<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Mimo zmienności warto mieć obligacje w portfelu
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Mimo zmienności warto mieć obligacje w portfelu

Rynki i notowane na nich instrumenty, także te dłużne, poruszają się w trendach a każdy trend ma swój początek i koniec. Tymczasem silny spadek rentowności obligacji z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach na rynkach bazowych i w Polsce sprawił, że część inwestorów zapomniała o występującej na rynku zmienności.

Thumbnail
Piotr KrawczyńskiMenedżer ds. Wsparcia Sprzedaży

W kontekście ostatnich spadków cen obligacji rodzi się pytanie, czy ta przecena to tylko korekta w długoterminowym trendzie czy może mamy już do czynienia ze zmianą dotychczasowej narracji?

Lektura na 4 minuty

 

Od początku roku na rynku panowało ogólne przeświadczenie, że sytuacja globalnej gospodarki ulegnie stopniowemu pogorszeniu – co zdawały się potwierdzać napływające dane makro. W reakcji główne banki centralne miały być zmuszone do zmiany polityki monetarnej z restrykcyjnej na bardziej łagodną (w tym do wprowadzenia programów skupu obligacji) – co też częściowo miało miejsce. Jeżeli do tego scenariusza dodamy tarcia na linii USA – Chiny w kwestii wprowadzanych taryf celnych czy ryzyko brexitu bez jakiejkolwiek umowy, to otrzymamy wytłumaczenie ogromnej popularności jaką cieszyły się wśród inwestorów instrumenty dłużne w obliczu ogólnej awersji do ryzyka.

 

Coraz mniej pesymizmu

Nic jednak nie trwa wiecznie i w ostatnich tygodniach mamy do czynienia ze zmianą oczekiwań rynkowych. Wspomniane wcześniej działania banków centralnych, wraz z malejącą liczbą negatywnych zaskoczeń w odczytach makro, zmieniły sposób w jaki inwestorzy postrzegają przyszłą koniunkturę w globalnej gospodarce – i choć trudno jest mówić o powszechnym optymizmie, to ogólny obraz maluje się już w nieco jaśniejszych barwach niż jeszcze kilka tygodni temu.

Pesymizm zmniejszają dodatkowo: koniec serialu pod tytułem „Brexit” oraz rosnące szanse na porozumienie handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem - i choć w swoim wtorkowym wystąpieniu prezydent Donald Trump stwierdził: „zaakceptujemy tylko taką umowę, która jest dobra dla Stanów Zjednoczonych, naszych pracowników i naszych wspaniałych przedsiębiorstw” to sukces w negocjacjach niewątpliwie zwiększyłby szanse na jego reelekcję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA.

 

Bezchmurne niebo nad „skarbówkami”

A jak wygląda sytuacja na lokalnym podwórku? Polska zaliczana jest do tzw. low beta countries – czyli państw, którym bliżej jest pod względem zachowania do rynków bazowych niż rynków wschodzących. W efekcie, na spadające rentowności naszego długu (czyli wzrost jego ceny) miały wpływ wspomniane już wcześniej czynniki zewnętrzne.

Teraz, wraz ze zmianą nastrojów globalnych inwestorów, coraz większą rolę odgrywają czynniki fundamentalne. I choć nadal spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji (ze szczytem przypadającym zapewne w pierwszym kwartale przyszłego roku), to w średnim terminie nasz stosunek do krajowych obligacji rządowych nie jest wcale negatywny. Polski budżet jest w dobrej kondycji, potrzeby pożyczkowe państwa na 2020 rok sfinansowane są już w ok. 30 proc. (do końca bieżącego roku wskaźnik ten może sięgnąć nawet 40 proc.) a na horyzoncie nie widać by zbierały się ciemne chmury. Wzrost rentowności polskich obligacji jest więc – póki co – dostosowaniem ich ceny do fundamentów. Dodatkowo, za spadkami notowań obligacji – nie tylko polskich, ale i zagranicznych – stoi zapewne chęć realizacji dotychczasowych zysków w obliczu zbliżającego się końca roku.

Warto przeczytać

Akcje wciąż po bezpiecznej stronie

Od początku września spadają notowania amerykańskiego indeksu Nasdaq, grupującego spółki technologic...

Thumbnail
Marcin SzortykaDyrektor Zespołu Zarządzania Instrumentami Udziałowymi

Daliśmy serce... robotowi!

Od 16 sierpnia klienci ING Banku Śląskiego mogą powierzyć swoje inwestycje… robotowi! Dlaczego o tym...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.