<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TK4BMS" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"> Rozstrzygnięcie wyborów w USA dobre dla ryzykownych aktywów
NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Rozstrzygnięcie wyborów w USA dobre dla ryzykownych aktywów

Pod koniec października, w przededniu wyborów w USA i przy rozpędzającej się pandemii COVID-19, na rynki wróciła nerwowość. Pakiety fiskalne zapowiadane przez obu kandydatów na prezydenta powinny jednak przywrócić dobre nastroje.

Thumbnail
Tomasz RabędaStarszy zarządzający ds. instrumentów dłużnych

Rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich w USA powinno dać pozytywny impuls ryzykownym aktywom niezależnie od tego, który z kandydatów wygra. Nieważne bowiem, czy do Białego Domu wprowadzi się Joe Biden, czy zostanie w nim Donald Trump - uruchomienie kolejnych programów fiskalnego pobudzania amerykańskiej gospodarki wydaje się przesądzone.

Można pokusić się o stwierdzenie, że zwycięstwo Trumpa okaże się lepsze dla akcji amerykańskich, zaś Bidena – dla światowych, w tym dla tych z rynków wschodzących. Pretendent do urzędu prezydenta zapowiedział bowiem podniesienie podatków dla korporacji (a także dla najbogatszych obywateli).

Fiskalna walka ze skutkami ewentualnego lockdownu w Polsce nie stanowi raczej zagrożenia dla polskich obligacji skarbowych, które od początku października cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Rentowność „dziesięciolatek” spadła do ok. 1,15 proc., poziomu z od maja br., który jest też najniższym poziomem w historii.

Na rynku długu obserwujemy teraz tzw. „flight to quality”, dlatego uruchomienie kolejnych rządowych programów wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych lockdownem nie powinno zaszkodzić polskim papierom dłużnym. Obawy o kondycję budżetową Polski mogą się natomiast materializować na rynku walutowym i przejawiać słabością złotego.

Warto przeczytać

Lockdown znowu straszy

Pod koniec października, w przededniu wyborów prezydenckich w USA i przy rozpędzającej się pandemii ...

Thumbnail
Marcin SzortykaDyrektor Zespołu Zarządzania Instrumentami Udziałowymi

Nasze nastawienie do akcji? Lekko optymistyczne

W nadchodzących miesiącach kolejne pakiety fisklane zapewne będą w dalszym ciągu wspierały światową ...

Thumbnail
Robert BohynikWiceprezes i Dyrektor Inwestycyjny

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.