<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Fed w trybie „stand-by”
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Fed w trybie „stand-by”

Amerykański rynek pracy pokazuje siłę – niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia. Równocześnie utrzymuje się ponad 5-proc. inflacja. Czy Fed w końcu zareaguje i zacznie pomału odchodzić od bardzo luźnej polityki monetarnej?

Thumbnail
Wojciech KiermaczSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

Wakacje trwają w najlepsze, a inwestorzy zdają się być spokojni o dalszy wzrost gospodarczy i wyniki spółek. Widać to po kolejnych historycznych szczytach indeksów giełdowych, zdobywanych przy stosunkowo niskiej zmienności.

Dane makroekonomiczne wciąż są mocne, choć już nie tak łatwo przebić oczekiwania – weźmy chociażby produkt krajowy brutto w Stanach Zjednoczonych, który w drugim kwartale wzrósł o 6,5% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej w ujęciu zannualizowanym.

 

Coraz trudniej pozytywnie zaskoczyć

Przed pandemią taki wynik wprawiłby w osłupienie. Ale analitycy spodziewali się, że wracająca do normalności gospodarka, wzrośnie aż o 8,5%. Tak czy inaczej bardzo pozytywnie zaskoczyły dane z amerykańskiego rynku pracy, na którym w lipcu zatrudniono najwięcej pracowników od prawie roku przy rosnących wynagrodzeniach. Spadło również bezrobocie do poziomu najniższego od czasu wybuchu pandemii. To dobry znak zwiastujący być może najlepszy rok pod względem wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych od prawie czterech dekad!

Równocześnie inflacja wciąż pozostaje wysoko na poziomie wyraźnie powyżej 5% r/r i dalej nie jest oczywiste, czy faktycznie będzie miała charakter przejściowy, jak to uparcie komunikuje Fed. W połączeniu z dynamicznie rosnącą gospodarką amerykańscy bankierzy centralni prawdopodobnie cały czas główkują co i kiedy zrobić ze stopami procentowymi oraz szerzej patrząc – z całą polityką monetarną.

 

Kto już podnosi stopy procentowe?

Przypomnijmy, że niektóre banki centralne na świecie, w szczególności z rynków rozwijających się, stopy procentowe już podnoszą – tak jest w przypadku banków z naszego regionu – Czech oraz Węgier. Tak zrobiły banki centralne w Brazylii, Meksyku oraz Rosji. Jednak te najważniejsze, wspomniany Fed czy EBC oficjalnie wciąż deklarują brak zmian w polityce monetarnej w najbliższym czasie.

 

Rynek wie swoje

Zwłaszcza po tak mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy. Większość z 43 ekonomistów zapytana przez agencję Reuters spodziewa się ogłoszenia przez Fed tzw. taperingu, czyli ograniczenia programu skupu aktywów, podczas regularnego posiedzenia w przyszłym miesiącu. Większość jest również zdania, że skala skupu na obecnym poziomie 120 mld dolarów miesięcznie zacznie być redukowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Na razie Fed czeka z decyzją, obserwując sytuację w amerykańskiej gospodarce, ale i rozwój kolejnej fali pandemii na świecie. Z wariantem Delta koronawirusa mierzą się teraz w szczególności kraje Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wirusa w Chinach częściowo zamknięto jeden z największych portów towarowych na świecie mieszczący się nieopodal Szanghaju. Władze nałożyły również nowe obostrzenia w transporcie, co widać po wyraźnym spadku liczby podróżujących samolotami.

 

Jak to wszystko przełożyć na inwestycje?

Rynki akcji rosną, bo mają powód – napędzane są solidnymi danymi makro oraz świetnymi wynikami spółek. Skala wzrostów może jednak nieco słabnąć, bo o kolejne pozytywne zaskoczenia i przebijanie prognoz może być coraz trudniej. Do tego dochodzi trudne do oszacowania ryzyko kolejnej fali pandemii. W ubiegłych tygodniach ceny surowców energetycznych spadały właśnie w wyniku obaw związanych z powrotem restrykcji i ograniczeń popytu np. na ropę naftową. Z drugiej strony patrząc na to, jak rozpędzona jest globalna gospodarka trudno być pesymistą w stosunku do ryzykownych aktywów, takich jak globalne akcje i szeroko pojęte surowce.

Słuchaj więcej w najnowszym Cotygodniowym Fleszu Rynkowym

Warto przeczytać

Co dalej z hossą?

Pocovidowa hossa na globalnych rynkach akcji i surowców trwa nieprzerwanie od kilkunastu miesięcy. T...

Thumbnail
Wojciech KiermaczSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

Mimo trwającej hossy, polskie akcje nie są jeszcze bardzo drogie

Biorąc pod uwagę perspektywę poprawy zysków spółek giełdowych, indeks WIG ma jeszcze przestrzeń do w...

Thumbnail
Bartłomiej ChyłekDyrektor Zespołu Analiz

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.