NN TFI Investment Partners
Notowania
 

Zmiana na samym szczycie

7 lutego 2018

W ostatnim dniu stycznia odbyło się posiedzenie komitetu otwartego rynku Rezerwy Federalnej (FOMC). Dla Janet Yellen, szefowej Fed, było to pożegnanie – w lutym przewodnictwo najważniejszego banku centralnego świata objął Jerome Powell.

Poprzednik Yellen – Ben Bernanke był tym, który zasygnalizował tzw. „QE Tapering” – odwrót od programu drukowania pieniędzy, czym latem 2013 r. wywołał spore zam

Gdy jego bliska współpracowniczka Yellen, przejęła po nim stanowisko, główna stopa proc. w USA była w przedziale 0-0,25 proc. Szefowej Fed przypadło trudne zadanie normalizacji polityki pieniężnej – za jej kadencji stopę procentową podniesiono pięciokrotnie i dziś wynosi 1,25-1,5. Podwyżki raz uznawano za przedwczesne innym razem za spóźnione, ostatecznie jednak krytyka Yellen ucichła.

Kurs euro do dolara jest dziś na poziomie z 2014 r., a więc sprzed rozpoczęcia cyklu podwyżek. Można więc powiedzieć, że podnoszenie stóp procentowych nie wpłynęło na umocnienie amerykańskiej waluty. Przez cały ubiegły rok, a także początek 2018 r., dolar tracił nie tylko do euro, ale również do złotego. Trudno oczekiwać, żeby pod wodzą Jerome’a Powella polityka pieniężna Fed miała się zmienić, tym bardziej, że osłabienie waluty działa na gospodarkę jak obniżki stóp procentowych.

Zdaniem większości analityków walutowych notowania „zielonego” w tym roku powinny odbić.