<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Co najmniej 15% poproszę
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Co najmniej 15% poproszę

Kraje grupy G7 porozumiały się w sprawie globalnej reformy podatkowej dla przedsiębiorstw, w tym jednolitego podatku na poziomie „co najmniej 15%”. Giganci technologiczni zapłacą więcej, ale inwestorzy nic sobie z tego nie robią.

Thumbnail
Wojciech KiermaczSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

Ministrowie finansów reprezentujący państwa z grupy G7 osiągnęli porozumienie w sprawie globalnej reformy systemu podatkowego . W jego ramach uzgodnili jednolitą stawkę podatku od przedsiębiorstw na poziomie „co najmniej 15%”. Przyjęli również wspólny front w starciu z globalnymi firmami, które płacą niskie podatki. Chodzi o to, aby rozliczały się w krajach, w których prowadzą działalność, a nie tylko tam, gdzie mają siedzibę.

(…) po latach dyskusji ministrowie finansów państw G7 osiągnęli dziś historyczne porozumienie w sprawie reformy globalnego systemu podatkowego, aby dostosować go do globalnej ery cyfrowej, ale przede wszystkim, aby zapewnić jego sprawiedliwość – powiedział Rishi Sunak, brytyjski minister finansów po dwudniowy szczycie w Londynie. 

Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu, mówi o zakończeniu „wyścigu w dół” w opodatkowaniu zysków przedsiębiorstw i jest zdania, że ta reforma pomoże globalnej gospodarce rozkwitnąć. 

 

Duzi zapłacą więcej 

Z raportu autorstwa Fair Tax Mark  wynika, że w latach 2010-2019 Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Alphabet zapłaciły o 155 mld dolarów mniej podatku niż powinny, np. dzięki rozliczaniu się w rajach podatkowych tj. w Irlandii, Luksemburgu czy na Bermudach. Celem reformy jest zmniejszenie tej luki podatkowej. Co ciekawe, giganci technologiczni są w grupie entuzjastów.

– Dzisiejsze porozumienie jest znaczącym pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia pewności dla przedsiębiorstw i zaufania publicznego do globalnego systemu podatkowego – powiedział Nick Clegg, wiceprezes ds. globalnych w Facebooku. W podobnym tonie wypowiadali się również przedstawiciele Amazona i Alphabetu. 

 

Co na to rynek?

Widmo wyższych podatków nie wpłynęło negatywnie na notowania akcji gigantów technologicznych. Wręcz przeciwnie. Notowania rosły przez kilka dni po ogłoszeniu porozumienia. Jak donosi Bloomberg, niewykluczone, że rynki obstawiają scenariusz, że Joe Biden porzuci plany podniesienia krajowego podatku od zysków przedsiębiorstw z 21% do 28% w zamian za pomyślne wprowadzenie globalnej co najmniej 15-proc. stawki, korzystając na skuteczniejszym opodatkowaniu zysków amerykańskich firm rozliczanych za granicą.

 

Nie tak szybko

Kluczowe dla przedstawicieli krajów G7 będzie teraz przekonanie do reformy kolejnych. Dobrą okazją będzie szczyt G20 w październiku. Ale sceptyków nie brakuje. Financial Times donosi, że Polska i Węgry nie poprą reformy jeśli nie będzie w niej klauzuli chroniącej kluczową działalność biznesową w tych krajach.

Źródło: Bloomberg na podstawie danych OECD

Kraje o preferencyjnych stawkach podatków dla przedsiębiorstw jak Irlandia czy Cypr (12,5% w obydwu przypadkach) również będą chciały zabezpieczyć swoje interesy. W końcu dla mniej zamożnych i rozwiniętych krajów niższe podatki to sposób na przyciągniecie kapitału i inwestycji.  

Warto przeczytać

Co dalej z hossą?

Pocovidowa hossa na globalnych rynkach akcji i surowców trwa nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy. T...

Thumbnail
Wojciech KiermaczSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

Mimo trwającej hossy, polskie akcje nie są jeszcze bardzo drogie

Biorąc pod uwagę perspektywę poprawy zysków spółek giełdowych, indeks WIG ma jeszcze przestrzeń do w...

Thumbnail
Bartłomiej ChyłekDyrektor Zespołu Analiz

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.