NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Rewolucja w emeryturach

Czym się będą różniły nowe produkty oszczędnościowe oferowane pracownikom przez pracodawców, od istniejących już pracowniczych programów emerytalnych (PPE)?

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

W połowie lutego rząd opublikował projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Czym się będą różniły nowe produkty oszczędnościowe oferowane pracownikom przez pracodawców, od istniejących już pracowniczych programów emerytalnych (PPE)?

Z perspektywy pracodawców PPK będą obowiązkowe – firmy zatrudniające przynajmniej jedną osobę, za którą odprowadzają składki ZUS, będą musiały zapewnić zatrudnionym PPK. Z punktu widzenia przyszłych emerytów plany będą jednak dobrowolne. Zapis do PPK będzie wprawdzie automatyczny, ale na własne życzenie będzie można się wypisać. PPE nie są obowiązkowe, ani dla firm, ani dla pracowników.

Minimalna składka, którą pracownik będzie musiał odłożyć w PPK wynosi 2 proc. pensji brutto, potrącanych z pensji netto. Do tego przynajmniej 1,5 proc. dołoży pracodawca. Państwo dorzuci 250 zł wpłaty powitalnej i 240 zł każdego roku (przy spełnieniu określonych warunków).

Wartość składek na PPE określa pracodawca, maksymalnie może sięgać 7 proc. wynagrodzenia. Składki nie obciążają pensji pracownika – są odprowadzane przez podmiot zatrudniający. Pracownik musi jednak zapłacić podatek od składek.

W uproszczeniu można więc powiedzieć, że PPE są korzystniejsze dla pracowników (nie płacą żadnej składki), a PPK – dla przedsiębiorstw (do składek odprowadzanych przez firmę dorzucają się pracownicy i państwo).

Przedsiębiorstwa zapewniające PPE z minimalną składką 3,5 proc., będą zwolnione z założenia PPK.

Z rządowych symulacji wynika, że pracownik zarbiający dzisiejsze średnie wynagrodzenie rzędu 4,5 tys. zł miesięcznie, oszczędzający w PPK ze składką 3,5 proc., przez 40 lat może zgromadzić prawie 290 tys. zł kapitału na emeryturę. Przy maksymalnej łącznej składce 8 proc. (4 proc. pracownik plus 4 proc. pracodawca) ta kwota rośnie do niemal 620 tys. zł.

 

Prywatne oszczędności

Ważną cechą wspólną PPE i PPK jest to, że składki pochodzą ze środków własnych pracodawcy i pracownika. Nie są więc częścią składki na ubezpieczenie emerytalne jak w przypadku otwartych funduszy emerytalnych (OFE). To prywatne oszczędności i nie mogą zostać potraktowane jako środki publiczne.

Kapitałowi gromadzonemu w PPE i PPK nie grozi więc powtórka tego, co w 2014 r. stało się z OFE, po tym jak rząd zdecydował o przekazaniu do ZUS połowy aktywów funduszy emerytalnych. Sięgniecie przez polityków po pieniądze z PPE czy PPK byłoby porównywalne z nacjonalizacją oszczędności zgromadzonych na lokatach bankowych.

– Pieniądze w PPK będą prywatne, zapisane na indywidualnych kontach pracowników, dziedziczone (…) – podkreślił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Gazecie Prawnej po publikacji projektu ustawy o PPK.

To nie koniec podobieństw. Oszczędności wypłacane zarówno z PPE jak i PPK są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatku Belki”).

 

Dopiero pierwszy krok

Wprowadzenie PPK, które dla firm zatrudniających powyżej 250 osób, nastąpi od początku 2019 r. (w kolejnych latach dołączą podmioty zatrudniające mniej osób) to zaledwie początek reformy kapitałowej części systemu emerytalnego.

Z rządowego Programu Budowy Kapitału wynika, że radykalne zmiany czekają również OFE. 75 proc. aktywów funduszy ma zostać przekazanych Polakom na specjalnie indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Tym samy staną się środkami prywatnymi, a nie jak dotychczas - publicznymi. Pozostałe 25 proc. ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD). Mówimy o potężnej operacji – dziś w funduszach emerytalnych zgromadzonych jest ponad 184 mld zł.

To wstępne założenia, projektów ustaw zmieniających OFE na razie brak.

Warto przeczytać

Co mogą nam jeszcze zafundować banki centralne?

Co mogą nam jeszcze zafundować banki centralne?

Napompowany dolar wypuszcza trochę powietrza

Początek 2016 roku. Silny dolar, rynki wschodzące po 5 latach relatywnej bessy. Większość światowych...

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.