<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Większość scenariusza na 2021 r. już za nami?
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Większość scenariusza na 2021 r. już za nami?

2021 r. może się okazać udany dla inwestorów, zarówno na rynkach akcji jak i obligacji, choć w szczególności tych pierwszych. Jednocześnie jednak optymizm jest tak powszechny, że zaczyna budzić niepokój. Lepiej więc być gotowym na zawirowania.

Thumbnail
Bartłomiej ChyłekDyrektor Zespołu Analiz

Ciężko dziś wymyślić alternatywę dla akcji na 2021 r., a takie indeksy jak S&P500 czy nawet nasz rodzimy WIG mają szansę urosnąć w skali całego roku. Optymizm inwestorów jest jednak ogromny. Analizując prognozy analityków na 2021 r. nigdzie nie spotkałem się z innym przekonaniem niż to, że będzie to udany okres dla ryzykownych aktywów. Tymczasem takie stadne myślenie na rynkach finansowych powinno skłaniać do ostrożności.

Do tego niepokoi duża liczba IPO, których jest zaplanowanych więcej niż w 2011 r. Jak pamiętamy tamten rok okazał się początkiem tzw. „kryzysu zadłużenia” w strefie euro. Nie skończyło się to więc wówczas dobrze. Tymczasem duzi brokerzy informują, że w I półroczu 2021 r. co miesiąc będzie pojawiać się co najmniej jedna oferta publiczna. W Polsce nie ma dużo pieniędzy na rynku akcji, nie ma napływów do funduszy akcji, PPK to stabilny popyt, ale nie na tyle duży, by wchłonąć podaż z IPO.

W ostatnich miesiącach na rynku pojawili się nowi inwestorzy indywidualni. Zarówno w Polsce, jak i na rynkach rozwiniętych skłoniły ich ku akcjom niskie stopy procentowe oraz szybkie wyjście indeksów giełdowych z krachu wywołanego wybuchem pandemii. Historycznie rzecz ujmując wzrost zainteresowania giełdą ze strony drobnych inwestorów nie wróżył nic dobrego i oznaczał najczęściej początek końca trendu wzrostowego.

 

Pacjent dalej pod kroplówką

Z drugiej strony podstawą optymizmu są działania monetarne i fiskalne, które prawdopodobnie się nie zmienią przez pierwsze 6-9 miesięcy 2021 r. Trudno więc być pesymistą.

Kwestia związana z ilością pieniędzy, czy to w ramach fiskalnego czy monetarnego pobudzania gospodarki prawdopodobnie odegra kluczową rolę na rynkach finansowych. W USA jeszcze nie wiemy z jaką skalą bodźca fiskalnego będziemy mieli do czynienia. Na razie mamy zgodę władz na 900 mld dolarów, ale w trakcie roku odbędą się wybory do Senatu w różnych stanach i może się okazać, że Demokraci przejmą tam władzę, a w związku z tym zakres pobudzania fiskalnego może się okazać jeszcze większy. Wcześniej mowa była nawet o dwukrotności wspomnianej kwoty, co byłoby paliwem szczególnie dla rynku akcji.

 

Rynki wschodzące przykuwają uwagę

Dlatego z poszczególnych aktywów stawiałbym właśnie akcje, przede wszystkim na emerging markets.

Przez ostatnie kilka miesięcy Azja była najmniej dotknięta koronawirusem i pod tym względem uciekała światu zachodniemu. Taka tendencja może się utrzymać również w 2021 r. Należy to zderzyć z sytuacją polityczną – prezydenta Donalda Trumpa już z nami nie będzie, więc podejście nowego prezydenta USA do Chin, jak można wnioskować z jego poprzednich wypowiedzi, powinno być zdecydowanie bardziej stonowane. To pozwala spojrzeć z optymizmem na tamten region świata. Również demografia dużo bardziej sprzyja Azji niż „starym” rynkom rozwiniętym.

Jednocześnie spodziewam się, że obligacje również przyniosą nominalny zysk w przyszłym roku. Fundusze polskich obligacji prawdopodobnie nie zdołają powtórzyć rezultatów z 2020 r., inwestorzy nie powinni więc oczekiwać stóp zwrotu rzędu 6-8 proc. Jednak stopy zwrotu na poziomie 2 czy 3 proc. można uznać za realne.

Co do akcji zakładałbym wyniki od około 3 do 10 proc. - nie więcej. Obawiam się, że spora część potencjalnych wzrostów została już skonsumowana w listopadzie i grudniu 2020 r.

 

Komentarz na podstawie debaty pt. „Nowy rok może być jeszcze trudniejszy do zarabiania na akcjach”, przeprowadzonej przez Andrzeja Pałasza, opublikowanej 31 stycznia 2020 r. w „Parkiecie” i dostępniej pod tym linkiem.

Warto przeczytać

Social media, głupcze

Konta społecznościowe Donalda Trumpa zablokowane po szturmie na Kapitol, a tłit Elona Muska winduje ...

Thumbnail
Wojciech KiermaczSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

Szczepionka fiskalna równie ważna jak ta biologiczna

Rozpowszechnienie szczepionek przeciwko COVID-19 – prawdopodobnie od II kw. 2021 r., dalsze wsparcie...

Thumbnail
Valentijn van NieuwenhuijzenDyrektor Inwestycyjny

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.