<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Mimo zmienności warto mieć obligacje w portfelu
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Mimo zmienności warto mieć obligacje w portfelu

Rynki i notowane na nich instrumenty, także te dłużne, poruszają się w trendach a każdy trend ma swój początek i koniec. Tymczasem silny spadek rentowności obligacji z jakim mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach na rynkach bazowych i w Polsce sprawił, że część inwestorów zapomniała o występującej na rynku zmienności.

Thumbnail
Piotr KrawczyńskiMenedżer ds. Wsparcia Sprzedaży

W kontekście ostatnich spadków cen obligacji rodzi się pytanie, czy ta przecena to tylko korekta w długoterminowym trendzie czy może mamy już do czynienia ze zmianą dotychczasowej narracji?

Lektura na 4 minuty

 

Od początku roku na rynku panowało ogólne przeświadczenie, że sytuacja globalnej gospodarki ulegnie stopniowemu pogorszeniu – co zdawały się potwierdzać napływające dane makro. W reakcji główne banki centralne miały być zmuszone do zmiany polityki monetarnej z restrykcyjnej na bardziej łagodną (w tym do wprowadzenia programów skupu obligacji) – co też częściowo miało miejsce. Jeżeli do tego scenariusza dodamy tarcia na linii USA – Chiny w kwestii wprowadzanych taryf celnych czy ryzyko brexitu bez jakiejkolwiek umowy, to otrzymamy wytłumaczenie ogromnej popularności jaką cieszyły się wśród inwestorów instrumenty dłużne w obliczu ogólnej awersji do ryzyka.

 

Coraz mniej pesymizmu

Nic jednak nie trwa wiecznie i w ostatnich tygodniach mamy do czynienia ze zmianą oczekiwań rynkowych. Wspomniane wcześniej działania banków centralnych, wraz z malejącą liczbą negatywnych zaskoczeń w odczytach makro, zmieniły sposób w jaki inwestorzy postrzegają przyszłą koniunkturę w globalnej gospodarce – i choć trudno jest mówić o powszechnym optymizmie, to ogólny obraz maluje się już w nieco jaśniejszych barwach niż jeszcze kilka tygodni temu.

Pesymizm zmniejszają dodatkowo: koniec serialu pod tytułem „Brexit” oraz rosnące szanse na porozumienie handlowe pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem - i choć w swoim wtorkowym wystąpieniu prezydent Donald Trump stwierdził: „zaakceptujemy tylko taką umowę, która jest dobra dla Stanów Zjednoczonych, naszych pracowników i naszych wspaniałych przedsiębiorstw” to sukces w negocjacjach niewątpliwie zwiększyłby szanse na jego reelekcję w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA.

 

Bezchmurne niebo nad „skarbówkami”

A jak wygląda sytuacja na lokalnym podwórku? Polska zaliczana jest do tzw. low beta countries – czyli państw, którym bliżej jest pod względem zachowania do rynków bazowych niż rynków wschodzących. W efekcie, na spadające rentowności naszego długu (czyli wzrost jego ceny) miały wpływ wspomniane już wcześniej czynniki zewnętrzne.

Teraz, wraz ze zmianą nastrojów globalnych inwestorów, coraz większą rolę odgrywają czynniki fundamentalne. I choć nadal spodziewamy się dalszego wzrostu inflacji (ze szczytem przypadającym zapewne w pierwszym kwartale przyszłego roku), to w średnim terminie nasz stosunek do krajowych obligacji rządowych nie jest wcale negatywny. Polski budżet jest w dobrej kondycji, potrzeby pożyczkowe państwa na 2020 rok sfinansowane są już w ok. 30 proc. (do końca bieżącego roku wskaźnik ten może sięgnąć nawet 40 proc.) a na horyzoncie nie widać by zbierały się ciemne chmury. Wzrost rentowności polskich obligacji jest więc – póki co – dostosowaniem ich ceny do fundamentów. Dodatkowo, za spadkami notowań obligacji – nie tylko polskich, ale i zagranicznych – stoi zapewne chęć realizacji dotychczasowych zysków w obliczu zbliżającego się końca roku.

Warto przeczytać

Co dalej z wojną handlową

Ryzykowne aktywa drożeją (wszędzie poza Polską) na fali wiary w zawarcie porozumienia handlowego mię...

Thumbnail
Maarten-Jan BakkumSenior Emerging Market Strategist

Warszawski parkiet zaświecił na zielono

25 listopada nie tylko zwyżki notowań przesądziły o tym, że na Giełdzie Papierów Wartościowych zagoś...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.