<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Drożejące surowce to dobra wiadomość dla inwestorów i zła dla gospodarki
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Drożejące surowce to dobra wiadomość dla inwestorów i zła dla gospodarki

Wysokie ceny surowców i towarów nadal stwarzają ryzyko dla wzrostu gospodarczego i inflacji na całym świecie. Z drugiej jednak strony dają możliwość skutecznej dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych

Thumbnail
Maarten-Jan BakkumSenior Emerging Market Strategist

Surowce energetyczne

Zagrożenia związane z dostawami energii i żywności wciąż rosną z powodu wojny na Ukrainie, rosyjskiej strategii zmierzającej do jak największego zakłócenia dostaw oraz zaostrzenia europejskich sankcji. Oczekuje się, że najnowszy zakaz Unii Europejski dotyczący importu rosyjskiej ropy doprowadzi do dalszych turbulencji na rynku energii, akurat w czasie, gdy chińska mobilność wraca do normy po zniesieniu restrykcji, a w USA rozpoczyna się letni, intensywny sezon w transporcie. Dodatkowo można się spodziewać dalszych rosyjskich działań odwetowych po zakazach eksportu gazu do Polski, Bułgarii, Finlandii i Holandii. Niedobór mocy rafineryjnych tylko zwiększa napięcie na rynkach produktów naftowych.

 

Rynki rolne

Również się kurczą, głównie z powodu gwałtownego spadku nasadzeń na Ukrainie (o jedną trzecią mniej rok do roku) oraz logistycznych wąskich gardeł na Ukrainie, takich jak braki oleju napędowego i zablokowanie portu w Odessie przez Rosjan. W ukraińskich magazynach utknęło na początku czerwca ok. 21 mln ton zboża. Problem dodatkowo potęguje zakaz eksportu pszenicy w Indiach z powodu marcowej fali upałów, która według szacunków spowodowała spadek zbiorów o około 20%.

 

Metale szlachetne i przemysłowe

Mogą skorzystać na oczekiwaniach rynku, że Fed może stać się nieco mniej „jastrzębi” w swojej polityce. To może wesprzeć metale szlachetne, którym dotychczas przeszkadzały rosnące rentowności obligacji amerykańskich i wzrost notowań dolara amerykańskiego. Ale jeśli metale szlachetne rzeczywiście będą wspierane przez Fed, to prawdopodobnie będzie to efekt krótkoterminowy. Długotrwałe perspektywy są z kolei dobre dla metali przemysłowych. Wynika to m.in. z ponownego otwarcia Chin i zwiększonych wydatków szczególnie w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury.

O długoterminowych trendach na rynku surowców możesz przeczytać tutaj: Dlaczego ceny surowców rosną?

Warto przeczytać

Wchodząc w III kw.

Sytuacja na rynkach akcji i obligacji, komentarz rynkowy

Thumbnail
Krzysztof KitaSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

NN Investment Partners TFI uzupełnia ofertę o fundusz obligacji korporacyjnych

NN Investment Partners TFI uzupełnia bogatą ofertę funduszy dłużnych o aktywnie zarządzany fundusz o...

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.