NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Polskie banki najlepsze w Europie

Oszczędności zdeponowane w dwóch największych bankach w Polsce – PKO BP i Pekao SA, są rzeczywiście bezpieczne „jak w banku”. Te dwie instytucje zajęły odpowiednio pierwsze i trzecie miejsce w testach warunków skrajnych przeprowadzonych przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego we współpracy z Komisją Nadzoru Finansowego.

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

W ramach testów europejski nadzorca sprawdza, czy banki byłyby wypłacalne w przypadku wystąpienia szoków gospodarczych, takich jak globalne spowolnienia, wzrost bezrobocia, spadek cen nieruchomości i inne. Testom warunków skrajnych poddawane są największe banki, odpowiadające w sumie za ok. 70 proc. aktywów sektora bankowego Unii Europejskiej i Norwegii.

Na drugim stopniu podium, pomiędzy PKO BP i Pekao SA, uplasował się inny bank również obecny nad Wisłą – hiszpański Santander.

 

Przejęcie za przejęciem

To nie koniec wiadomości z branży bankowej. Millennium Bank poinformował, że za 1,8 mld zł przejmie Euro Bank, dziś należący do Societe Generale. Przeprowadzenie transakcji zaplanowano na II kw. 2019 r., do faktycznego połączenia operacyjnego prawdopodobnie dojdzie w IV kw. przyszłego roku.

Millennium stanie się szóstym bankiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych klientów detalicznych. Z jego usług będzie korzystać 3,7 mln osób.

Połączona sieć oddziałów obu banków – ponad 600 placówek – byłaby trzecią co do wielkości w kraju. Można przypuszczać, że po przejęciu Euro Banku przez Millennium, część punktów, np. tych znajdujących się obok siebie, zostanie zamkniętych.

 

Zanikający gatunek?

Nie tylko ta transakcja może namieszać w zestawieniu kredytodawców obecnych w Polsce. 31 października BGŻ BNP Paribas przejął działalność podstawową Raiffeisen Bank Polska. Lada moment klienci detaliczni innej instytucji -  Deutsche Banku, również zostaną przeniesieni. W tym przypadku do Santandera.

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że liczba banków komercyjnych w ostatnich latach maleje. Na koniec sierpnia tego roku było ich 34 (nie licząc banków spółdzielczych), pięć lat wcześniej – 42.

Warto przeczytać

Dla NN Obligacji rok może być udany niezależnie od scenariusza

Z Wojciechem Górnym, Tomaszem Rabędą i Krzysztofem Prusem – zarządzającymi funduszami obligacji w NN...

Thumbnail
Wojciech GórnyDyrektor Zespołu Zarządzania Papierami Dłużnymi

Co dalej z brexitem?

Wraz ze zbliżaniem się 29 marca politycy na zachód od kanału La Manche zapewne sypiają coraz mniej. ...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.