NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Zapowiada się ekscytujący rok

3 stycznia 2018

Czy 2018 będzie trzecim rokiem z rzędu, w którym akcje spółek z rynków wschodzących będą miały lepsze wyniki od tych z rynków rozwiniętych?

W ocenie NN Investment Partners jest to możliwe. Prognozy wzrostów są pozytywne, a ewentualne zagrożenia znajdują się pod kontrolą. Głównym tematem inwestycyjnym jest przyspieszenie wzrostu kredytów, które występuje na wielu rynkach rozwijających się. W związku z tym wzrastają zarówno wydatki inwestorów, jak i konsumentów. Oczywiście mamy do czynienia również z zagrożeniami, jednak wydaje się, że są one związane z pojedynczymi krajami, a nie całym obszarem rynków rozwijających się.

 

Czy pozytywny trend będzie kontynuowany?

2016 był rokiem zwrotu o 180 stopni dla rynków rozwijających się. Przez pięć wcześniejszych lat charakteryzowały się one słabszymi wynikami inwestycyjnymi, co było związane głównie z ostrym spowolnieniem wzrostu gospodarczego, odpływami kapitału inwestycyjnego oraz obawami o system finansowy w Chinach. Pod koniec 2016 dużo zamieszania wprowadziła wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Obawy wywołały jego protekcjonistyczne poglądy. Obawy nie trwały jednak długo, a 2016 okazał się bardzo dobrym rokiem. W 2017 widzieliśmy silny wzrost globalnego handlu oraz poprawę we wzroście kredytów większości rynków rozwijających się. Podobnie jak rok wcześniej wyniki rynków rozwijających się były lepsze od rynków wschodzących.

 

Czego można się spodziewać po 2018 roku?

Na początku 2018 roku najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia ze zwiększoną zmiennością za sprawą sektora IT oraz obawami o politykę monetarną USA. Wydaje się jednak, że są to problemy, które będą miały wpływ na rynki jedynie w krótkim okresie. W dłuższym horyzoncie większą rolę najprawdopodobniej odegrają prognozy wzrostu gospodarczego, które obecnie są dobre. Dodatkowo, jeśli FED nadal będzie podnosił stopy procentowe w granicach oczekiwanych przez inwestorów, pozytywny trend na rynkach wschodzących prawdopodobnie się utrzyma. Ponadto, wzrost światowego handlu nie pokazuje żadnych sygnałów spowolnienia, co również jest pozytywnym sygnałem. Kolejny pozytywny sygnał to przyspieszający wzrost kredytów, który oznacza, że konsumpcja i inwestycje polepszają się w większości rynków rozwijających się.

 

Na co zwracać uwagę?

Tak, jak w latach poprzedzających 2016, obecnie głównymi źródłami ryzyka nie są stopy procentowe w USA czy sektor finansowy w Chinach. . W 2018 inwestorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na wybory w Meksyku (lipiec) i Brazylii (październik), walkę polityczną w RPA oraz pierwsze oznaki napięć w rozgrzanej gospodarce Turcji. Dla tych czterech państw będzie to ekscytujący i zarazem decydujący rok. Największym wyzwaniem będzie więc wyszukiwanie atrakcyjnych okazji inwestycyjnych w poszczególnych krajach.