NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Niepewności w polityce gospodarczej ciąg dalszy

5 października 2016

    Bartłomiej Chyłek

   Dyrektor Zespołu Analiz   

 

Pod koniec września doszło do rekonstrukcji rządu premier Beaty Szydło. Stanowisko „stracił” Minister Finansów Paweł Szałamacha. Nowe obowiązki przyjął na siebie obecny Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki, stając się tym samym osobą być może z większą odpowiedzialnością od samej Pani premier.

Niepewność co do sytuacji politycznej w sferze gospodarczej nie pomaga wzrostowi polskiego PKB. Zarówno w danych za pierwszy jak i drugi kwartał widać istotne spowolnienie inwestycji i to już nie tylko w segmencie publicznym, ale i również w prywatnym. Po części odpowiadają za to wolniej napływające pieniądze z kolejnej perspektywy pomocowej UE, jednak i element zmian politycznych odciska widoczne, negatywne piętno.

Napływające dane z sektora budowlanego za miesiąc lipiec oraz sierpień nie napawają optymizmem. Naszym zdaniem tempo i kierunek zmian wprowadzanych przez rządzących powoduje wstrzymanie się z decyzjami, na późniejszy termin, przez większość przedsiębiorców, którzy odpowiadają za wytworzenie znacznej części polskiego PKB.

Rząd działał szybko i zdecydowanie po stronie „konsumenta”, gdzie  większość obietnic wyborczych została już wprowadzona albo przynajmniej zainicjowana. Obecnie to konsument jest odpowiedzialny za napędzanie dynamiki PKB. Chciałoby się prosić polityków, aby nie zapominali przy tym wszystkim również o przedsiębiorcach.