NN TFI Investment Partners
Notowania
 
Wstecz

Zator w gospodarczym krwiobiegu

Przewalutowanie kredytów walutowych wisi nad bankami jak miecz Damoklesa. Prezydencki projekt tzw. „ustawy frankowej” (zmieniający ustawę z 2015 r.) wpłynął do sejmu w sierpniu 2017 r. Inwestorzy mieli więc czas, żeby uwzględnić jego wpływ na notowania banków.

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Tym bardziej, że koszty nowych przepisów, z upływem czasu zmalały - zadłużeni w walutach obcych sumiennie spłacają swoje zobowiązania. Tymczasem na wieść o tym, że 24 stycznia sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych przyjęła ten właśnie projekt i skierowała go do komisji finansów, indeks WIG-Banki w kilka dni osunął się o ponad 4 proc.

 

Inwestorzy – zadowoleni, frankowicze - rozczarowani

Jak na ironię akcje jednej ze spółek, której notowania powinny spaść najbardziej – drożały. Mowa o Getin Noble Banku, w którym wartość kredytów frankowych odpowiada za prawie 40 proc. portfela kredytów hipotecznych. Jednocześnie wartość kredytów walutowych udzielonych przez ten bank stanowi ok. 8 proc. wartości wszystkich tego typu pożyczek w Polsce. Notowaniom Getinu najprawdopodobniej pomogła jednak poprawka do projektu przewidująca wyłączenie z systemu przewalutowania banki będące w programie naprawczym. W takiej sytuacji jest nie tylko Getin.

To, co ucieszyło inwestorów – bank będący w programie naprawczym nie będzie musiał płacić kwartalnych składek na Fundusz Konwersji – oburzyło frankowiczów, a analityków zdziwiło. - Wyłączenie spod ustawy takich banków wydaje się kontrowersyjne. W przeciwieństwie do podatku bankowego (na którym oszczędza bank – red.), w tym przypadku bezpośrednio dotyczyłoby to grupy klientów, którzy nie mogliby skorzystać z pomocy. Nierówne traktowanie mogłoby wywołać jeszcze większe protesty – zauważają analitycy Trigon DM w jednym z raportów.

Przypominamy, że po ujawnieniu przez „Gazetę Wyborczą” w listopadzie 2018 r. nagrań rozmowy Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Noble Banku z przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego, ten drugi stracił posadę i został aresztowany (niedawno opuścił areszt). Pod ogniem krytyki znalazł się również Narodowy Bank Polski. Wkrótce potem Getin Noble Bank poinformował, że poszukuje inwestora finansowego, który dokapitalizowałby bank lub alternatywnie instytucję powstałą z połączenia Getinu z Idea Bankiem.

Poprawka do ustawy z jednej strony odciąża bank znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej, ułatwiając znalezienie inwestora, z drugiej wywiera presję – via niezadowoleni klienci – żeby stało się to szybko (dokapitalizowanie skróciłoby postępowanie naprawcze).

 

Pomoc tak, ale nie dla wszystkich

Czytelnikom, którzy zaciągnęli kredyt we frankach przypominamy główne założenia prezydenckiego projektu ustawy frankowej. Banki będą mogły zaproponować wsparcie lub pożyczkę na spłatę zadłużenia osobom, dla których koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów, bezrobotnym oraz gospodarstwom domowym o najniższych dochodach (w rozumieniu art. 8 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 Ustawy o pomocy społecznej).

Z szacunków Trigon DM wynika, że to założenie spełnia zaledwie ok. 10 proc. zadłużonych w walutach obcych. Projekt prezydencki, w porównaniu do tego z 2015 r., z którego skorzystało niewielu zadłużonych, przewiduje również zwiększenie maksymalnego miesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych i wydłużony okres udzielania pomocy z 18 do 36 miesięcy. Przewiduje również więcej czasu na zwrot otrzymanego wsparcia z 8 do 12 lat. Kredytobiorcy regularnie spłacający raty mogliby też liczyć na umorzenie części zobowiązań z tytułu pomocy udzielonej przez bank. Zgodnie z jedną ze zgłoszonych poprawek do projektu, ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2019 r.

Warto przeczytać

Wojna o chipsy, której nie było

Zaledwie kilka miesięcy temu to był czarny scenariusz. Od środy 24 lipca Brexit bez porozumienia mię...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Drożyzna, jej wpływ na wydatki i oszczędności

W lipcu ceny w Polsce były o 2,9 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z tzw. „szybkiego szacunku”...

Thumbnail
Jan MorbiatoMenedżer Komunikacji Inwestycyjnej

Jak możemy Ci pomóc ?

Aby się zarejestrować, wybierz produkt inwestycyjny dla siebie.