NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Wydarzenia polityczne nie zaszkodziły giełdzie

31 października 2017

  Przemysław Rodek

   Ekspert ds. Analiz Rynkowych   

 

W ciągu ostatnich kilku tygodni na pierwszych stronach gazet najczęściej pojawiały się wydarzenia polityczne.

  • Podczas referendum w Hiszpanii Katalończycy jasno opowiedzieli się za chęcią uzyskania niepodległości. Centralny rząd Hiszpanii uruchomił jednak artykuł 155. konstytucji, który ograniczy władzę tego regionu. Premier Mariano Rajoy zapowiedział, że będzie dążył do uznania referendum za nielegalne. Wpływ tych wydarzeń na notowania akcji spółek hiszpańskich dotychczas był jednak ograniczony. Inwestorzy postrzegają to jako lokalne problemy, które na obecnym etapie nie powinny być przesadnie negatywne.
  • Wybory w Czechach wygrała partia ANO, której liderem jest Andrej Babisz, 63-letni miliarder, populista, często nazywany „czeskim Trumpem”. To zwycięstwo oraz osłabienie tradycyjnych partii prawdopodobnie utrudni Unii Europejskiej proces wdrażania wspólnej polityki m.in. imigracyjnej.
  • Przedterminowe wybory w Japonii doprowadziły do miażdżącego zwycięstwa urzędującej koalicji. Znacznie zredukowało to ryzyko polityczne. Premier Shinzo Abe najprawdopodobniej zostanie przy władzy do 2021 roku, co pozwala mu kontynuować swoją agendę polityczną. Dla japońskiego banku centralnego oznacza to, że obecny przewodniczący najprawdopodobniej zostanie ponownie wybrany lub zostanie zastąpiony kimś o równie gołębiej retoryce. Wszystko to jest pozytywnym sygnałem dla spółek japońskich, które już przed wyborami notowały na giełdzie znaczące wzrosty.
  • Rozmowy ws. Brexitu nie poruszają się w najszybszym tempie, szczególnie po osłabieniu pozycji premier Theresy May.
  • W USA trwa dyskusja, kto będzie kolejnym przewodniczącym banku centralnego. Obecnie jako faworytów podaje się trzy nazwiska: Powell, Yellen i Taylor. To, kto zwycięży zadecyduje o tym, czy obecna polityka pieniężna będzie kontynuowana.

Liczne wydarzenia polityczne nie przełożyły się znacząco na rynki akcyjne. Można to tłumaczyć pozytywnymi danymi makroekonomicznymi. Publikowane dane są korzystne i pokrywają się z oczekiwaniami inwestorów.

Jednym z nielicznych rynków, które reagowały na wydarzenia polityczne, była Japonia. Warto zwrócić uwagę na ten rynek szczególnie po korzystnym wyniku ostatnich wyborów. W ocenie NN Investment Partners perspektywy wzrostu tego rynku w przyszłości nadal są zachęcające, nawet pomimo faktu, że znaczące wzrosty na tej giełdzie pojawiły się już przed wyborami.