<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Rynek obligacji dyktuje warunki
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Rynek obligacji dyktuje warunki

Za nami jedna z najgorszych sesji na Wall Street od kilku miesięcy. W czwartek, 25 lutego, indeks technologicznych spółek Nasdaq spadł o 3,5%, z kolei S&P 500 o 2,5%. Wszystko to zasadniczo z jednego powodu – ten powód to wyprzedaż na rynku obligacji i w związku z tym rosnące rentowności.

Thumbnail
Wojciech KiermaczSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

W dwa tygodnie rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła o prawie 50 pkt. bazowych do ok. 1,55%. To dużo! To poziom, który ostatni raz widzieliśmy jeszcze przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa. Ten sam kierunek obrały rentowności w większości rozwiniętych i wschodzących krajów świata. No dobrze, ale dlaczego?

 

Dlaczego rosną rentowności obligacji?

Inwestorzy wyceniają to, że... idzie wiosna. Globalna gospodarka rozkwitnie po ponurym 2020 r., a pomoże jej w tym dystrybucja szczepionek i nieustanne wsparcie banków centralnych i rządów.

Upraszczając: olbrzymia stymulacja monetarna i fiskalna + skuteczna akcja szczepień = inflacja.
Upraszczając jeszcze bardziej – być może węgla w piecu jest za dużo.

I tego boją się inwestorzy. Że za dużo czynników będzie podgrzewać wzrost gospodarczy. I właśnie te obawy powodują wyprzedaż obligacji skarbowych, co podbija rentowności. Gdy tak się dzieje, obrywają np. akcje spółek wzrostowych, które w szczególności finansują się długiem. Tylko w czwartek 25 lutego akcje Tesli czy nVidii spadały o ponad 8%, po kilka procent spadały akcje gigantów technologicznych takich jak Facebook czy Alphabet. Pod presją mogą znaleźć się wyceny innych spółek, bo premia za ryzyko blednie w świetle tego, że coraz więcej można otrzymać z kuponu obligacji skarbowych. Dość powiedzieć, że rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych już przekroczyła stopę dywidendy z indeksu amerykańskich blue chipów.

 

Wpływ rentowności na wycenę funduszy

Wzrost rentowności długoterminowych papierów dłużnych to również trudne środowisko dla funduszy, które inwestują w takie instrumenty. Im wyższe tzw. duration portfela (ryzyko stopy procentowej), tym wyższa podatność na wahania cen jednostki – gdy rentowności spadają, tak jak to miało miejsce przez większość 2020 roku, to dobrze dla wyników funduszy obligacji długoterminowych. Gdy rentowności rosną, tak jak obecnie, osiągnięcie zysku robi się znacznie trudniejsze i stąd często ujemne wyniki funduszy obligacji w takich warunkach. Na szczęście opisana sytuacja nie odbiła się negatywnie na stopach zwrotu funduszy dłużnych o krótkim duration takich, jak NN Krótkoterminowych Obligacji czy takich, które mogą mieć nawet ujemne duration (zarabiać na wzroście rentowności, czyli spadku cen obligacji), jak NN (L) Obligacji Plus.

Więcej na temat wydarzeń na rynku obligacji posłuchasz w najnowszym „Cotygodniowym Flashu Rynkowym”

Warto przeczytać

Cena opieszałości

Różne tempo programów szczepień przeciwko COVID-19 powoduje rosnące dysproporcje w odbudowie gospoda...

Thumbnail
Maarten-Jan BakkumSenior Emerging Market Strategist

Możemy się wzbogacić o 127 mld zł i to już w 2022 r.

Aktywa zgromadzone w OFE, o wartości 149,3 mld zł (na koniec stycznia 2021 r.) pomniejszone o 15 pro...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.