<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Daliśmy serce... robotowi!
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Daliśmy serce... robotowi!

Od 16 sierpnia klienci ING Banku Śląskiego mogą powierzyć swoje inwestycje… robotowi! Dlaczego o tym piszemy? Bo to my w NN Investment Partners TFI włożyliśmy – dosłownie i w przenośni – serce w automatycznego doradcę. Investo, bo tak się nazywa, jest oparty na naszych funduszach inwestycyjnych, a także na mechanizmie, który pomogliśmy opracować.

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Oddanie inwestycji w ręce robo-doradcy sprowadza się do trzech kroków. Po pierwsze, trzeba wypełnić ankietę MiFID. Na jej podstawie Investo tworzy profil inwestora. Po drugie, podpisuje się umowę doradztwa. To konieczny wymóg aby otrzymać rekomendację portfela dopasowanego do profilu inwestycyjnego. Po trzecie ustala się kwotę inwestycji – minimalna pierwsza wpłata wynosi 1 000 zł, każda kolejna tylko 200 zł. ING szacuje, że przejście całego procesu dla obecnych klientów banku trwa zaledwie 15 minut. Inwestycję można śledzić na bieżąco w aplikacji Moje ING w wersji mobilnej i stacjonarnej.

Robo-doradca Investo dba o to, aby ryzyko inwestycji nie wymknęło się spod kontroli, a pieniądze inwestora były inwestowane w zdywersyfikowany portfel instrumentów finansowych zgodnie z indywidulaną rekomendacją wydaną na podstawie ankiety. Co trzy miesiące Investo dokonuje automatycznej weryfikacji portfela i ponownie dostosowuje jego strukturę do profilu ryzyka klienta. Innymi słowy – przeprowadza tzw. rebalancing – sprzedaje jednostki uczestnictwa tych funduszy, których udział w portfelu jest wyższy niż powinien zgodnie z rekomendowaną strukturą portfela i dokupuje jednostki uczestnictwa tych funduszy, których udział w portfelu spadł poniżej poziomu zgodnego z rekomendacją.

Wyróżniamy cztery profile Investo, w których struktura portfela odpowiada profilowi inwestycyjnemu klienta opracowanemu na podstawie ankiety i planowanemu horyzontowi czasowemu. Pierwsza liczba w ułamku w nazwie każdego Investo oznacza udział funduszy bezpiecznych, druga – ryzykownych:

Robo-doradca Investo działa w oparciu o cztery fundusze: NN Krótkoterminowych Obligacji, NN Indeks Obligacji, NN Globalnej Dywersyfikacji oraz NN Polski Odpowiedzialnego Inwestowania. Dwa z nich – NN Indeks Obligacji oraz NN Globalnej Dywersyfikacji są dostępne wyłącznie w ramach usługi ING Banku Śląskiego.

Te cztery fundusze dają łącznie ekspozycję na kilkanaście klas aktywów. Wystarczająco dużo, żeby stworzyć dobrze zdywersyfikowany portfel. Sam NN Globalnej Dywersyfikacji – serce całego Investo – inwestuje bardzo aktywnie w 9-12 klas aktywów: od akcji, przez REITy i obligacje high yield po surowce.

Robo-doradztwo jest bezpłatne, inwestorzy ponoszą jedynie koszty zarządzania funduszami, na których opiera się Investo. Dla najtańszego Investo 70/30 opłaty te wynoszą w sumie 0,76 proc., dla najdroższego Investo 25/75 łączny koszt to 1,16 proc.

Investo to unikatowe rozwiązanie:

1. dopasowane do inwestora na podstawie wyników jego ankiety,

2. ułatwiające podjęcie decyzji,

3. na bieżąco kontrolujące ryzyko inwestycji przez kwartalny rebalancing,

4. tanie - brak opłat za doradztwo, niskie opłaty za zarządzanie,

5. dla każdego, nie tylko dla zamożnych i doświadczonych inwestorów,

6. łatwe w obsłudze za pośrednictwem Moje ING.

Warto przeczytać

Akcje wciąż po bezpiecznej stronie

Od początku września spadają notowania amerykańskiego indeksu Nasdaq, grupującego spółki technologic...

Thumbnail
Marcin SzortykaDyrektor Zespołu Zarządzania Instrumentami Udziałowymi

Fundusze to nie tylko obligacje

Większość funduszy dłużnych w najbliższych miesiącach będzie miało pod górkę z powtórzeniem historyc...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.