1 i 2 to tak naprawdę najbardziej ryzykowne strategie, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnie zachowania inwestycji - dlatego czasem może się udać zyskać, a czasami będzie się to wiązało ze stratą. Regularne inwestowanie przez dłuższy czas daje szanse na wykorzystanie wzrostów i zmniejszenie odczuwania spadków.

            Zatem jak regularnie inwestować?

            • Ustaw stały przelew w swoim banku. Dzięki temu co miesiąc określona przez Ciebie kwota będzie wędrować na wybrany fundusz inwestycyjny
            • Wyznacz sobie cel, aby w określonym czasie (np. raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące) wpłacić na swój fundusz. W ten sposób może być Ci wygodniej zarządzać dostępnymi pieniędzmi

             

            jak regularnie inwestować?

            Przykład inwestycji w akcje spółki CCC – producenta i dystrybutora ubrań (2020 r.)

             

            Sprawdź, jaki wynik może mieć Twoja inwestycja przy regularnych wpłatach. Dokonaj symulacji dzięki kalkulatorowi regularnych wpłat:

            Przejdź do kalkulatora regularnego inwestowania

            Przeczytaj więcej o tym jak inwestować

            Zweryfikowany przez eksperta

            Inwestycje

            Rodzaje funduszy inwestycyjnych - kompleksowy przewodnik po funduszach

            26.03.2024 | 12 min czytania

            Poznaj typy funduszy inwestycyjnych, sprawdź, czy są bezpieczne i podejmij świadomą decyzję o inwestowaniu. Przeczytaj teraz!

            Wojciech Kiermacz

            Zweryfikowany przez eksperta

            Inwestycje

            Jak zacząć przygodę z inwestowaniem?

            20.05.2022 | 4 min czytania

            Inwestowanie to proces, w którym od jednorazowej wpłaty (nawet większej kwoty) ważniejsza jest systematyczność.

            Redakcja

            Zweryfikowany przez eksperta

            Inwestycje

            W co inwestują fundusze inwestycyjne?

            29.03.2024 | 6 min czytania

            Czy wiesz, jaki fundusz inwestycyjny wybrać? Dowiedz się, w co inwestują fundusze inwestycyjne i poznaj zalety każdego rozwiązania.

            Redakcja