NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Nike zadziera z Najwyższym. Nie pierwszy raz

Już ponad 16 tys. osób podpisało się pod petycją do Nike o wycofanie modelu Air Max 270 ze sprzedaży. Pomysłodawca akcji chce zebrać 25 tys. podpisów.

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Ich zdaniem na podeszwie buta znajduje się napis przypominający słowo „Allah” zapisane po arabsku. W takim miejscu „na pewno jest deptane, mieszane z błotem i brudem”.

 

Imię Allaha zbyt blisko ziemi

Petycję stworzył na portalu change.org Saiqa Noreen, jeden z klientów firmy. Wzywa on Nike do natychmiastowego wycofania ze światowej sprzedaży tego “bluźnierczego i obraźliwego buta, a także wszystkich innych produktów z podobnym napisem, przypominającym słowo Allah.”

Nike przekonuje w oświadczeniu, że napis jest wyłącznie stylizowanym zapisem słów Air Max. - Jakiekolwiek inne znaczenie lub interpretacja jest niezamierzona. Nike szanuje wszystkie religie i podchodzi do takich spraw poważnie – zapewnia największy producent butów na świecie.

To nie pierwszy raz kiedy Nike zadziera z muzułmanami, przypomina Bloomberg. Na tyłach jednego z koszykarskich modeli butów z 1997 r. były wyszyte płomienie. Rada ds. Relacji Amerykańsko-Islamskich dopatrzyła się w nich słowa „Allah”. Nike tłumaczyło, że płomienie układają się w kształt sylwetki butów, a nie nazwę Boga.

Na petycję inwestorzy zareagowali ze spokojem – kurs akcji spółki notowanej na giełdzie w Nowym Jorku od końca grudnia systematycznie pnie się do góry. Opisana petycja zapewne wydaje się błahostką w porównaniu z wpadką którą Nike zaliczyło w zeszłym roku.

 

Kokietowanie mniejszości, drażnienie patriotów

Tamta sprawa skończyła się głośną akcją palenia, cięcia i rwania Nike’ów przez Amerykanów. Filmy z „egzekucji” podbijały media społecznościowe, a na przełomie sierpnia i września kurs firmy spadł o 4 proc.

Odzieżowy gigant nawiązał współpracę z graczem futbolu amerykańskiego Colinem Kaepernickiem. Reklamy z udziałem sportowca zostały opatrzone hasłem „Belive in something. Even if it means sacrificing everything” - “Wierz w cokolwiek. Nawet jeżeli oznacza to poświęcenie wszystkiego” - nawiązującym do jego aktywizmu w walce o prawa Afroamerykanów i ceny, jaką zapłacił za wyznawane wartości.

Kaepernick naraził się swoim konserwatywnym rodakom klękając podczas hymnu narodowego odgrywanego przed każdym meczem jego byłej drużyny – San Francisco 49ers. Robił to w proteście przeciwko dyskryminacji czarnoskórych i nadużywaniu wobec nich przemocy przez policję. Od czasu jego wyrazów sprzeciwu w 2016 r. żadna z drużyn NFL nie podpisała z nim kontraktu.

Dla jednych pozostaje bezcześcicielem symboli narodowych, dla innych bohaterem walki o prawa mniejszości. Najwyraźniej Nike celując w tę drugą grupę nie doceniło siły rykoszetu, którym trafiło w tę pierwszą.

Warto przeczytać

Nie ma powodów, żeby unikać obligacji

Miniony miesiąc był wyjątkowy pod tym względem, że drożały zarówno ryzykowne jak i bezpieczne instru...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Kiedy intuicja jest lepsza niż statystyka

„Ryzyko geopolityczne” – pod tym eufemistycznym określeniem analitycy najczęściej ukrywają słowo „wo...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.