<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Koniec ery zysków bez ryzyka
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Koniec ery zysków bez ryzyka

W czwartek 28 maja RPP niespodziewanie jeszcze bardziej obniżyła stopy procentowe - referencyjną do 0,1 proc. z 0,5 proc. Co to w praktyce oznacza? Perspektywę funduszy akcji przedstawia Marcin Szortyka.

Thumbnail
Marcin SzortykaDyrektor Zespołu Zarządzania Instrumentami Udziałowymi

Lektura na 1 minutę.

Stopy procentowe są dziś tak niskie, że lada moment w bankach będzie trudno znaleźć depozyty z oprocentowaniem wyraźnie przekraczającym zero. Ta sytuacja jest niekorzystna nie tylko z punktu widzenia oszczędzających, ale i z perspektywy samych banków. Niższe stopy procentowe oznaczają spadek wyników odsetkowych kredytodawców, bo maleją przychody z tytułu udzielanych kredytów.

Tymczasem tuż przed decyzją RPP na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych inwestorzy pozbywali się akcji spółek, których notowania poszły ostatnio bardzo mocno w górę, np. producentów gier i kupowali akcje głęboko przecenionych banków. 26 maja, na fali tych zakupów, a także umocnienia złotego, WIG20USD (to indeks dolarowy jest istotny z punktu widzenia inwestorów zagranicznych) urósł aż o 6,5 proc. co było największą jednodniową zwyżką od prawie 9 lat!

Zaledwie parę dni później banki zaczęły się jawić jako temat spalony inwestycyjnie – przy zerowych stopach procentowych rentowność branży bankowej i szerzej – całego sektora finansowego – mocno spadnie. W konsekwencji cały WIG, w którym spółki finansowe mają ponad 30 proc. udziału, nie wygląda dziś szczególnie atrakcyjnie.

Jednocześnie jednak, przy tak niskich stopach procentowych inwestorzy chcący osiągać wyniki wyższe niż zero, muszą zaakceptować większe ryzyko. W przypadku funduszy akcji lepszym pomysłem niż wybór szerokiego rynku polskiego, wydaje się postawienie na fundusze niebenchmarkowe np. te, w których analiza ESG jest najgłębiej włączona do procesu inwestycyjnego. Ich portfele są bardziej selektywne i skoncentrowane na spółkach o dobrych perspektywach wzrostu, za to mniej związane z określonym benchmarkiem.

Warto przeczytać

Scenariusze inwestycyjne na najbliższe półtora roku

Ostatni wzrost liczby zachorowań na COVID-19, szczególnie w USA i Chinach wywołał korekty spadkowe n...

Thumbnail
Marco WillnerHead of Investment Strategy

Polskim akcjom kończy się paliwo do dalszej drogi na północ

Zarówno analiza fundamentalna jak i techniczna sugerują, że rynkom akcji należy się teraz przystanek...

Thumbnail
Bartłomiej ChyłekDyrektor Zespołu Analiz

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.