<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Wojna przyspieszy koniec cyklu gospodarczego
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Wojna przyspieszy koniec cyklu gospodarczego

Jesteśmy na ostatniej prostej ekspansji gospodarczej, uważa Bartłomiej Chyłek z NN IP TFI. Co więc czeka rynki w najbliższej przyszłości?

Thumbnail
Bartłomiej ChyłekDyrektor Zespołu Analiz

Na ostatniej debacie PAP „Strategie rynkowe TFI” było dużo o geopolityce, inflacji, bankach centralnych i surowcach. Bartłomiej Chyłek, nasz dyrektor Zespołu Analiz, w kilku punktach podsumował, co będzie miało wpływ na portfele inwestycyjne w najbliższej przyszłości.

Wielu obserwatorów nie zakładało takiego scenariusza, czyli ataku Rosji na Ukrainę. Natomiast ta sytuacja jest tylko przedłużeniem tego, co rozpoczęło się już w 2020 roku, czyli okresu covidu i zbliżania się do szczytu cyklu gospodarczego. Myślę, że ta wojna tylko przyspieszy koniec tego cyklu. 

Na chwilę obecną niemożliwość wyeksportowania wszystkich surowców w Rosji kładzie duże piętno na inflację. Prawdopodobnie ta inflacja zostanie z nami na dłużej. Jeśli inflacja, to musi być z drugiej strony reakcja banków centralnych. Wydaje się, patrząc na banki centralne Europy Środkowo-Wschodniej jak również i na Fed, że czekają nas dalsze kroki. Polityka monetarna zostanie dalej zacieśniona. To spowoduje, że prawdopodobnie jeszcze w krótkim horyzoncie czasu surowce dadzą nam trochę zarobić natomiast w średnim terminie, mam tu na myśli dwa lub trzy kwartały, czeka nas prawdopodobnie mocne schłodzenie wzrostu gospodarczego, a to będzie preferowało bezpieczniejsze klasy aktywów.

Zdaniem Bartłomieja Chyłka w takim środowisku (wysoka inflacja, późny etap ekspansji gospodarczej) warto zwrócić uwagę na fundusze o przeważającym udziale obligacji z domieszką akcji (np. fundusze stabilnego wzrostu) na wypadek gdyby wojna na Ukrainie skończyła się szybciej niż przewidują obecnie eksperci. Dwie inne klasy aktywów, na które warto mieć oko w kontekście zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, to również obligacje zmiennokuponowe oraz surowce.

 

Warto przeczytać

Przywyknij do inflacji

Ciężko spodziewać się powrotu do spokojnie rozwijającego się zglobalizowanego świata. Przed nami nie...

Thumbnail
Wojciech KiermaczSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

Kurz jest w górze

Thumbnail
Krzysztof KitaSpecjalista ds. komunikacji inwestycyjnej i kontentu

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.