NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Autobus nam odjechał

Nie trzeba być zwolennikiem tezy o tym, że kapitał ma narodowość, czy uważać się za gospodarczego patriotę, żeby cieszyć sukcesami polskich firm za granicą. Tym bardziej, że takich przykładów nie ma zbyt wiele.

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Lata komunizmu uniemożliwiły rozwój rodzinnych przedsięwzięć nad Wisłą. Tym większe uznanie budzą produkty „made in Poland”, które podbiły świat mimo, że miały na to ponad 40 lat mniej, niż te z zachodniej i południowej Europy.

 

700 miast w 32 krajach

Kto z nas nie czuł się choć trochę dumny podczas pobytu w jednej z europejskich (i nie tylko) stolic  widząc na jej ulicach autobusy Solarisa?

Solaris, którego obroty w 2017 r. przekroczyły wartość 450 mln euro, został założony w 1996 r. Dziś zatrudnia ponad 2300 osób, a jego autobusy – zarówno tradycyjne, jak i elektryczne – jeżdżą w 700 miastach w 32 krajach.

Już wkrótce dumni z Solarisa prawdopodobnie będą… Hiszpanie. Na początku lipca spółka CAF, wyspecjalizowana w produkcji pojazdów szynowych, notowana na giełdzie w Madrycie, poinformowała, że dąży do przejęcia 100 proc. udziałów w Solarisie. Jego wartość wyceniła na 300 mln euro.

 

Czempion nie dla giełdy

Trudno mieć pretensję do obecnych właścicieli producenta autobusów, państwa Solange i Krzysztofa Olszewskich, że po latach prowadzenia biznesu, chcą sprzedać założoną przez siebie firmę.

Smutne jest natomiast to, że w Polsce nie ma inwestora, który mógłby przejąć przedsiębiorstwo będące symbolem polskiej przedsiębiorczości i skokowego postępu gospodarczego po 1989 r. Polski Fundusz Rozwoju (PFR), był typowany przez media do przejęcia Solarisa. Zamiast niego kupi bydgoską Pesę, produkująca pojazdy szynowe. Fundusz PFR przejmie niemal 100 proc. akcji spółki będącej w restrukturyzacji i wymagającej dofinansowania kwotą 300 mln zł.

Jeszcze smutniejsze jest jednak to, że wystarczająco ciekawą opcją wyjścia dla właścicieli Solarisa nie okazał się rynek kapitałowy.

Warto przeczytać

Nad indeksami sektorowymi wisi fatum

Indeksy sektorowe pojawiają się na giełdzie najczęściej po tym, gdy na akcjach spółek wchodzących w ...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Pliki banknotów czekają w ruinach

Bank Japonii jest kluczowym graczem już nie tylko na rynku obligacji swojego kraju, ale również na r...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.